Skocz do zawartości

Dozór techniczny do Agnieszki i Gabi

wróć do serwisu Księgowość 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gośka

Guest_Gośka
  • Goście

Napisano 21 listopad 2015 - 22:22

Opłata za dozór techniczny przeprowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego zakończony opinią. Myślałam,że to paragraf 4390. Poczytałam trochę i teraz mam wątpliwości, czy to nie powinien być paragraf 4430?

#2 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 21 listopad 2015 - 22:34

ja mam to w par. 4430, kiedys nieslusznie w par. 4300 uznalam ze to nie jest usluga

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 listopad 2015 - 09:53

Różne opracowania podają albo §4300 albo 4430.
Ja mam w 4430.

#4 Guest_asia

Guest_asia
  • Goście

Napisano 22 listopad 2015 - 13:23

Ale też 4390

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 19:21

Ale też 4390

Raczej nie,nie spotkałam się.

#6 Guest_aśka

Guest_aśka
  • Goście

Napisano 23 listopad 2015 - 07:05

443 Różne opłaty i składki Paragraf ten obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, między innymi:  opłaty za ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (łącznie z kierowcą i pasażerami),  opłaty za patenty krajowe,  opłaty za patent europejski,  opłaty za zgłaszane wynalazki, składki na rzecz stowarzyszeń krajowych, inne,  kaucje i wkłady mieszkaniowe,  koszty ubezpieczeń chorobowych pra

#7 Guest_aśka

Guest_aśka
  • Goście

Napisano 23 listopad 2015 - 07:07

gdzie tu mowa o dozorze technicznym?

#8 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3041 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 23 listopad 2015 - 07:56

u mie 4300 opłata za dozór techniczny

#9 Guest_aśka

Guest_aśka
  • Goście

Napisano 23 listopad 2015 - 08:19

Przeprowadzenie kontroli okresowej obiektu budowlanego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych z dnia 14 czerwca 2006 r. (Dz.U. Nr 107, poz. 726) obejmuje czynności ustalenie stanu faktycznego, w formie protokołu stanowiącego ekspertyzę, wymaganą przez nadzór budowlany. Zatem wydatek w powyższym zakresie powinien być planowany, a następnie ujęty w księgach w § 439 Zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii, jeśli jest to usługa świadczona na rzecz jednostki przez przedsiębiorcę, w rozumieniu ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem ekspertyz, analiz, opinii i innych materiałów sporządzanych i opłacanych w ramach realizowanej przez jednostkę inwestycji.

#10 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3041 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 08:36

i czemu ma to słuzyć Aska przestudiuj sobie rozporządzenie w sprawie klasyfikacji to bedziesz wiedziec ze dozór to 4300

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 09:06

Aśka § 4430 - Różne opłaty i składki - a ty byś chciała, żeby wyraźnie wskazano "dozór techniczny" ?
Klasyfikacja musiałaby mieć chyba postać kilkudziesięcio tomowego zbioru książek, gdyby dla każdej "aśki" zawierała zapisy według jej "chciejstwa".

Oto fragment pisma Ministra Finansów, na interesujący nas temat:

"Dozorem technicznym określa się działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych mogących stwarzać zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, wynika z art. 2 ust. 1 oraz art. 4 pkt 4 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (dalej: ustawa o dozorze technicznym). Dlatego też dozór nad urządzeniami technicznymi jednostki trudno jest uznać za usługę związaną z montażem, modernizacją, konserwacją czy też naprawą i wskazać jako właściwy paragraf 430 „Zakup usług pozostałych”. Wobec tego opłatę za dozór techniczny pobieraną na podstawie art. 34 ust. 1 i 3 ustawy o dozorze technicznym należy zaklasyfikować w § 443 „Różne opłaty i składki” z właściwą czwartą cyfrą."

#12 Guest_Aśka

Guest_Aśka
  • Goście

Napisano 23 listopad 2015 - 11:33

Nikomu nic nie chcę udowadniać, porostu nie wiem jaki prawidłowy jest paragraf.Gabi uważa, że 4300, Zołza 4430, a ja skłaniam się do 4390. Trudno określić się

#13 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3041 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 11:39

2 lata temu rio poznań na swojej stronie miało opisy do paragrafów  i w § 4300 było zakwalifikowany dozór techniczny , w książce szczególowa klasyfikacja.....M.majdrowicz-dmitrzak i J.Frąckowiak równiez jest że dozór techniczny klasyfikowac na 4300, pismo na które powołuje się Agnieszka nie wpadło mi w rece ale jest podkładka do stosowania przez nia § 4430 i ja jak i Agnieszka ze stosowanych u nas § sie wybronimy gdyż te paragrafy nie są paragrafami zamkniętymi ty natomiast ze stosowania §4390 nie bo dozór to nie jest opinia, ani ekspertyza ani analiza

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 11:41

Może i trudno, jednak bardziej wyraźnie niż Minister Finansów napisane nie jest nigdzie, wiec jeśli on cie nie przekonuje, rób jak uważasz.

#15 ELZBIETA

ELZBIETA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 11:42

51. Opłata za dozór techniczny

W jakim paragrafie ująć opłatę za dozór techniczny (dotyczy kotłów wodnych i zbiorników ciśnieniowych)? Rachunek wystawiany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Są różne interpretacje – podawane są paragrafy: 4300, 4430 i 4510. Który jest prawidłowy?

W celu udzielenia właściwej odpowiedzi należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (dalej: ustawa o dozorze). Z art. 2 tej ustawy wynika, że dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, które są wykonywane przez jednostki dozoru technicznego. Większość jednostek eksploatuje urządzenia techniczne, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa ich eksploatacji – zgodnie z przepisami ustawy o dozorze i przepisami odrębnymi. Istotne przy tym jest również to, że zgodnie z art. 7 ustawy o dozorze, do postępowania przed organami jednostek dozoru technicznego stosuje się przepisy ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. Dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, zgodnie z art. 12 ustawy o dozorze, jest wykonywany w formie dozoru technicznego: pełnego, ograniczonego oraz uproszczonego.

Z kolei, zgodnie z art. 13 pkt 2 tej ustawy, w toku eksploatacji urządzeń technicznych objętych dozorem technicznym pełnym organ właściwej jednostki dozoru technicznego:

● przeprowadza badania urządzenia w warunkach gotowości do pracy – badania odbiorcze,

● wykonuje okresowe i doraźne badania techniczne,

● sprawdza zaświadczenia kwalifikacyjne osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.

Dla właściwej oceny klasyfikacji wydatku istotne znaczenie ma art. 34 ustawy o dozorze, z którego wynika, że za czynności jednostek dozoru technicznego, z wyłączeniem czynności wykonywanych przez Wojskowy Dozór Techniczny, pobierane są opłaty, które uiszczają osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na rzecz których wykonywane są czynności dozoru technicznego. Oprócz tego, zgodnie z art. 55 ustawy o dozorze, Urząd Dozoru Technicznego (dalej: UDT) prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, a opłaty te stanowią jej przychody, które pokrywają ponoszone koszty.

A zatem opłaty przekazywane do UDT nie mogą być klasyfikowane w § 4300 jako usługa, ponieważ nie stanowią czynności cywilnoprawnych i są obowiązkowe. Nie mogą również być klasyfikowane w § 4510 jako opłaty na rzecz budżetu państwa, ponieważ pozostają w dyspozycji UDT i nie są przekazywane do budżetu państwa. W związku z tym, a także zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, opłaty za dozór techniczny powinny być klasyfikowane w § 4430 „Różne opłaty i składki”.

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 11:42

§ 4390 to już zupełnie mi nie wygląda, aby mógł być

#17 Guest_aśka

Guest_aśka
  • Goście

Napisano 25 listopad 2015 - 19:44

Hmmm, no bo się trzymałam tej opcji, ponieważ na zaangażowaniu był opis "w celu uzyskania pozytywnej opinii". Wobec tego urywka na uzasadnieniu w zaangażowaniu trzymałam się opcji 4390. Jutro po powrocie do pracy wyjaśnię to i zrobię z tym pożądek.

#18 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 26 listopad 2015 - 12:17

Czy decyzja zezwalająca na eksploatację urządzeń technicznych jest równoważna z opinią, ekspertyzą , oceną?

#19 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 26 listopad 2015 - 12:19

Oczywiście dotyczy to nadal oplaty dozoru technicznego

#20 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 14:44

Proszę może ktoś by mi podpowiedział czy dobrze zaksięgowałam opłatę za dozór techniczny .

WN 403-§ 4430  1200 ,00  Ma 240

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych