Skocz do zawartości

Jak zrezygnować z vat-u

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 22 październik 2015 - 13:19

Witam, 

prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową w styczniu tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą na zasadach ogólnych wraz z podatkiem vat, kupiłam maszynę od której odliczyłam vat, w każdym miesiacu mam małe koszty związane z działalnością i dość spore przychody, po prawie roku uznałam, ze niepotrzebnie weszłam na ten vat, bo kompletnie mi się to nie opłaca, proszę o pomoc, czy mogę z niego zrezygnować "ot tak sobie" czy muszę robić korekty podatku naliczonego za ten cały okres? Kiedy mogę zrezygnować z vat? z poczatkiem stycznia, czy np. już teraz. Co w przypadku zamknięcia działalności i ponownego otwarcia, czy również czekają mnie jakieś korekty z tym zwiazane? Proszę o w miarę precyzyjną odpowiedź. 

Dziękuję. 

#2 sneer

sneer

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 22 październik 2015 - 20:02

temat rozległy, więc w skrócie:

w w/w przypadku można zrezygnować z vat od 1 stycznia 2017 roku, tj. musi minąć rok od złożenia vat-r, w 2015 i 2016 roku obrót nie może przekroczyć 150 tys. za każdy rok. Od niesprzedanych towarów trzeba zapłacić vat, od maszyny też ale w okresie korekty 5 lat jeśli jej wartość zakupu przekroczyła 15 tys.

Zamknięcie i otworzenie firmy nic nie da ponieważ trzeba sporządzić remanent likwidacyjny.

Reasumując, można zmienić działalność na zwolnioną z vat ale od 2017 roku, przy zachowaniu obrotów do 150 tys/rok i odprowadzając odliczony vat od towarów handlowych i środków trwałych

Trzeba zastanowić się nad zasadnością takiej zmiany, vat jest podatkiem obojętnym dla przedsiębiorcy jeśli chodzi o przepływy pieniężne, aczkolwiek czasami upierdliwym :)

Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62

#3 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 23 październik 2015 - 09:46

no pech chciał, że przekroczyła. A proszę napisać jak to policzyć, jakoś proporcjonalnie? Bo jaki to ma sens, że oddam cały vat za odliczoną maszynę, a gdzie vat od mojej sprzedaży? Remanent likwidacyjny również mogę jakoś proporcjonalnie obliczyć? Ten vat nie jest tak do końca obojętny, bo płacę cały vat od sprzedaży a na dobrą sprawę nic nie odliczam, bo nic nie mam, przyznam, że trochę się w niego wkopałam... 

#4 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 26 październik 2015 - 09:22

ponawiam temat, proszę o pomoc

#5 sneer

sneer

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 27 październik 2015 - 12:32

Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Jeżeli wartość netto zakupionego środka trwałego jest większa niż 15 tys. zł np. 65.217,39 zł i np. vat odliczony w związku z zakupem maszyny wyniósł 15 tys. to:

W 2015 roku zostało odliczone 15 tys., w 2016 dalej jest działalność opodatkowana, ale załóżmy że w latach 2017,2018,2019 będzie zwolniona. Dlatego w każdym z tych lat (2017,2018,2019) korygujemy 1/5 vat naliczonego tj. 3000 zł.

PS. Jak "płacisz" cały vat od sprzedaży i nie masz zakupów to Ty tylko vat odprowadzasz a płaci go Twój odbiorca ostatecznie, albo odbiorca odbiorcy jeśli jest ostatnim ogniwem. Także jest obojętny.

Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych