- Kategorie na forum:
- Księgowość|
- Kadry|
- Moja firma|
- Samorząd|
- Logistyka|
- Działy forum:
- Księgowość dla firm·
- Księgowość budżetowa·
- Kadry·
- Biznes·
- Prawo·
- Moto·
- Nieruchomości·
- Samorząd·
- Logistyka
Napisano 26 listopad 2015 - 16:30
Napisano 26 listopad 2015 - 16:30
Napisano 26 listopad 2015 - 16:45
Powinien być aneks do umowy o pracę. Jesli pracodawca go nie wystawi to pracownik może go również sporządzić i przedłozyć pracodawcy. Jesli pracodawca go nie podpisze to:
1. Jesli i tak będzie wypłacał kwotę nie niższą niż minimalne wynagr. np. jako wyrównanie do wynagr. zasadniczego to PIP nic tu nie zrobi. Pracownik może wystapić do Sądu Pracy o zmianę wynagr. zasadniczego i wtedy taka zmiana wymagać będzie już formy pisemnej. W umowie o pracę musi być wynagrodzenie zasadnicze. Pracodawca czy strony mogą ustalić 100zł ale i tak, i tak pracodawca musi resztę dopłacić do wysokości minimalnego.
2. co do wypłat za tzw. wysługę lat to jesli część tej kwoty "pożera" wyrównanie do minimalnej to po dokładnym zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagradzania, pracownik może wystąpić do Sądu Pracy.
Napisano 26 listopad 2015 - 17:01
Napisano 14 styczeń 2016 - 09:54
Napisano 18 luty 2016 - 21:00
Nie, pracodawca nie ma obowiązku zmieniać wynagrodzenia. Może to zrobić, ale ma dwie możliwości: albo zmienić warunki umowy o pracę podwyższając pensję, albo wypłacić wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl
Napisano 18 luty 2016 - 21:03
Na potwierdzenie cytat ze strony ministerstwa:
Ustawa, gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość wynagrodzenia w każdym miesiącu nie niższą od wysokości minimalnego wynagrodzenia określonej ustawą. Do ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmowane są wypłacane w danym miesiącu przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zakres składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązujący od 1 stycznia 2000 r. stanowi załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (zaktualizowany w 2003 r.).
Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
Guest_Eleonora - dziś, 01:53
Guest_Józek - dziś, 01:51
Guest_Waldemar - dziś, 01:45
Guest_Tomasz - dziś, 01:42
Guest_Andrzej - dziś, 01:35
Guest_Adrian - dziś, 01:33
Guest_Grzegorz - dziś, 01:07
bakarat - dziś, 00:07
Guest_Gość - wczoraj, 23:53
Urszula_75 - wczoraj, 23:38
michal.malinski - wczoraj, 23:17
Guest_Piotr - wczoraj, 23:11
Guest_Kama - wczoraj, 22:37
Guest_Bożena - wczoraj, 22:14
Guest_Arnold44545 - wczoraj, 22:07