Skocz do zawartości

Zmiana wymiaru urlopu przy zmianie pracodawcy

urlop wymiar urlopu zmiana pracy

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_SławomirM

Guest_SławomirM
  • Goście

Napisano 19 październik 2015 - 13:01

Witam serdecznie,

Na wstępie zaznaczę - z przepisów kodeksu pracy przysługuje mi 20 dni urlopu wyp. w ciągu roku.

Poprzedni pracodawca w ramach umowy o pracę przyznał mi 26 dni urlopu - traktowano to jako pewnego rodzaju benefit pracowniczy, jednak zarówno na świadectwie pracy jak i w umowie widnieje to w kategorii urlopu.

Wykorzystałem w okresie od początku roku do końca sierpnia 13 dni tego urlopu a proporcjonalnie do przysługującego mi do tego dnia urlopu, wypłacono mi ekwiwalent 5 dni urlopowych.

Od 1 września nowego roku jestem zatrudniony u nowego pracodawcy (okres próbny, umowa na 3 msc), który nalicza mój wymiar urlopu zgodnie z kodeksem pracy - więc przysługuje mi 20 dni rocznie.

Wynikiem tego aktualny pracodawca przyznał mi na czas zatrudnienia jedynie 1 dzień urlopu jako że do końca umowy na czas próbny proporcjonalnie przysługuje mi 19 z 20 dni urlopu a u poprzedniego pracodawcy wykorzystałem 18 dni, 19 - 18 = 1.

Czy jest to poprawne w sytuacji gdy wykorzystanie przeze mnie urlopu w tym wymiarze wynikało z większego przydziału od poprzedniego pracodawcy a nie prosto z przekroczenia proporcjonalnego urlopu przysługującego mi według przepisów?

Czy jest możliwość aby pracodawca naliczył mi urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u niego czyli 3/12 * 20?

#2 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 19 październik 2015 - 13:42

Nowy pracodawca naliczył urlop prawidłowo, zgodnie informacjami ze świadectwa pracy i kodeksem pracy. Nie mógł inaczejblink.png

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#3 Guest_SławomirM

Guest_SławomirM
  • Goście

Napisano 19 październik 2015 - 13:59

Czy w tej sytuacji skoro podpisując umowę o pracę z poprzednim pracodawcą nie przysługiwało mi 26 dni urlopu według kodeksu pracy, dodatkowe dni nie powinny/mogły być uwzględnione inaczej niż "urlop wypoczynkowy" ? w teorii gdybym wykorzystał u poprzedniego pracodawcy 26 dni urlopu to po zmianie pracy miałbym 6 dni urlopu na minusie co byłoby jeszcze większym kuriozum.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19148 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 październik 2015 - 15:07

Nic byś nie miał na minusie, urlop nie może być na minusie.

Jeśli poprzedni pracodawca był takim "ludzkim panem" i dawał więcej urlopu niżby wynikało z przepisów prawa, to obecny pracodawca nie może ponosić tego konsekwencji. Liczy ci prawidłowo

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, wymiar urlopu, zmiana pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych