Skocz do zawartości

Wypowiedzenie umowy o pracę a odzież ochronna i regulamin pracy

odzież ochronna regulamin pracy wypowiedzenie umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2015 - 12:59

Witam, 

Nie dawno wypowiedziałem umowę o pracę. W tym czasie byłem na urlopie chorobowym i dostałem wezwanie do uzupełnienia karty obiegowej oraz fakturę za odzież roboczą (ok 170 zł), ponieważ umowa była rozwiązana przed czasem jej użytkowości.  Po okresie zwolnienia chorobowego rozliczyłem się z pracodawcą uzupełniając kartę obiegową. Chciałem również zwrócić odzież ochronną którą otrzymałem. Na początku nie chciano jej przyjąć ale po rozmowie wszystko zwróciłem (była tam odzież używana i kompletnie nowa m.in. spodnie i bluza robocza).  Do karty obiegowej dołączono spis oddanej odzieży. Po pewnym czasie przyszła kolejna faktura, pomniejszona o jakąś sumę (prawdopodobnie o te nowe rzeczy - wartość faktury ok 120 zł). Tłumaczono mi, że zakład ma swój regulamin i nie przyjmuje używanej odzieży. Na podpisanej umowie jest wzmianka o tym że podpisując umowę zgadzam się na wszystkie regulaminy zakładowe ale nigdy ich nie widziałem, nikt nie dał mi ich do głębszej analizy. Po pewnym czasie przyszło przedsądowe wezwanie do zapłaty (zwrot oczywiście był większy bo prawie 260 zł). Oczywiście odpisałem osobie reprezentującej firmę, że odzież została oddana i przyjęta przez zakład więc nie mogę płacić za taką fakturę. W związku z tym mam pytanie jak stoi w tym przypadku prawo i kto ma rację? 

#2 ravson

ravson

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 99 postów

Napisano 01 październik 2015 - 22:17

Ciężko powiedzieć kto ma racje w takiej sytuacji, bo nie wiadomo co pisze w tych regulaminach. Najlepiej udać sie do inspekcji pracy i poprosić o pomoc.

Prawo jest takie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież chronną, jeżeli odzież prywatna pracownika podczas pracy mogłaby ulec m.in. zabrudzeniu lub zniszczeniu. 

Dodatkowo pracodawca ma prawo wprowadzić zapisy w regulaminach, umowach i innych, iż w przypadku rozwiązania umowy, pracownik ma obowiązek rozliczenia się (oddania pracodawcy) całej odzieży ochronnej, a w przypadku niezwrócenia jej w całości (lub w części) pracodawca ma prawo dochodzic zwrotu finansowego. Tyle że ten zwrot finansowy nie może być wymyślonymi kwotami, ale mają to być realne kwoty zakupu odzież pomniejszone o kwotę amortyzacji, czyli prościej mówiąc o koszt zużycia.

#3 kawartt23

kawartt23

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 22 luty 2016 - 15:20

Ciekawa sytuacja. Jeśli chcecie więcej poczytać o modzie, urodzie, stylu to osobiście polecam Blogi o modzie które dużo wam wyjaśnią, mi bardzo pomogli !

Hurtownia zabawek Odpustowe.pl to dobry i bogaty wybór zabawek oraz akcesoriów dla dzieci. W ofercie firmy znajdą Państwo wiele ciekawych produktów w bardzo dobrych cenach, które gwarantują rozrywkę w każdym przedziale wiekowym. Niektóre kategorie obejmują wiele ciekawych produktów związanych z grami i zabawami edukacyjnymi. Znajdziecie w ofercie wiele artykułów sportowych i szkolnych a także zestawy klocków lego wielu znanych firm. Odpustowe wspiera polskich producentów, którzy gwarantują wysokiej jakości wykonanie i bezpieczeństwo. Oferta skierowana do Państwa to nie tylko zabawki.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20125 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 luty 2016 - 15:44

kawartt23....żeby jeszcze pomogły w zrozumieniu tematu, płonne nadziejetongue.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odzież ochronna, regulamin pracy, wypowiedzenie umowy o pracę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych