Skocz do zawartości

Zdjęcie

Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

wróć do serwisu Księgowość 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198060 postów

Napisano 16 wrzesień 2015 - 09:33

Podejmowanie przez przedsiębiorcę prawidłowych decyzji gospodarczych wymaga nie tylko udziału księgowego, ale to grono powinno być poszerzone o prawnika i doradcę podatkowego, bo nawet najlepiej skonstruowana umowa o charakterze cywilnoprawnym może wywoływać daleko idące skutki podatkowe – podkreśla prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w wywiadzie udzielonym dla portalu Infor.pl

Powrót do artykułu: Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

#2 Guest_Księgowa

Guest_Księgowa
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2015 - 09:33

Pytanie do Pani przewodniczącej: czy w swojej karierze spotkała Pani księgową, która "wklepuje" dokumenty do ksiąg bez znajomości prawa podatkowego?

#3 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2015 - 13:58

"potrafię więc „przeczytać” sprawozdanie finansowe, natomiast nie potrafię go sporządzić, bo nie mam tej podstawowej wiedzy, którą mają ci, którzy zajmują się tym zawodowo" To jakim cudem zdała Pani egzamin na doradcę podatkowego, według załącznika do Uchwały Nr 1/VI/2015 z dnia 23 lutego 2015 odnośnie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych dział X Rachunkowość i dział XI Ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych jest to wiedza wymagana

#4 Guest_Izabela Mietlińska

Guest_Izabela Mietlińska
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2015 - 09:34

Nie oszukujmy się są księgowe i "księgowe". Tak jak w każdym zawodzie mamy z jednej strony eksperta, a z drugiej osobę, która przyjdzie do pracy odbębnić swoją robotę i nic poza tym.  Dobrym przykładem jest branża marketingu a dokładniej prowadzenie fanpage firm. Często taką sztucznością zalatuje, że aż się człowiekowi cofa wszystko w środku ja czyta te teksty reklamowe. Trzeba zawód wybierać pod własne predyspozycje, bo potem są "księgowe" bez znajomości prawa podatkowego, dlatego że albo nie chce im się czytać prawa podatkowego, bo ich to nie interesuje albo nie chce czytać tylko, dlatego że nie rozumieją, co czytają.
Artykuł to trochę takie lanie wody, ale w tym potoku słów można znaleźć coś wartościowego. Dwa warte uwagi zdania:
„Świadomi przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług doradców podatkowych. Część z nich zostaje zmuszona wtedy, kiedy okazuje się, że dotychczasowe ich działania zostają negatywnie ocenione przez organy kontroli podatkowej czy skarbowej, wówczas, czasami już za późno, pukają do drzwi doradcy podatkowego.”  - te właśnie słowa świetnie opisują taki mały dramat, jaki oglądam w pracy. Jak się oszczędza na takich rzeczach przy kombinowaniu to się potem dwa razy traci.  

#5 Guest_Marek Lis

Guest_Marek Lis
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2015 - 09:54

Już miałem raz niby dobrą księgową... To podziękowałem Pani za współpracę jak mnie wezwali do skarbówki. Teraz od 4 miesiący mam księgowość w Tax Care i w końcu wszystko jest w jak najlepszym porządku. Płacę abonament i w jego ramach mam nie tylko księgowść, ale i np. optymalizację podatkową.

#6 Guest_Attorney at Law

Guest_Attorney at Law
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2015 - 10:21

Ona nie zdawała egzaminu na doradcę podatkowego. Były przepisy intertemporalne, na podstawie których osoby prowadzące już biura rachunkowe mogły się wpisać na listę doradców podatkowych. Poza tym analogicznie jeśli Trybunał Konstytucyjny wydał w 2003 roku, że prawnicy spoza korporacji mogą świadczyć usługi prawne to również odnosi się do usług doradztwa podatkowego. Ale im o to chodzi by zmonopolizować następną dziedzinę życia. Czas powiedzieć dość korporacjom, bo widzimy co z tego później wynika. Sami siebie nie weryfikują, a wymagają tego od innych. Mamy zagwarantowane wolności konstytucyjne i tego nikt nam nie odbierze.

#7 McCarthy & Taggart

McCarthy & Taggart

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 60 postów

Napisano 29 wrzesień 2015 - 15:16

Wybór księgowego to nie łatwa sprawa. Pytanie brzmi, czy zdecydować się na dedykowaną księgową, biuro rachunkowe czy też samemu tę księgowość prowadzić. Kilka wskazówek można znaleźć tutaj: http://mctgroup.eu/b...owosc-w-firmie/  Co jednak przedsiębiorca nie wybierze, za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiedzialna jest osoba, która przyjęła odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych podmiotu, czyli zazwyczaj główna księgowa oraz kierownik podmiotu. 

#8 Guest_Izabela Mietlińska

Guest_Izabela Mietlińska
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2015 - 10:07

Baaaa tylko przy zatrudnianiu trzeba jeszcze odróżnić księgową od tzw. wbijaczki. W biurach rachunkowych jest tak przy pełnej księgowości zatrudniają dziewczęta gdzie podaje im się pod nos dokumenty na których księgową pisze którą kwotę gdzie zaksięgować  i takie wbijaczki nic innego nie robią przez lata tylko wbijają w system. A od uzgadnianiem kont itp. to już jest księgowa.  

#9 Guest_Todzia

Guest_Todzia
  • Goście

Napisano 13 listopad 2015 - 15:47

A czy ta cała profesor , to zna praktykę ? Księgowała kiedy ? Jak jest jej wiedza praktyczna, kiedy ani razu nie sporządziła jakiejkolwiek deklaracji i nie zapłaciła sama , ze swojego zarobku; ZUS-u, VAT, Pit itp. należności podatkowych. To jak doradza ?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 listopad 2015 - 18:33

Już miałem raz niby dobrą księgową... To podziękowałem Pani za współpracę jak mnie wezwali do skarbówki. Teraz od 4 miesiący mam księgowość w Tax Care i w końcu wszystko jest w jak najlepszym porządku. Płacę abonament i w jego ramach mam nie tylko księgowść, ale i np. optymalizację podatkową.

niezła kryptoreklama tax care...prawie można się nabrać smile.png

#11 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2016 - 13:44

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Im mniej dostępny zawód, tym droższy.

#12 Guest_Wiktar

Guest_Wiktar
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2016 - 23:43

Co za bzdury ta kobiecina plecie.

#13 Guest_Todzia

Guest_Todzia
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2016 - 00:30

Ta kobieta nie ma bladego pojęcia o prowadzeniu ksiąg i jakiekolwiek ewidencji , nie mówiąc o prawidłowym rozliczaniu zobowiązań podatkowych ! Z niej taak " księgowa " jak z koziej d..y trąba !!!

#14 Guest_Pol

Guest_Pol
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2016 - 01:32

Firmę w USA (incorporated czyli SA) zakłada przez internet w 15 minut, wystarczy karta kredytowa. Deklaracje robi sie kwartalnie tylko jesli jest zysk, rozliczenie ksiąg raz w roku. Cała księgowość to tabelka w excelu. Rewident za sprawdzenie zeznania i ksiąg bieze $200

#15 Guest_znawca praktyk

Guest_znawca praktyk
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2016 - 13:50

Pozwolę sobie podzielić się swoją prywatną, acz nieodosobnioną, opinią. Ależ ona p... aż zęby bolą. Najpierw festiwal wychwalania się i przemycona reklama. Brakowało jeszcze piania z samozachwytu z powodu dyplomu uczestnictwa w akademii na 1 maja w szkole podstawowej. No i że pani wychowawczyni bardzo sobie ją chwaliła... Pff. Przyznawanie się do niewiedzy, po uprzednim samozachwycie, jest dosyć kiepskie i niespójne. Zwróćcie państwo uwagę, na nieco zakamuflowaną prawdę o tym, że wielu staruchów-doradców podatkowych nie zdałoby za Chiny Ludowe egzaminu na doradcę podatkowego... ale potrafią zasiadać w komisjach oceniających zdającego i nigdy sami go nie zdawali (tak jak ona)... hahahaha. To tylko w Cebulkowie możliwe. Pobrzmiewa mi w wypowiedziach sentyment za PRL, że bardzo fajnie się pracowało w urzędzie, że koledzy docenci bardzo docenili propozycję koleżanki żeby się wypromować w nowym ciele kolegialnym, że koledzy z Bułgarii przyjadą i Czechosłowacji do hotelu Victoria na konferencję. I nawet z Ukrainy przyjadą popatrzeć jak u nas wygląda gospodarstwo... Pfff. Na koniec, uderzyły mnie płacze i skomlenia, że togi nie mają i że by się przydało "aplikację" zrobić kilkuletnią :)))) ŻE-NA-DA.

#16 Guest_Trębacz

Guest_Trębacz
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2016 - 14:22

Poziom trudności egzaminu na doradcę podatkowego jest rokrocznie zwiększany. Rzec można, że skokowo. Zdawalność wynosi jakieś 5%, wielu do egzaminu podchodzi z tego powodu po kilka razy. Nawet ponad 10 razy i nie zdają. W komisji zasiadają zazwyczaj osoby, które nigdy same takiego egzaminu nie zdawały. Słusznie, zróbmy jeszcze aplikację, bo co sobie będą gówniarze wyobrażać :) Ciekawę jakby się nazywała taka kandydatka na doradcę podatkowego. Hm... aplikantka doradcowa podatkowa? Kolor wyśnionej togi proponuję żółty, względnie pomarańczowy. Może być odblaskowy. Moim zdaniem, znacznie lepszym rozwiązaniem jest adwokat z doświadczeniem w prawie podatkowym. W razie czego pójdzie do każdego sądu, a nie tylko administracyjnego. Jeśli ma doświadczenie w prawie podatkowym, to na pewno bardzo dobrze się na tym zna. Z powodu zdanego egzaminu adwokackiego i aplikacji adwokackiej jest ekspertem prawniczym. Nie potrzeba mu żadnych "kursów" podyplomowych.

#17 Guest_Łysy

Guest_Łysy
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2016 - 14:31

Biedni doradcy podatkowi, muszą bez majtek przychodzić na nago :'( Proponuję się ubrać w garnitur/żakiet i założyć czystą koszulę/bluzkę. Powinno wystarczyć. A jak się togi zachciewa, to ŻADEN przepis nie zakazuje przyjść sobie na rozprawę w sądzie administracyjnym w todze niezastrzeżonej dla m.in. adwokata, sędziego czy prokuratora. Jak tak im smutno bez togi to niech sobie uszyją - z różowym żabotem - i tak stają w sądzie administracyjnym. Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań. Jeśli taka "toga", poza kolorem, będzie podobna do togi adwokata lub sędziego to sędzia administracyjny nie ma prawa nawet bziaknąć. Jak nie dopuści do udziału w rozprawie administracyjnej to można wszcząć takiemu sędziemu sprawę administracyjną. Zresztą, ci co się znają wiedzą, że stawiennictwo na rozprawie administracyjnej jest zbyteczne. Doradcy podatkowi ośmieszają się pomysłami z własnymi togami. Niech popytają kolegów np. z Niemiec, czy koledzy w togach paradują :)))))

#18 Guest_Krzysztof Grygiel

Guest_Krzysztof Grygiel
  • Goście

Napisano 20 luty 2016 - 16:05

Szef KRDP przyznaje się, że nie zna się na rachunkowości a przecież doradca jest uprawniony do prowadzenia ksiąg rachunkowych i jest to główne narzędzie do wyliczania podatków w większych firmach ????

#19 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 12:02

Cieszę się, że wszystkie niezbędne funkcje, o których wspomina Pani Prof. łączy u mnie jedna kancelaria prawna (akurat jestem z Wrocławia i korzystam z usług kancelarii Conselion). Dzięki temu sprawniej się dogadujemy i osiągamy sukcesy w firmie. Kwestie podatkowe, a tym bardziej prawne są dla mnie bardzo zawiłe, prawnicy są niezbędni do prawidłowego prowadzenia firmy!

#20 Guest_Predki

Guest_Predki
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2017 - 10:47

Odpowiedni doradca podatkowy to podstawa w tych czasach. Korzystanie z usług niewłaściwych osób może się źle skończyć z uwagi na ich brak kompetencji. Z tego właśnie powodu ja zdecydowałem się na pomoc Kancelarii Kaniewski z Wrocławia, ponieważ dzięki temu mam pewność, że wszystko zawsze będzie dopięte na ostatni guzik.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych