Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawa pracownika w zakresie płac.

praca pracownik płaca umowa

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bodzio

Bodzio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 maj 2015 - 10:19

Witam, 

Zwracam się do państwa z problemem, który martwi mnie już od jakiegoś czasu. Chciałbym pomóc tacie, ale nie wiem jak więc założyłem konto na tym forum z myślą, że ktoś pokieruje mną w jakim kierunku mam działać. Otóż Mój tato pracuje w sezonie zimowym i letnim na zmiany(zimą 12 godzin w cyklu idzie na dzień, następnego dnia na noc i ma dwa dni wolne, a w sezonie letnim od poniedziałku do piątku od godziny 7-15 tzw. ósemki ). Dodam że umowę ma zawartą na stanowisku palacz Co^2. Przechodząc ze zmiany zimowej na letnią może stracić na wynagrodzeniu kilkaset złotych? Dodam że jeżeli przechodzi na "ósemki" to wykonuje pracę już nie na stanowisku palacza lecz prowadzą remonty od A do Z . Jeżeli ktoś był w takiej sytuacji bądź wie co należy zrobić byłbym wdzięczny za jakąkolwiek radę lub pomoc . Życzę miłego dnia .

#2 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 08 maj 2015 - 10:44

Wynagrodzenie stałe miesięczne czy godzinowe?

Jaki rodzaj umowy (praca/zlecenie)?

#3 Bodzio

Bodzio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 maj 2015 - 19:12

Wynagrodzenie stałe miesięczne czy godzinowe?

Jaki rodzaj umowy (praca/zlecenie)?

Umowa na czas nieokreślony, a wynagrodzenie godzinowe .

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 maj 2015 - 19:28

Umowa na czas nieokreślony, a wynagrodzenie godzinowe .

Jeżeli ma stawkę godzinową to w rzeczywistości wszystko jest ok ma zapłacone za faktycznie przepracowanych czas,jeśli odwrócić sytuację kiedy przechodzi na sezon zimowy zarabia więcej. Jedyne co to zakres obowiązków w sezonie letnim jest niezgodny z zawartą umową. Proponuję zapoznaj się z opisem stanowiska taty, albo z zakresem obowiązków, który zapewne otrzymał pewnie tam jest opisane co robi palacz w okresie letnim.

#5 Bodzio

Bodzio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 maj 2015 - 19:56

Jeżeli ma stawkę godzinową to w rzeczywistości wszystko jest ok ma zapłacone za faktycznie przepracowanych czas,jeśli odwrócić sytuację kiedy przechodzi na sezon zimowy zarabia więcej. Jedyne co to zakres obowiązków w sezonie letnim jest niezgodny z zawartą umową. Proponuję zapoznaj się z opisem stanowiska taty, albo z zakresem obowiązków, który zapewne otrzymał pewnie tam jest opisane co robi palacz w okresie letnim.

Umowę ma zawartą jako palacz i taki też ma angaż. W umowie nie ma nic na temat tego, że w okresie letnim ma inne obowiązki. 

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 maj 2015 - 22:09

Ale chyba ma jakiś zakres obowiązków na piśmie albo opis stanowiska?
Nie ma, że jest umowa i wszystko jasne.
A ty wiesz chociaż co to "umowa" i "angaż" bo dla mnie to jest to samo

#7 Bodzio

Bodzio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 09 maj 2015 - 08:45

Ale chyba ma jakiś zakres obowiązków na piśmie albo opis stanowiska?
Nie ma, że jest umowa i wszystko jasne.
A ty wiesz chociaż co to "umowa" i "angaż" bo dla mnie to jest to samo

Tak wiem co to jest umowa i angaż XD Ma zakres obowiązków typowych dla palacza CO^2 czyli, czyszczenie i zasypywanie kotłów, naprawa usterek jezeli takie się zdarzą itp. umowa była zawarta kilkanaście lat temu. z Tego co się orientuję w obecnych umowach jest wzmianka, że jeżeli przychodzi okres letni to pracownik wykonuje prace gospodarcze zlecone przez dyrektora, kierownika lub innego podwładnego. W tamtej umowie takiego zapisu nie ma. 

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 09 maj 2015 - 18:05

No ale tak naprawdę to co chcesz wiedzieć albo o co chodzi?

#9 Bodzio

Bodzio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 09 maj 2015 - 19:07

No ale tak naprawdę to co chcesz wiedzieć albo o co chodzi?

Jeżeli zmienia się sezon z zimowego na letni mając tylko i wyłącznie papiery palacza, mogę stracić na pensji nie przechodząc jakby nie patrzeć na inne stanowisko?? Mam tylko papierek na dane stanowisko pracy i obowiązki, które tylko i wyłącznie obejmują te stanowisko. Nie ma żadnej wzmianki na temat innych prac w sezonie letnim. Być może to przez to że zmienia się liczba godzin.. Ale wtedy mógłbym pogodzić się z daną sytuacją gdybym miał wspomniane w umowie, że podczas sezonu letniego pracuje w terenie i wykonuje inne czynności niezwiązane ze stanowiskiem palacza CO^2. 

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 11 maj 2015 - 10:11

Moim zdaniem, masz płacone na godzinę wiec przy zmieniającej się liczbie godzin pracy, masz różne wysokości wynagrodzenia.

Nie "być może" ale właśnie tak jest i tylko jedno co to można domagać się doprecyzowania zakresu obowiązków z podziałem na czas letni i zimowy, czy sezon grzewczy i sezon poza nim.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 12:10

Być może różnica w wynagrodzeniu wynika z dodatku nocnego? Jeśli zimą pracownik wykonuje pracę zmianową (w tym w porze nocnej), a w sezonie letnim w godzinach 7-15, wynagrodzenie będzie się różnić o dodatek za pracę w godzinach nocnych.

#12 Guest_ŁySy

Guest_ŁySy
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 12:36

Jeżeli dobrze interpretuję Pana informacje, to wymiar etatu i wynagrodzenie na umowie jest cały czas ten sam bez względu na porę roku. Liczba godzin do wypracowania na cały etat ( a co za tym idzie na mniejsze etaty) zależy od liczby tzw. dni roboczych w danym miesiącu ( dni poza sobotami, niedzielami i świetami).  Są miesiące, w których należy na cały etat przepracować 152 godziny , 160,168,172 w zależności od tego ile w danymi miesiącu jest swiąt sobót i niedziel). W związku z tym wynagrodzenie Pańskiego ojca w okresie zimowym może się różnić z powodu różnych ilości godzin do wypracowania w miesiącu, a także o dodatek za pracę w porze nocnej. Dodatek ten z kolei ma wpływ na wynagrodzenie za urlop i zwolnienie lekarskie. Być może różnice w wynagrodzeniu występują też z powodu dodatkowych świadczeń, które są zależne od rodzaju wykonywanej pracy- np dodatek za pracę palacza i brak takowego za pracę poza sezonem grzewczym- ale w tutaj należałoby pochylić się nad zakładowym regulaminem przyznawania takich świadczeń.

#13 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2018 - 10:36

Jeżeli martwisz się o swojego ojca, to może najlepiej by było gdybyś udał się z tym do prawnika? Adwokaci doskonale wiedzą, co w takich sytuacjach należy zrobić. Ja z takimi sprawami udaję się do Kancelarii Adwokackiej Wojas Pawlak w Gliwicach. Poświęcają oni dużo czasu na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Byłam u nich już z kilkoma sprawami i do każdej z nich podchodzili indywidualnie. Za każdym razem mi pomagają. Naprawdę świetni ludzie.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: praca, pracownik, płaca, umowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych