Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Ryczałt jak to ugryźć? wyliczenie

ryczłat działalność gospodarcza samozatrudnienie podatek urząd skarbowy rozliczenie

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 michał_OP

michał_OP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 17 październik 2015 - 10:55

Witam,

od połowy - października mam aktywną działalność gospodarczą,

jako formę opodatkowania wybrałem -ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg, stawki 8,5 %

Działalność ta związana z wykonywaniem usług transportowych poj. kat b do 3,5 t z ładownością nie przekraczającą 1500 kg.

Mam wystawiać jedną fakturę w
miesiącu. Firma dla której będę świadczył usługę ma mi płacić wynagrodzenie w formie ryczałtu 4000 zł.

Od tego licząc ryczałt po pełnym miesiącu kiedy już będę mógł odliczyć ZUS: wyszło mi następujące wyliczenie:

4000 - ubezp. społeczne bez chorobowego 696,47 = 3 303,53 x 8,5 % = 281 zł - skład zdrow do odliczenia 240,60 = 41 zł w zaokrągleniu

czyli zapłaciłbym: 41 zł?

w między czasie okazuje

okazuje się że przychód będzie większy i od teraz wynosi: ok 7500 zł

otrzymuję samochód oraz telefon od firmy z którą podejmuję współpracę na zasadzie wynajmu tego sprzętu od nich - firma która udostępni mi swój pojazd i telefon wystawia co miesiąc fakturę za wynajem w/w sprzętu w kwocie ok 3 500 netto i ją opłacam.

i teraz nie wiem jak to ugryźć moi Drodzy.

Ryczałt od takiej kwoty 7500 zł jeżeli nie mam prawa uwzględnić kosztów wynajmu czyli (tej kwoty 3500 zł) wyniesie o wiele więcej jak w pierwszym wyliczeniu. Czyli:

7500 - 696,47 = 6 803,53 x 8,5% = 578 zł - 240,60 = 337,40

ryczałt 338 zł

to jakaś kolosalna różnica.

Czy w tym wypadku mogę odliczyć od 7500 zł koszty wynajmu auta i telefonu i płacić ryczałt od 4000 zł ?

Bo jeżeli nie i pozostaje mi płacić od 7 500 z ł kwotę 338 zł co miesiąc to może lepiej jest wybrać inną formę opodatkowania która będzie bardziej korzystna dla mnie i mniej będę oddawał do fiskusa?

Proszę o wskazanie rozwiązania w tej kwestii,

Z góry dziękuję.

#2 michał_OP

michał_OP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 17 październik 2015 - 10:58

nie jestem płatnikiem podatku VAT ponieważ do końca roku nie przekroczę limitu liczonego proporcjonalnie do okresu jaki został do końca roku a i firma dla której będę jeździł tego nie wymaga.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2015 - 12:11

Dobrze napisałeś, że przy ryczałcie nie ma odliczenia kosztów, a więc podatek płaci się tak jak napisałeś.

Tylko podstawę opodatkowania należy zaokrąglać do złotówki, tak jak i podatek do zapłaty.

W twoim przypadku moim zdaniem korzystniejsze będzie opodatkowanie według skali i prowadzenie KPiR. Podatek będzie wyliczany od dochodu, i na pewno tak szybko nie wyjdzie do zapłaty.

Bo przecież będziesz odejmować od podatku ulgę podatkową 556,02 zł i część składek zdrowotnych.

Ale zmianę opodatkowania można zrobić dopiero od nowego roku.

Płacisz duże składki społeczne - ale czy muszą być duże, to nie jest twoja pierwsza dg ?

#4 michał_OP

michał_OP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 17 październik 2015 - 13:17

Dobrze napisałeś, że przy ryczałcie nie ma odliczenia kosztów, a więc podatek płaci się tak jak napisałeś.

Tylko podstawę opodatkowania należy zaokrąglać do złotówki, tak jak i podatek do zapłaty.

W twoim przypadku moim zdaniem korzystniejsze będzie opodatkowanie według skali i prowadzenie KPiR. Podatek będzie wyliczany od dochodu, i na pewno tak szybko nie wyjdzie do zapłaty.

Bo przecież będziesz odejmować od podatku ulgę podatkową 556,02 zł i część składek zdrowotnych.

Ale zmianę opodatkowania można zrobić dopiero od nowego roku.

Płacisz duże składki społeczne - ale czy muszą być duże, to nie jest twoja pierwsza dg ?

"

Bo przecież będziesz odejmować od podatku ulgę podatkową 556,02 zł i część składek zdrowotnych."

I moje pytanie jest następujące co to jest za ulga?

"Płacisz duże składki społeczne - ale czy muszą być duże, to nie jest twoja pierwsza dg ?"

nie, to nie jest pierwsza DG stąd brak możliwości skorzystania ze stawek preferencyjnych ZUS.

Trochę zgłupiałem już, właśnie dzwoniłem do znajomego który pracuje w biurze rachunkowym, określił to tak że od kwoty która mi zostanie na zasadach ogólnych czyli 2 770 zł jak wskażemy 18 % da nam to kwotę 498,60 od tego odejmę ulgę o której mi wspomniał tj, 46 zł to i tak jak to określił wyjdzie więcej jak na ryczałcie wyliczone ok 338 zł.

Zgłupiałem już totalnie, tak czy siaj zostaje mi na razie ten ryczałt do końca roku.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2015 - 19:31

Ulga podatkowa /czyli wspomniane 556,02 zł/ to jest 18 % od kwoty dochodu zwolnionej z podatku dochodowego, czyli od 3.089 zł.

W dg na KPiR w trakcie roku przy obliczaniu podatku odejmuje się całą kwotę ulgi, a nie 46,33 zł, które stanowi 1/12 tej kwoty. Tak więc twój znajomy się pomylił.

Ale napisałeś, że kwota za wynajem będzie wynosić 3.500 netto. A więc trzeba tu jeszcze dodać podatek VAT 23 %, który dla ciebie też będzie kosztem. 3500 + 23 % = 4305

Czyli wyliczenie będzie wyglądać tak: 7500 - 4305 - 696,47 = 2498,53

(2499 x 18 %) - 556,02 - 240,60 = wychodzi kwota ujemna

a więc tu nie wystąpi zaliczka na podatek dochodowy  

#6 michał_OP

michał_OP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 18 październik 2015 - 10:22

no tak wszystko jasne tyle że kwota zwolniona od podatku czyli 3 091 jest to kwota której nie mogę przekroczyć w danym roku a nie w miesiącu, a kwotę 556,02  mogę rozliczyć albo na koniec roku albo w formie zaliczek comiesięcznych 1/12 tj, 46,33 zł tak więc w tym wypadku będę musiał płacić dochodowy podatek bo co miesiąc "minusować" mógłbym kwotę 46,33 a nie pełne 556,02 które ujęte i wyliczone jako za cały rok.

I tak pozostanie mi już pozostać przy ryczałcie do końca 2015 roku później się zastanowię,

w poniedziałek będę negocjował jeszcze kwoty za wynajem, które w sposób "sztuczny" nadmuchują mi przychód, ale to już zależy od firmy z którą podejmę współpracę czy pójdą na to.

#7 michał_OP

michał_OP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 18 październik 2015 - 10:24

czy ktoś jeszcze może wziąć udział w dyskusji i potwierdzić to czy dobrze myślę?co kilka głów to nie jedna :)

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 październik 2015 - 17:43

no tak wszystko jasne tyle że kwota zwolniona od podatku czyli 3 091 jest to kwota której nie mogę przekroczyć w danym roku a nie w miesiącu, a kwotę 556,02  mogę rozliczyć albo na koniec roku albo w formie zaliczek comiesięcznych 1/12 tj, 46,33 zł tak więc w tym wypadku będę musiał płacić dochodowy podatek bo co miesiąc "minusować" mógłbym kwotę 46,33 a nie pełne 556,02 które ujęte i wyliczone jako za cały rok.

I tak pozostanie mi już pozostać przy ryczałcie do końca 2015 roku później się zastanowię,

w poniedziałek będę negocjował jeszcze kwoty za wynajem, które w sposób "sztuczny" nadmuchują mi przychód, ale to już zależy od firmy z którą podejmę współpracę czy pójdą na to.

Dlaczego uważasz, że nie możesz przekroczyć kwoty wolnej od podatku, skąd takie mylne zdanie ?

Możesz ją przekroczyć, ale w praktyce abyś musiał zacząć płacić zaliczki na pdof, twój dochód od początku roku musiałby być sporo większy. Bo przecież od podatku odejmuje się zapłacone składki zdrowotne /jak wyżej już pisaliśmy/.

Kwoty 556,02 zł NIE rozlicza się w DG w formie zaliczek comiesięcznych po 1/12.

Tylko płatnicy /pracodawca, ZUS/ w ten sposób odejmują nam ulgę w trakcie roku. Ty w DG będziesz odejmować całą kwotę 556,02 zł, i to już w trakcie roku.

#9 Guest_Izabela Mietlińska

Guest_Izabela Mietlińska
  • Goście

Napisano 19 październik 2015 - 21:00

czy ktoś jeszcze może wziąć udział w dyskusji i potwierdzić to czy dobrze myślę?co kilka głów to nie jedna smile.png

Michale nikt tu nie weźmie udziału w dyskusji ze względu na to że użytkownik koleżanka ma takie parcie na szkło że to już podlega pod leczenie psychiatryczne. A nikt tu nie ma ochoty użerać się z wariatką :) 

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 październik 2015 - 21:08

A może ty napisałabyś jakąś konstruktywną odpowiedź na pytania Michała, zamiast smarować te chamskie inwektywy. Przecież masz tak ogromną wiedzę /w twoim mniemaniu/, a ja nie mam żadnej wiedzy ani praktyki.

#11 Guest_Izabela Mietlińska

Guest_Izabela Mietlińska
  • Goście

Napisano 19 październik 2015 - 21:11

Toć jest konstruktywna. Swoje żale wylewaj poza forum.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ryczłat, działalność gospodarcza, samozatrudnienie, podatek, urząd skarbowy, rozliczenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych