Skocz do zawartości

kwota wolna od podatku w DG po umowie o pracę

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda M.

Guest_Magda M.
  • Goście

Napisano 20 październik 2015 - 13:13

witam,

Od 1.10 prowadzę własną DG i rozliczam się na zasadach ogólnych. Wcześniej byłam zatrudniona w oparciu umowę o pracę od 16.02.2015 do 19.09.2015. W związku w tym mam pytanie: jaką kwotę wolną od podatku powinnam uwzględnić przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy?

Kwota 556,02 "przysługuje" na cały rok, a na etacie było pobierane miesięcznie 46,34 zł, czyli 324,38zł jest już "wykorzystane".

Wobec tego do obliczeń powinnam używać kwoty 231,64 zł czy mimo wszystko całej 556,02 zł?

Pozdrawiam

#2 urjan

urjan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 październik 2015 - 16:04

:)

To już tylko i wyłącznie Twoja decyzja będzie. Jeśli odliczysz sobie znów całe 556,02 może okazać się, że przy rozliczeniu rocznym będzie większy podatek do dopłaty. Ale nie będzie to nieprawidłowe, wg mnie przy wyliczaniu zaliczki za dany miesiąc.

Osobiście - Klientom którzy w trakcie roku podatkowego mieli / mają inne źródła przy wyliczaniu zaliczki nie uwzględniam w ogóle kwoty wolnej od podatku :)

#3 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2348 postów

Napisano 21 grudzień 2015 - 16:53

Cóż... Trybunał opisał temat, jest fajny artykuł o tym, o tutaj - http://taxcare.pl/Problem tkwi przede wszystkim w tym, że Polski nie stać na wyższą kwotę wolną. Z drugiej strony takie UK ma 50 tysięcy kwoty wolnej, przy czym mieszkańcy są znacznie mniej obciążeni podatkami. Więc gdzie tutaj logika? W Polsce dochodzi po prostu do przesadnego kombinatorstwa?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych