Skocz do zawartości


Odrobienie Brakujących godzin pracy

czas pracy okres rozliczeniowy godziny odbiór

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Satyr

Guest_Satyr
  • Goście

Napisano 26 maj 2015 - 23:06

WItam.

Pracuje w firmie, gdzie jest roczny okres rozliczeniowy. Jeżeli pojawiają się jakieś nadgodziny, są one "zbierane" i wykorzystywane na poczet urlopu, który firma ustaliła na 4 tygodnie, Wtedy pracownicy idą na urlop a zakład jest zamknięty.

Ja potrzebuję przedłużyć ten okres o dodatkowe 2 tygodnie, co skutkuje 4 dniami urlopu bezpłatnego, ponieważ nie byłem w stanie uzbierać ilości nadgodzin pokrywającej cały okres mojej nieobecności w pracy.
Rozmawiałem z moim przełożonym, ustaliliśmy, że odrobię te 4 dni pracy aby nie pobierać urlopu bezpłatnego. 

I tu pojawia się moje pytanie, czy pracodawca może wymusić na mnie konieczność odrobienia wspomnianych godzin do końca miesiąca kalendarzowego, pomimo że firma działa w rocznym rozliczeniu? Taki warunek postawił mi pracodawca. 

Tzn, czy pracodawca w systemie rozliczeniowym rocznym, może narzucić pracownikom zbieranie nadgodzin na poczet ewentualnego urlopu, który jest ustalony np za pół roku,  ale jednocześnie wymusić na nich odrobienie brakującego czasu pracy w ciągu miesiąca kalendarzowego?

 



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 634 postów

Napisano 29 maj 2015 - 17:16

O czym Ty piszesz , przeciez każdy pracownik ma urlop w wysokości 20 lub 26 dni w ciagu roku , i nie musi zbierać nadgodzin zeby mieć urlop

 

Czy na pewno jest to umowa o prace? czy umowa zlecenie



#3 Guest_Satyr

Guest_Satyr
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2015 - 12:59

O czym Ty piszesz , przeciez każdy pracownik ma urlop w wysokości 20 lub 26 dni w ciagu roku , i nie musi zbierać nadgodzin zeby mieć urlop

 

Czy na pewno jest to umowa o prace? czy umowa zlecenie

Źle się wyraziłem.

Moje pytani brzmi:

Czy w przypadku gdy firma posiada roczny okres rozliczeniowy, to czy może wymagać od pracownika, odrobienia godzin nieobecnych w trakcie miesiąca kalendarzowego? 

Przykład:

W maju pracownik wypracował 8 godzin nadliczbowych, pracodawca daje mu możliwość odebrania tych godzin do końca okresu rozliczeniowego (czyli do końca roku) w formie wolnego dnia.

Ten sam pracownik w miesiącu marcu musiał wyjść wcześniej z pracy (2 godziny wcześniej). Pracodawca wymaga od pracownika aby odrobił te 2 brakujące godziny do końca marca a nie do końca okresu rozliczeniowego (czyli do końca roku). Pracownik nie chce wypisywać urlopu tylko odrobić brakujące godziny ale chciałby to zrobić w trakcie całego okresu rozliczeniowego.

Czy musi to zrobić w-g wymagania postawionego przez pracodawcę? Czy może to odrobić do końca okresu rozliczeniowego?



#4 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 634 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 11:18

 

Czy w przypadku gdy firma posiada roczny okres rozliczeniowy, to czy może wymagać od pracownika, odrobienia godzin nieobecnych w trakcie miesiąca kalendarzowego? 

 

Tak, pracodawca wskazuje termin odpracowania , moze go wyznaczyc w ramach okresu rozliczeniowego , w którym nastąpiło wyjście prywatne, wskazując zarówno odpracowanie jednorazowe, jak też może rozożyc odpracowanie  na mniejsze części.

Pracownik składa wniosek

 

 

W maju pracownik wypracował 8 godzin nadliczbowych, pracodawca daje mu możliwość odebrania tych godzin do końca okresu rozliczeniowego (czyli do końca roku) w formie wolnego dnia.

 

KP

Art. 1512. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

 

§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Praca w godzinach nadliczbowych , a wyjscia prywatne to osobne zagadnienia





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: czas pracy, okres rozliczeniowy, godziny, odbiór

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych