Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515790 postów

Napisano 05 czerwiec 2015 - 09:14

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Powrót do artykułu: Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

#2 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 09:14

witam. czy to dotyczy też pracownika który wychowuje dziecko w ramach rodziny zastępczej zawodowej (rodzinnego domu dziecka)?

#3 Guest_Krystian

Guest_Krystian
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2016 - 18:35

Witam Mam takie pytanie: Jeżeli Pracodawca informuje pracownika na 30 min przed wyjściem do domu o tym iż zostaje w pracy +4h . Gdzie pracownik informuje swojego przełożonego iż w danym dniu nie może zostać w pracy ponieważ musi jechać z dzieckiem do lekarza. ( Jedno dziecko po niżej roku drugie 5-cio latek) . Po takiej informacji od przełożonego pracownik usłyszał odpowiedź : Ty musisz dziś zostać bo wiesz jako Twój przełożony mam prawo Cię zostawić w pracy +4 godziny według kodeksu pracy. Więc jak to jest - ponieważ troche tego nie rozumiem. Żona wychowuje dzieci ale nie pobiera macieżyńskiego , była potrzeba jechać z jednym dzieckiem a drugie musiało zostać w domu ponieważ było chore ( dziecko nie spełna roczne było chore). Proszę o informację ponieważ przepisy są zawiłe i szczerze mówiąc nie czytelne

#4 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2016 - 14:26

Witam Mam takie pytanie: Jeżeli Pracodawca informuje pracownika na 30 min przed wyjściem do domu o tym iż zostaje w pracy +4h . Gdzie pracownik informuje swojego przełożonego iż w danym dniu nie może zostać w pracy ponieważ musi jechać z dzieckiem do lekarza. ( Jedno dziecko po niżej roku drugie 5-cio latek) . Po takiej informacji od przełożonego pracownik usłyszał odpowiedź : Ty musisz dziś zostać bo wiesz jako Twój przełożony mam prawo Cię zostawić w pracy +4 godziny według kodeksu pracy. Więc jak to jest - ponieważ troche tego nie rozumiem. Żona wychowuje dzieci ale nie pobiera macieżyńskiego , była potrzeba jechać z jednym dzieckiem a drugie musiało zostać w domu ponieważ było chore ( dziecko nie spełna roczne było chore). Proszę o informację ponieważ przepisy są zawiłe i szczerze mówiąc nie czytelne

Wydaje się logiczne , że jak złożyłeś pismo o odmowie pracy w godzinach nadliczbowych to nie może Ci dać tych 4h. Żona przecież nie korzysta z tego uprawnienia. 

#5 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 15:16

Witam. Mam jedno pytanie bo słyszałam że przysługuje samotnej matce poniżej 4 roku życia dziecka (dziecko ma dwa lata) pierwszenstwo wyborze starego urlopu. Czy to prawda?

#6 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2017 - 13:50

Proszę o wyjaśnienie czy w sytuacji gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, czy mogę równolegle już zacząć korzystać, jako ojciec z prawa nie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych oraz na wyjazdach służbowych. Pytam ponieważ sugerując się tym że jedno z rodziców może jedynie korzystać z wcześniej wymienionych praw, a drugie już nie, wnioskuje że do opieki nad dzieckiem jest potrzebny w myśl przepisów tylko jeden rodzic, i czy w tej sytuacji pracodawca może mi zasadnie zarzucić że przecież dziecko ma opiekę matki gdy przebywa ona na macierzyńskim.

#7 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 19 marzec 2017 - 20:00

Witam! Co prawda artykuł jest z tamtego roku, ale mam nadzieję, że uda mi się otrzymać odpowiedź. Co w przypadku jeśli oboje rodziców pracują w systemie zmianowym, które są tak dopasowane, że jeśli matka dziecka ma drugą zmianę to ojciec pierwszą i odwrotnie. Matka ma podpisane oświadczenie u swojego pracodawcy o nie przyjmowaniu nadgodzin. W tygodniu kiedy ojciec ma pierwszą zmianę odbiera dziecko ze żłobka, a pracodawca każe mu zostać po godzinach. I co w takim przypadku można zrobić (nie ma osoby dodatkowej do opieki nad dzieckiem)?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 maj 2017 - 19:21

WItam, mam pytanie : mając dziecko do 4 lat nie zgodziłam się na nadgodziny itd, niestety w niedziele mam wpisane w grafik 12 godzin jak to rozwiązać z pracodawcą?

#9 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 13 marzec 2018 - 22:08

Witam mam pytanie a czy jest możliwość wycofania się ze zgody? Tzn na chwilę obecną jest zgoda na pracę nocną ale czy można się z niej wycofać?

#10 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 25 marzec 2018 - 07:34

Witam.Mam pytanie .Co w przypadku jeśli oboje rodziców pracują w systemie zmianowym , którym są tak dopasowane ,że ojciec kończy zmiane np.o 16 a matka zaczyna o 18.I co w takim przypadku mozna zrobić( nie ma osoby dodatkowej do opieki nad dzieckiem)?.Co na to przepisy

#11 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 25 marzec 2018 - 10:05

Odpowiem tak: przepisy nie określają czy masz mieć dzieci czy nie,ale jeśli już je zdecydowałeś spłodzić to znajdź sposób aby zapewnić im bezpieczeństwo,ten roszczeniowy stosunek do państwa i przepisów jest żenujący.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 marzec 2018 - 07:32

Odpowiem tak: przepisy nie określają czy masz mieć dzieci czy nie,ale jeśli już je zdecydowałeś spłodzić to znajdź sposób aby zapewnić im bezpieczeństwo,ten roszczeniowy stosunek do państwa i przepisów jest żenujący.

Pewnie nie możesz mieć dzieci. Zdecyduj się na surogatkę! Najlepiej z Chin, bo tanio...

#13 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2018 - 07:32

Czyli jesli pracowałam w systemie 12, i chcę tak pozostać to jesli pracowałam srednio 15 razy w miesiacu teraz mogę 13??

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2018 - 07:44

Co to ma do uprawnień rodzicielskich?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy