Skocz do zawartości


Zdjęcie

zakup towaru na próbę - ujęcie do VAT


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Anna K.

Anna K.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 29 październik 2015 - 12:03

Dzień dobry, jesteśmy firmą handlową, niekiedy klienci kupują u nas towar na próbę, a niekiedy to my zastrzegamy sobie własność towaru aż do momentu całkowitej zapłaty należności. Proszę o podpowiedź, czy powinniśmy takie sprzedaże ujmować do VAT w momencie przekazania towaru klientowi, czy dopiero odpowiednio: przy sprzedaży na próbę – w momencie decyzji klienta o zakupie, przy zastrzeżeniu własności – w momencie całkowitej zapłaty za towar?



#2 sneer

sneer

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 29 październik 2015 - 13:28

Kwestie te reguluje K.C. Rozdział II Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej. Sprzedaż na próbę. Art. 589-592.

 

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 431/10 - przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel występuje również, gdy doszło do przekazania szeroko pojętej kontroli ekonomicznej nad rzeczą, skutkiem czego kupujący może nią dysponować jak właściciel, mimo że nie miało miejsca prawne przejście własności na nabywcę.

 

W w/w przypadkach stosuje się zasady ogólne - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Obowiązek podatkowy powstaje z momencie dostarczenia towaru.


Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych