Skocz do zawartości

Zdjęcie

ciąża a umowa o pracę na czas okreslony

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 basia 15

basia 15

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 04 maj 2015 - 20:10

Pracownica miała umowę na czas okreslony do 15.04. Podpisana została z nią kolejna umowa na czas okreslony do 15.06.

Pracownica zgłosiła, ze jest w 8 tyg ciąży.

Zaszła w ciaże podczas pierwzej umowy na czas określony. Ciąża nie przekroczy 3 miesiaca w drugiej umowie / wtedy należąłoby jej przedłużyć umowę do porodu.

Co zatem jej się należy?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2015 - 20:26

Jeśli po 15 czerwca przedłużycie jej umowę, będzie jej przysługiwało wszystko to, co innym pracownicom w ciąży i po urodzeniu dziecka. Jeśli nie przedłużycie umowy, a nie musicie, nic nie będzie jej przysługiwało.

#3 basia 15

basia 15

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 05 maj 2015 - 09:52

czyli musiałaby zajść w ciaże w trakcie trwania drugiej umowy?

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 05 maj 2015 - 11:51

Jeśli na dzień 15 czerwca będzie w conajmniej 12 tygodniu ciąży ( a z tego wynika, że będzie), umowę należy przedłużyć do dnia porodu

#5 basia 15

basia 15

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 05 maj 2015 - 12:08

Czyli nawet gdyby pracownica nie miała wcześniejszej umowy - tylko zawarła z nami umowę o prace na czas 2 miesięcy, i w tym okresie zgłosiła ciążę powyżej 12 tygodnia - to musimy umowę wydłużyć do dnia porodu?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 05 maj 2015 - 12:32

Dziwne pytanierolleyes.gif

Nigdzie nie jest napisane, że w ciążę można zajść tylko podczas trwanie umowy o pracę.

Odpowiadając na zadane pytanie- tak, jeśli na koniec umowy będzie w 12 tygodniu ciąży, umowę należy przedłużyć do  dnia porodu. Nie dotyczy umowy na zastępstwo, pracy tymczasowej i umowy na okres próbny, trwający krócej niż 1 m-c. 

#7 basia 15

basia 15

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 05 maj 2015 - 13:54

a co jest w przypadku umowy zlecenia - też jest podobna sytuacja- trzeba ja przedużyć

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 05 maj 2015 - 14:47

Przy umowach cywilnoprawnych nie ma zastosowania Kodeks pracy

#9 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 08 maj 2015 - 11:01

Mam pytanko.

Podpisałam umowe o pracę 6 maja na czas określony na 8  lat i tego samego dnia dowiedziałam się że jestem  w  8 tygodniu ciąży. Czy normalnie mi będzie przysługiwać urlop macieżyński po porodzie?

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 08 maj 2015 - 11:41

Tak

#11 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 14 maj 2015 - 09:29

Mam pytanko.

Podpisałam umowe o pracę 6 maja na czas określony na 8  lat i tego samego dnia dowiedziałam się że jestem  w  8 tygodniu ciąży. Czy normalnie mi będzie przysługiwać urlop macieżyński po porodzie?

Umowa na czas określony 8 lat. Abstrakcja. 

#12 cris02

cris02

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 357 postów

Napisano 14 maj 2015 - 09:33

Naprawdę masz umowę na 8 lat?

#13 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 15 maj 2015 - 20:59

tak. tylko sie dowiedziałam właśnie dziś od kierownika że jakieś mogę mieć problemy z Zusu

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13466 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 maj 2015 - 22:30

Coś ci kierownik ściemnił albo się nie zna, bo jakie mogłabyś mieć problemy z Zusu. Przecież nie ma zakazu zatrudniania kobiet ciężarnych, one mogą i chcą pracować.

No, chyba że zaraz się rozchorujesz /chociaż ciąża to nie choroba/, i pójdziesz na długie zwolnienie, to ZUS na pewno zainteresuje się sprawą twojego zatrudnienia. I będzie chciał zweryfikować czy nie było ono pozorne, tylko w celu uzyskania zasiłku chorobowego.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2015 - 19:08

Potrzebuje dziewczyny pomocy.

Właśnie jestem na L4 i nie wiem co z moim wynagrodzeniem bo jestem na pełnym etacie a w umowie mam wpisaną kwotę 600 zł i nie wiem jakie wynagrodzenie mi przysługuje czy ta kwota minimalna czyli 1200 czyli najniższa krajowa czy ta z umowy? Proszę o pomoc

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2015 - 19:32

Potrzebuje dziewczyny pomocy.

Właśnie jestem na L4 i nie wiem co z moim wynagrodzeniem bo jestem na pełnym etacie a w umowie mam wpisaną kwotę 600 zł i nie wiem jakie wynagrodzenie mi przysługuje czy ta kwota minimalna czyli 1200 czyli najniższa krajowa czy ta z umowy? Proszę o pomoc

Ta z umowy.

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13466 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 czerwiec 2015 - 21:04

Jak możesz być na pełnym etacie i mieć w umowie wynagrodzenie tylko 600 zł ?

A pod stołem też pewnie dostajesz kasę, bo myślę, że nie zgodziłabyś się podpisać tak niekorzystną dla ciebie umowę o pracę.

Płaca minimalna teraz wynosi 1.750 zł, ale u ciebie podstawa chorobowego /a nie wynagrodzenia/ będzie wyliczona jako średnia z 12 miesięcy sprzed choroby po odjęciu składek społecznych.

Więc za chorobę będziesz dostawać raczej symboliczne pieniądze.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych