Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zmienić nazwisko dziecku?

60 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671119 postów

Napisano 12 maj 2015 - 17:01

Możliwość zmiany nazwiska dziecku została przewidziana w obowiązującym porządku prawnym. Kiedy i jak doprowadzić do zmiany nazwiska dziecka?

Powrót do artykułu: Jak zmienić nazwisko dziecku?

#2 Guest_lidia

Guest_lidia
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 17:01

witam,po rozwodzie wróciłam do nazwiska panieńskiego,i również chciałabym zmienic nazwisko mojemu dziecku na moje,ojciec dziecka ma ograniczoną władzę rodzicielska,jemu pozostały kwestie do współdecydowania o sprawach związanych z procesem wychowania i edukacji.czy w takim przypadku ojciec dziecka musi wyrazić zgodę na zmiane nazwiska?gdzieś wyczytałam że jeżeli ojciec dziecka nie mapełnej zdolności do czynnosci prawnych,nie musi wyrazić na to zgody.w moim rozumieniu ograniczenie tej władzy własnie to oznacza,

#3 Guest_lidia

Guest_lidia
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 17:10

witam,po rozwodzie wróciłam do nazwiska panieńskiego,i również chciałabym zmienic nazwisko mojemu dziecku na moje,ojciec dziecka ma ograniczoną władzę rodzicielska,jemu pozostały kwestie do współdecydowania o sprawach związanych z procesem wychowania i edukacji.czy w takim przypadku ojciec dziecka musi wyrazić na to zgodę?moje rozumowanieograniczenie władzy rodzicielskiej,to znaczy że nie ma on pełnej zdolnosci do czynnosci prawnych,a tym samym chyba nie jest potrzebna jego zgoda,czy tak?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 19:40

...moje rozumowanieograniczenie władzy rodzicielskiej,to znaczy że nie ma on pełnej zdolnosci do czynnosci prawnych...

Nie, ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma nic wspólnego ze zdolnością do czynności prawnych, to zupełnie dwa różne pojęcia. Ustawa mówi wyraźnie, że nazwisko bez zgody ojca można zmienić dziecku tylko wtedy, kiedy jest on pozbawiony praw rodzicielskich. Tu ojciec dziecka ma tylko ograniczone prawa, więc wystąp do USC o zmianę, może wyrażą zgodę, jeśli nie, to po odpowiednim uzasadnieniu może sąd wyrazić taką zgodę.

#5 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 16:05

Witam , cała moja droga prawna jest dopeiro przedemną. ja mieszkam z córką w Polsce a jej ojciec pracuje w UK. przyznam że nie mam pojęcia jak się za to wszystko zabrać. Zostałam tu z dzieckiem i z długami. Podstawową kwestią są alimenty bo u nas róznie to wygląda.,ale chcialabym także mieć prawo do decydowania o ważnych sprawach dziecka. Nie wiem czym rózni się ograniczenie praw rodzicielskich od pozbawienia praw rodzicielskich. nie wiem w jakich przypadkach co się stosuje. Chciałabym też uregulowąć sprawę nazwiska dziecka. Teraz córka nosi nazwisko ojca jednakże ja chciałabym aby nosiło moje i ojca na co oczywiście ojciec nie chce się zgodzić. Czy dobrze rozumiem ? Aby USC wyraził zgodę na zmianę nazwiska dziecka muszą być ograniczone prawa rodzicielskie? w obeznej sytuacji nie jestem w stanie nic zrobić ??

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 18:17

Witam , cała moja droga prawna jest dopeiro przedemną. ja mieszkam z córką w Polsce a jej ojciec pracuje w UK. przyznam że nie mam pojęcia jak się za to wszystko zabrać. Zostałam tu z dzieckiem i z długami. Podstawową kwestią są alimenty bo u nas róznie to wygląda.,ale chcialabym także mieć prawo do decydowania o ważnych sprawach dziecka. Nie wiem czym rózni się ograniczenie praw rodzicielskich od pozbawienia praw rodzicielskich. nie wiem w jakich przypadkach co się stosuje. Chciałabym też uregulowąć sprawę nazwiska dziecka. Teraz córka nosi nazwisko ojca jednakże ja chciałabym aby nosiło moje i ojca na co oczywiście ojciec nie chce się zgodzić. Czy dobrze rozumiem ? Aby USC wyraził zgodę na zmianę nazwiska dziecka muszą być ograniczone prawa rodzicielskie? w obeznej sytuacji nie jestem w stanie nic zrobić ??

Pozbawienie całkowite praw rodzicielskich, to znaczy, że ojciec nie decyduje o niczym w sprawach dziecka, nie może widywać się z nim, ale musi płacić alimenty. Ograniczenie praw rodzicielskich - ojciec decyduje o niektórych sprawach, a o jakich, decyduje sąd, może widywać dziecko i musi na nie płacić. W kwestii zapytań o zmianę nazwiska masz artykuł w pierwszym poście tego wątku, który w jasny i przystępny sposób wyjaśni Twoje wątpliwości.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2015 - 09:42

Witam ojciec mojego syna jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i nosi jego nazwisko. Wyszłam za mąż i chciała bym żeby mój syn nosił nazwisko mojego męże czy jest taka możliwość i gdzie mam się z tym udać

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2015 - 11:18

Witam ojciec mojego syna jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i nosi jego nazwisko. Wyszłam za mąż i chciała bym żeby mój syn nosił nazwisko mojego męże czy jest taka możliwość i gdzie mam się z tym udać

Do urzędu stanu cywilnego.

#9 Guest_piotr

Guest_piotr
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:46

Witam Staram się o uznanie ojcostwa mego synka który urodził się w małżeństwie Niestety nie ze mną matka jego miała męża z którym zamierzała się rozstać. Jeśli prokurator uzna moje ojcostwo czy mogę się starać o zmianę nazwiska mego synka na moje ? Pozdrawiam Piotr

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2016 - 13:23

Witam Staram się o uznanie ojcostwa mego synka który urodził się w małżeństwie Niestety nie ze mną matka jego miała męża z którym zamierzała się rozstać. Jeśli prokurator uzna moje ojcostwo czy mogę się starać o zmianę nazwiska mego synka na moje ? Pozdrawiam Piotr

Możesz.

#11 Guest_piotr

Guest_piotr
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 10:31

Witam w sprawie postu powyżej Wczoraj odbyło się przesłuchanie wstępne matki i jej obecnego męża który był podany jako ojciec dziecka. Ja mam być wezwany w późniejszym terminie. Po tym przesłuchaniu matka poinformowała mnie iż jeśli będę się starał o zmianę nazwiska Pani prokurator powiedziała jej ze matka może mi wszystko zablokować łącznie z widzeniami synka. Kurcze czy to jest możliwe Mało zapału nie dostałem po tej wiadomości.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 13:34

Witam w sprawie postu powyżej Wczoraj odbyło się przesłuchanie wstępne matki i jej obecnego męża który był podany jako ojciec dziecka. Ja mam być wezwany w późniejszym terminie. Po tym przesłuchaniu matka poinformowała mnie iż jeśli będę się starał o zmianę nazwiska Pani prokurator powiedziała jej ze matka może mi wszystko zablokować łącznie z widzeniami synka. Kurcze czy to jest możliwe Mało zapału nie dostałem po tej wiadomości.

Bzdura. Co ma zmiana nazwiska dziecka do Twoich wizyt u niego? Nie może Ci nic zablokować, chyba, że matka dziecka nie godzi się na zmianę nazwiska dziecka, a musi taką zgodę wyrazić, wtedy będzie z Tobą darła koty, będzie Ci utrudniała, co tylko się da i będziecie stałymi bywalcami sądu rodzinnego, to tego jej niestety nie zabronisz. Najważniejsze, żebyś dostał zgodę na uznanie dziecka, wtedy masz prawo do jego odwiedzin i będziesz musiał łożyć na jego utrzymanie.

#13 Guest_Andżelika

Guest_Andżelika
  • Goście

Napisano 14 luty 2016 - 00:14

Witam . Mam takie pytanie . Czy jak weźmiemy ślub z moim chłopakiem który nie jest ojcem dziecka. To czy mogę po ślubie zmienić dziecku nazwisko na mojego chłopaka. Zaznaczę tu że dziecko ma tylko moje nazwisko a ojciec dziecka ma zabrane prawa . Czy w takiej sytuacji mogę zmienić dziecku nazwisko normalnie czy trzeba iść do sadu

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 luty 2016 - 11:22

Witam . Mam takie pytanie . Czy jak weźmiemy ślub z moim chłopakiem który nie jest ojcem dziecka. To czy mogę po ślubie zmienić dziecku nazwisko na mojego chłopaka. Zaznaczę tu że dziecko ma tylko moje nazwisko a ojciec dziecka ma zabrane prawa . Czy w takiej sytuacji mogę zmienić dziecku nazwisko normalnie czy trzeba iść do sadu

Zgłoś się po ślubie do urzędu stanu cywilnego, powinni zmienić nazwisko bez problemu, jeśli biologiczny ojciec ma całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, a Twój mąż wyrazi zgodę, żeby jego pasierb nosił jego nazwisko.

#15 Guest_Norbert

Guest_Norbert
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 19:23

witam mam takie pytanie zrobilem zonatej kobiecie dziecko i chcialbym zmienic nazwisko corki na swoje mam zrobione dna czy jes mozliwosc zmienienia nazwiska i jak to moge zrobic jezeli ona sie upiera ze nie chce zmieniac nazwiska

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 15:10

witam mam takie pytanie zrobilem zonatej kobiecie dziecko i chcialbym zmienic nazwisko corki na swoje mam zrobione dna czy jes mozliwosc zmienienia nazwiska i jak to moge zrobic jezeli ona sie upiera ze nie chce zmieniac nazwiska

Jeśli kobieta mężatka urodziła dziecko, jest domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż tej kobiety. Musiałby on, czyli ten mąż, wystąpić z wnioskiem do sądu o zaprzeczenie ojcostwa. W następnej kolejności musiałbyś uznać dziecko w urzędzie stanu cywilnego, a na samym końcu możesz dopiero starać się o zmianę nazwiska córki na swoje. Do takiej zmiany potrzebna jest zgoda obojga rodziców dziecka, a więc Twoja i matki dziecka.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 14:05

Witam. Mam pytanie. Pol roku temu urodzilam synka - ojciec moj CHLOPAK nie MAZ jest rumunem no i ja polka. Synek zostal zarejesrtowany w Consulacie rumunskim jako rumun wiadomo i nosi rowniez nazwisko ojca nie moje... Moj chlopak powiedzial kiedys ze jesli wezmiemy slub to pozmieniamy tylko moje papiery -nazwisko ale ja juz nie jestem pewna czy chce za niego wyjsc. Czy w razie co jest jakis sposob by wszystko pozmieniac ???Tzn nazwisko synka i narodowosc rowniez ???

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2016 - 10:12

Witam. Mam pytanie. Pol roku temu urodzilam synka - ojciec moj CHLOPAK nie MAZ jest rumunem no i ja polka. Synek zostal zarejesrtowany w Consulacie rumunskim jako rumun wiadomo i nosi rowniez nazwisko ojca nie moje... Moj chlopak powiedzial kiedys ze jesli wezmiemy slub to pozmieniamy tylko moje papiery -nazwisko ale ja juz nie jestem pewna czy chce za niego wyjsc. Czy w razie co jest jakis sposob by wszystko pozmieniac ???Tzn nazwisko synka i narodowosc rowniez ???

Narodowości nie zmienisz nigdy, a nazwisko tylko za zgodą ojca dziecka. Będziesz mogła zmienić nazwisko dziecka na swoje bez zgody ojca dziecka tylko wtedy, kiedy będzie on, czyli Rumun pozbawiony całkowicie praw rodzicielskich.

#19 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 03 marzec 2016 - 21:22

Witam mam pytanie. Jestem po rozwodzie nie mam kontakty z byłym mężem a chciałabym zmienić nazwisko na swoje dziecku 7lat jak to zrobić i czy się da

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 12:05

Witam mam pytanie. Jestem po rozwodzie nie mam kontakty z byłym mężem a chciałabym zmienić nazwisko na swoje dziecku 7lat jak to zrobić i czy się da

Ojciec dziecka musi wyrazić zgodę na zmianę nazwiska dziecku. Bez niego nic nie zrobisz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych