Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wspólna księgowość jednostek organizacyjnych w 2016 r.


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy
 • 198329 postów

Napisano 17 wrzesień 2015 - 11:12

Wspólna obsługa księgowa jednostek organizacyjnych (i nie tylko) samorządów od 1 stycznia 2016 r. będzie w końcu w pełni legalna. Do tej pory były z tym ciągłe problemy, ponieważ nie było spójności między przepisami dotyczącymi finansów stricte a poszczególnymi ustawami, które umożliwiały tworzenie jednostki obsługującej inne jednostki sektora finansów publicznych. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

Powrót do artykułu: Wspólna księgowość jednostek organizacyjnych w 2016 r.

#2 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
 • Goście

Napisano 17 wrzesień 2015 - 11:12

Na pewno muszę się zgodzić z autorem, że dla jednostek budżetowych jest to pewne nowum. Znając regulacje prawne dotyczące sektora publicznego a jednocześnie możliwości firm outsourcingowych uważam, że temat jest bardzo realny do przeprowadzenia. największym problemem będzie oczywiście opór materii w postaci czynnego lub biernego sprzeciwu obecnych pracowników, którzy zawsze będą pokazywali brak możliwości realizacji pewnych zadań, stwarzali zagrożenia, wszystko w obronie zachowania obecnego status quo. Z własnego doświadczenia w realizacji takich zadań w jsfp wiem, że opór ludzki jest największą przeszkodą w realizacji takich zadań konsolidacyjnych, natomiast efekty finansowe są ostatecznie bardzo wymierne. Nie mogę zgodzić się z opinią autora, że ustawa o finansach publicznych lub o dyscyplinie finansów publicznych utrudnia / uniemożliwia/ bądź podraża wprowadzenie czegoś w rozumieniu outsourcingu usług administracyjnych, kadrowych, księgowych , informatycznych lub innych, nie stanowiących działalności podstawowej jednostki budżetowej. Prawidłowe i szczegółowe zapisy w procedurach, oparte i uwzględniające zapisy ustawowe pozwolą na prawidłowe sprawowanie odpowiedzialności za finanse, w szczególności w aspekcie tworzenia i aktualizacji budżetów bądź planów wieloletnich i ich aktualizacji jak też akceptowania dokumentów do płatności i realizacji samych przelewów. nie trzeba w tym przypadku wyważać otwartych drzwi, bo takie działania od wielu lat są praktykowane w firmach spoza sektora finansów publicznych. podobnie dotyczy to tworzenia i aktualizacji Polityki Rachunkowości. Obecne systemy informatyczne pozwalają na prowadzenie rachunkowości wielu jednostek w całkowitej zgodności z ustawami dotyczącymi finansów publicznych dużo mniejszym nakładem sił i środków. Można w celu ułatwienia komunikacji wykorzystać elektroniczny przepływ dokumentów oparty na podobnych zasadach jak w np. w ZUS, skany itp., naprawdę przy niewielkim wysiłku docelowo można ułatwić i obtanić tego typu operacje bez żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa finansów publicznych.

#3 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 19707 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 wrzesień 2015 - 11:44

Katarzyno,

Wydaje mi się że napisałaś to bez znajomości regulacji prawnych dotyczących jednostek sektora finansów publicznych jak chociażby samej ustawy o finansach publicznych.

 

Przy takich jej zapisach nie jest możliwe przekazanie obsługi finansowo-księgowej "na zewnątrz".

Więc co byś nie polecała, reklamowała i lobbowała, bez zmiany podstawowej ustawy czyli tej o finansach publicznych sprawa wyprowadzenia księgowości nie jest możliwa#4 Guest_ania

Guest_ania
 • Goście

Napisano 24 wrzesień 2015 - 09:30

Więc jak to widzisz Księgowo - Zołzo? Samorządy przejmą obsługę księgowo - kadrową swoich jednostek?#5 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 19707 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 wrzesień 2015 - 09:55

Nie jest ważne jak ja to widzę, ale jak zdecydują samorządy i z pewnością wiele z tą decyzją będzie wspólnego miał wynik wyborów (zatrudnienie, kadra).

Przepisy będą (ewentualnie) umożliwiały takie rozwiązanie ale nie będą nakazywały, przymusu nie będzie.

Resztę wydedukuj sama#6 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 10 grudzień 2018 - 21:01

co z odpłatnością za obsługę księgowąDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych