Skocz do zawartości


Zdjęcie

składki zus - karencja


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 basia 15

basia 15

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 06 maj 2015 - 20:25

Prowadzę działalność gospodarczą z prewencyjnym ZUSem. Za 2 miesiące rozpocznę pracę na podstawie umowy-zlecenia z dochodem wyższym (4000 zł) niż podstawa DG (525 zł).
Czy podstawą do ubezpieczenia składek staje się umowa -zlecenie? Z DG jest wtedy dobrowolne opłacanie składek?

Ile składek muszę zapłacić z umowy-zlecenia (jaki jest okres wyczekiwania-karencji) aby nabrać prawa do zasiłku chorobowego?



#2 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 29 maj 2015 - 16:41

W przedstawionej sytuacji, w przypadku prowadzenia dzialalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia,  tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych może być umowa zlecenia lub działalność. gospodarcza (wg wyboru. Składkę zdrowotną należy odprowadzić z obu tytułów. Jeżeli jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zostanie wybrane zlecenie, składki będą liczone od kwoty 4000 zł. (przy działalnosci od 525 zł z uwagi na preferencyjny ZUS). Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt.2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych