Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672143 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 12:43

Dziedziczenie długów czekają zmiany z dniem 18 października 2015 r. Nowe przepisy zapewniają większą ochronę dłużnikom i będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą lub późniejszą. Jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Powrót do artykułu: Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

#2 Guest_smaaczek

Guest_smaaczek
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2015 - 12:43

w razie problemów ze sporządzeniem inwentarza spadku polecam uważaj.pl. Profesjonalni prawnicy, szybka pomoc

#3 Guest_asd

Guest_asd
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2016 - 14:53

co w przypadku, gdy w inwentarzu są nieruchomości? Należy powoływać biegłego?

#4 Guest_asd

Guest_asd
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2016 - 09:06

zrobilem kupe ;

#5 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 31 maj 2016 - 20:21

Witam mam pytanie ojciec dziecka zrzekł się spadku po swoim ojcu bo są długi czy dziecko dziedziczy długi po dziadku?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2016 - 12:53

A co jak osoba dłużnik umiera a był ubezpieczony w polisie na wypadek śmierci a polisa ta był na jednego z członków rodziny to czy osoba która odbierze pieniążki z polisy to automatu dziedziczy długi?

#7 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2016 - 14:01

A co w przypadku gdy umiera osoba, która nie posiada żadnego majątku (!) i pozostawia po sobie długi?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2016 - 11:43

A co jak osoba dłużnik umiera a był ubezpieczony w polisie na wypadek śmierci a polisa ta był na jednego z członków rodziny to czy osoba która odbierze pieniążki z polisy to automatu dziedziczy długi?

Pieniądze z polisy nie podlegają dziedziczeniu. Wypłaca się je osobie wskazanej przed śmiercią przez ubezpieczonego. Dziedziczenie długów odbywa się na osobnej zasadzie.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2016 - 11:45

A co w przypadku gdy umiera osoba, która nie posiada żadnego majątku (!) i pozostawia po sobie długi?

Wtedy trzeba odrzucić spadek, żeby nie odziedziczyć długów. Długi pozostawione przez zmarłą osobę, to też spadek.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2016 - 13:16

A co z długiem,który pozostawił wuj,był jak to się mówi starym kawalerem,rodzice też nie żyją a gospodarstwo przejął jego brat po śmierci rodziców?czy dług przejął wraz z gospodarstwem?

#11 Guest_muncza

Guest_muncza
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 12:51

czy dziedziczymy dlugi po zmarlym kuzynie?Nie mial swojej rodziny,brat i rodzice zrzekli sie juz spadku a raczej samych dlugow

#12 Guest_Danka

Guest_Danka
  • Goście

Napisano 10 październik 2016 - 18:08

ojciec zmarl nie zostawil nam nic,okazalo sie ze ma dlugi.nikt nie powiedzial nam o tym zeby sie zrzekac spadku...myslelismy w dobrej wierze ze skoro nic nie mial nie trzeba sie zrzekac...

#13 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 10 październik 2016 - 18:31

nieznajomość prawa szkodzi... jeśli o śmierci wiecie dłużej niż 6 mies. (czas na zrzeczenie się spadku) to niestety długi trzeba spłacić

#14 Guest_paula

Guest_paula
  • Goście

Napisano 21 październik 2016 - 20:00

a co jesli mam brata ktory nie ma zony ani dzieci a kredyt w banku po smierci nie zostawia testamentu? czy dlug sie przedawnia czy musze go ja splacac? czy dostarczam akt zgonu i po sprawie?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2016 - 11:39

a co jesli mam brata ktory nie ma zony ani dzieci a kredyt w banku po smierci nie zostawia testamentu? czy dlug sie przedawnia czy musze go ja splacac? czy dostarczam akt zgonu i po sprawie?

Niestety, nie po sprawie. Musisz w ciągu pół roku po śmierci brata odrzucić spadek, albo przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy długi brata pokrywasz tym, co brat ewentualnie posiadał. Jeśli nie miał nic, musisz odrzucić spadek w sądzie lub u notariusza.

#16 Guest_Lola

Guest_Lola
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 09:07

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli nie zrzekłeś/aś się spadku w ciągu 6 miesięcy, to dziedziczysz długi tylko do wysokości aktywów czyli do wysokości otrzymanego spadku (np. oszczędności, mieszkanie, samochód itd.). Jeżeli nie było żadnych aktywów, to nie ma też pasywów (czyli nie otrzymuje się długów). Na szczęście, prawo zmieniło się na korzyść wszystkich spadkobiorców, a przede wszystkim dzieci, które otrzymują kolosalne długi, np. po którymś z rodziców, z którym nie miało kontaktu.

#17 Guest_dd

Guest_dd
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2016 - 10:56

Jak ma sie długi to nie można mieć nic-po śmierci niema spadku,dzieci nie muszą nic spłacać ,zrzekają sie i po sprawie.dd

#18 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 10:31

Moja Mam zmarła 6 lat temu,majątku nie miała(mieszkanie wraz z całym wyposażeniem przekazała mi w formie darowizny ).W ciągu 6 miesięcy od śmierci Mamy nie składałam wniosku o stwierdzeniu nabycia spadku , ani oświadczenia o przyjęciu spadku.Czy teraz mogę złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza ?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 12:35

Moja Mam zmarła 6 lat temu,majątku nie miała(mieszkanie wraz z całym wyposażeniem przekazała mi w formie darowizny ).W ciągu 6 miesięcy od śmierci Mamy nie składałam wniosku o stwierdzeniu nabycia spadku , ani oświadczenia o przyjęciu spadku.Czy teraz mogę złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza ?

Jeśli w ciągu 6 miesięcy od śmierci mamy nie złożyłaś wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to znaczy, że ten spadek przyjęłaś wprost, cokolwiek by to nie było, a także długi po mamie. Teraz już nic nie możesz składać, po termin przeszedł.

#20 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2017 - 17:27

Mój brat zmarł 10 stycznia 2017 r. Nie miał majątku za to miał dość duże długi. Czy rodzice przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza , zamykają tym samym drogę wierzycielom o dochodzenie praw spłaty długów? Czy ja jako siostra też muszę się zrzec majątku czy też sprawa na rodzicach się zakończy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych