Skocz do zawartości

Zdjęcie

Etat + DG -> pod. liniowy a II próg podatkowy

etat podatek liniowy II próg podatkowy DG

wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Aktywny

Aktywny

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 sierpień 2015 - 06:02

Witam,

Mam pytanie - chodzi o możliwość "obniżenia" podatku z II progu dla wynagrodzeń z tytułu etatu poprzez wybór podatku liniowego z DG.

Sytuacja wygląda tak, że przekraczam II próg podatkowy z etatu. Żona zarabia w okolicach progu. Czy założenie DG i wybór podatku liniowego spowoduje, że suma moich dochodów z etatu i DG będzie mogła być rozliczana podatkiem liniowym czy tylko ten podatek liniowy będzie dotyczył dochodów z tytułu DG?

Jeżeli mogę obniżyć podatek zakładając DG - to jaki rodzaj DG wybrać? KPiR czy VAT? Przychody z tyt. DG zakładam niskie - dopiero rozkręcanie biznesu...

pozdrawiam

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14207 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 sierpień 2015 - 21:28

Twoje myślenie jest błędne, bo opodatkowanie liniowe dochodu z dg nie ma żadnego wpływu na podatek z etatu. Dochód z wynagrodzeń, zleceń, emerytur jest opodatkowany według skali /progresywnie/.

I w takim przypadku nie ma możliwości rozliczania się z żoną z etatu, i trzeba składać dwa zeznania roczne, z dg PIT-36L, a z etatu PIT-37.

#3 Aktywny

Aktywny

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 sierpień 2015 - 05:45

dziękuję za informację.

Podejrzewałem że jest to w jakiś sposób "zabezpieczone".

pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: etat, podatek liniowy, II próg podatkowy, DG

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych