Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Moja Firma 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 30 listopad 2015 - 12:12

Witam. Miałem wypadek w pracy który zakończył się wizytą w szpitalu. Otrzymałem zwolnienie na 2 tyg i skierowanie do ortopedy. Niestety najbliższy termin to za 2 miesiące. Czy lekarz rodzinny może wystawiać zwolnienia do tego czasu ?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5469 postów

Napisano 30 listopad 2015 - 13:03

Jeśli uzna, że jest taka potrzeba to oczywiście tak.

#3 Guest_początkujaca

Guest_początkujaca
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 10:11

Witam , Mam pytanie odnośnie l4 w przypadku ciąży chciała bym potwierdzić czy wg nowych przepisów jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników to od razy chorobowe płaci Zus ?

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5469 postów

Napisano 16 marzec 2016 - 10:15

Nie. Za pierwsze 33 dni w roku płaci pracodawca, od 34 dnia zwolnienia płaci bezpośrednio ZUS

#5 Guest_początkująca

Guest_początkująca
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 10:20

No właśnie do tej pory też mi się tak wydawało ale znalazłam artykuł na temat l4 w ciąży w 2016 gdzie jest napisane : Pierwsze 33 dni chorobowego płaci pracodawca. Potem ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób. Wtedy to ZUS od samego początku wypłaca ciężarnej zasiłek. Pracodawca (płatnik składek) oraz ZUS ma prawo do kontrolowania uczciwego wykorzystywania zwolnień lekarskich.

I powiem szczerze żę to mnie trochę zbiło z tropu 

#6 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 11:08

pierwsze 33 dni to WYNAGRODZENIE chorobowe, które zawsze płaci pracodawca. od 34 dnia zwolnienie przekształca się w zasiłek a ten finansowany jest przez ZUS (zawsze), z tym że pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób przejmuje obowiązki zus: wypłaca zasiłek pracownikowi a później odlicza to od składek które musi zapłacić do zus.

wynagrodzenie chorobowe i zasiłek to dwie różne rzeczy płacone z dwóch różnych "kieszeni"

#7 Guest_początkująca

Guest_początkująca
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2016 - 13:45

Proszę o pomoc: pracownica od 01-do  07 lipca była na l4 płatnym z zus ( ciąża ) a od 08,07 macierzyński płatny z zus . Za macierzyński w rca daje kod 1240 z kwotami 0 ? i w rsa kod 311 ? a co z tym l4 w rsa kod 312 a w rca coś wpisuje ? Pierwszy raz mam taki przypadek i proszę o pomoc

#8 Stachu001

Stachu001

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 17:48

Mam własną działalność, faktury wystawiam tylko taz w kesiącu, i to jedną-dwie. Czy opłaca mi się iśc na zwolnienie lekarski na np. Trzy tygodnie w miesiącu? Czy mnie nie skontrolują? Dodam, ze mieszkam nie w miejscu zamieszkania.

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13699 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 listopad 2016 - 19:27

kupisz sobie ZLA czy postarasz się zachorować ?

#10 Guest_zla

Guest_zla
  • Goście

Napisano 21 listopad 2016 - 20:23

nie opłaca, bo wypłacają 80% przecież, a nie 100%.

nie skontrolują, za krótkie zwolnienie

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19699 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 listopad 2016 - 20:35

Mam własną działalność, faktury wystawiam tylko taz w kesiącu, i to jedną-dwie. Czy opłaca mi się iśc na zwolnienie lekarski na np. Trzy tygodnie w miesiącu? Czy mnie nie skontrolują? Dodam, ze mieszkam nie w miejscu zamieszkania.

Przecież na zwolnieniu musisz podawać miejsce w którym będziesz przebywać podczas choroby

#12 mela2004

mela2004

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 styczeń 2020 - 08:11

Witam.

Jestem przedsiębiorcą.

Z artykułu i z odpowiedzi na zadawane pytania wywnioskowałem,że.

W 2019 roku przebywałem  82dni za zasiłku chorobowym z powodu choroby X.

Wróciłem  do pracy ,po czym po 15dniach znów musiałem skorzystać z zasiłku,ale z powodu innej jednostki chorobowej Y.Obecnie kończy mi się okres 182 dni zasiłku z powodu choroby Y.Ponieważ nadal choruję na chorobę X rozumiem,że będę mógł wykorzystać resztę,czyli 100dni z powodu tej choroby,już w następnym dniu po ustaniu zaiłku Y.Tak to rozumiem,czy tak?Z góry dziękuję za uzyskaną odpowiedz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych