Skocz do zawartości

Zdjęcie

wykupienie samochodu z leasingu a VAT

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Remek

Remek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 574 postów

Napisano 28 wrzesień 2015 - 14:11

Witam, sprawa jest taka, otóż wziąłem w leasing samochód osobowy. Odliczyłem 60% VAT. W październiku wykupię samochód z leasingu. Ile będę mógł odliczyć VAT? Powiedzie proszę, czy jeśli zdecyduję się na wykup na cele prywatne, to będę musiał korygować odliczony VAT od rat leasingowych?

#2 urjan

urjan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 wrzesień 2015 - 19:44

wg mnie wykup samochodu z leasingu to zupełnie nowa i odrębna sytuacja. Leasing sobie a wykup sobie :)

Zatem zgodnie z ustawą obowiązującą dziś możesz odliczyć 50% VAT z FV zakupowej jeżeli samochód będzie używany do celów mieszanych lub 100% VAT jeżeli wyłącznie do celów firmowych (trzeba wcześniej zgłosić w US).

Korektę VAT będzie trzeba zrobić wyłącznie jeżeli przekazanie na cele prywatne nastąpi  już po wykupie na firmę - jeśli wcześniej odliczysz VAT z FV zakupowej. Uwaga! korekty od rat leasingowych nie robimy. pozdrawiam

#3 Accountant

Accountant

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 październik 2015 - 19:41

Witam, czyli wystarczy , że auto ma wbity w dowód homologację ciężarową i mogę odliczać 100 procent VAT-u do rat leasingowych i paliwa. Czy wtedy muszę wysyłać VAT-26 czy nie?

#4 sneer

sneer

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 15 październik 2015 - 13:50

Remek,

Jeżeli samochód po wykupie nie będzie już wykorzystywany do działalności gosp. to vat z faktury wykupu nie można odliczyć. To dobre rozwiązanie jeśli wartość wykupu jest niższa od wartości rynkowej w dacie sprzedaży. Unika się w ten sposób zapłaty 100% vat od przekazania samochodu na cele osobiste.

Nie trzeba nic korygować skoro samochód służył do działalności "mieszanej"

Biuro Rachunkowe - Pabianice

793-20-32-62

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych