Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komu przysługuje odprawa emerytalna

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515849 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 10:32

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. To odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Powrót do artykułu: Komu przysługuje odprawa emerytalna

#2 Guest_Super Księgi

Guest_Super Księgi
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 10:32

Witam, reprezentuję Biuro Rachunkowe Super Księgi superksiegi.pl. Zajmujemy się między innymi prowadzeniem Księgi Przychodów i Rozchodów, ryczałtem czy obsługą kadrową. Fachowo zajmiemy się obsługą księgowości w Państwa firmie dzięki czemu wspólnie usprawnimy działania Państwa firmy. W naszej ofercie znajdują się także usługi finansowe jak pożyczki hipoteczne, kredyt Start Up czy darmowe konto bankowe.

#3 Guest_Asia z Kutna

Guest_Asia z Kutna
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:19

mam taki przypadek, pracownica w trakcie trwania umowy u innego pracodawcy nabyła prawa do świadczenia emerytalnego (od dnia 01.03.2007roku). W skutek likwidacji instytucji otrzymała świadectwo z dniem 31.12.2013r. natomiast została zatrudniona w nowej placówce powołanej na miejsce starej (nowa firma) z dniem 02.01.2014r. Moje pytanie brzmi czy biorąc pod uwagę jeden dzień przerwy w ciągłości pracy - odprawa emerytalna należała się od poprzedniego pracodawcy czy my, jako kolejny pracodawca jesteśmy zobligowani wypłacić zaległą odprawę. Jeśli nie my, to kto ma taki obowiązek, oraz czy pracownik może jeszcze w ramach prawa ubiegać się o otrzymanie odprawy. Od pracownika otrzymałam jedynie zaświadczenie wydane przez ZUS że pobiera świadczenie emerytalne wydane 21.czerwca 2016r. jednak nie wiem od kiedy je otrzymuje. Będę wdzięczna za informację.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:28

Rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę w 2007 roku?

Przecież nie piszesz kiedy to nastąpiło, nie piszesz tez czy w świadectwach pracy jest adnotacja o wypłaceniu odprawy.

Chyba ja otrzymała w 2007 roku, dlaczego pytania powstały teraz jak mamy 2017 rok?

#5 Guest_Asia z Kutna

Guest_Asia z Kutna
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:45

Rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę w 2007 roku?

Przecież nie piszesz kiedy to nastąpiło, nie piszesz tez czy w świadectwach pracy jest adnotacja o wypłaceniu odprawy.

Chyba ja otrzymała w 2007 roku, dlaczego pytania powstały teraz jak mamy 2017 rok?

nabyła prawa do świadczenia emerytalnego od dnia 01.03.2007roku, pracując u innego pracodawcy. W skutek likwidacji firmy zakończyła stosunek pracy z dniem 31.12.2013r. i od 02.01 2014r. podjęła pracę w nowo powstałej firmie. Pytanie zadaję teraz, ponieważ rozwiązała umowę na mocy porozumienia stron (bez określenia że w zw. z przejściem na emeryturę - tego co wiem już ją od dawna pobiera) i teraz ubiega się o odprawę z obecnej firmy przyjmując że ma ciągłość w zatrudnieniu.

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:11

No to zajrzyj sobie do przepisów, kiedy przysługuje odprawa i jakie warunki należy spełnić

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:14

Żadnego stosunku pracy nie rozwiązała    "w związku z...."

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:17

Zgodnie z przepisami osobie, której stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy.

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:26

A co z odprawą jeśli pracownik nabył emeryturę z urzędu i nie musiał rozwiązywać umowy o pracę?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:32

A co z odprawą jeśli pracownik nabył emeryturę z urzędu i nie musiał rozwiązywać umowy o pracę?

Wypłacasz odprawę, pod warunkiem, że nie otrzymał jej już wcześniej, kiedy przechodził na rentę. Sprawdź świadectwo pracy.

#11 AnTo

AnTo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:32

A co to znaczy "nabył emeryturę z urzędu" ?

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4697 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:34

Dodam tylko, żeby podpisał oświadczenie, że z innego źródła nie otrzymał odprawy emerytalnej lub rentowej.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:36

A co to znaczy "nabył emeryturę z urzędu" ?

To znaczy, że jest rencistą i właśnie wszedł w powszechny wiek emerytalny, wtedy ZUS zamienia świadczenie rentowe na emerytalne.

#14 AnTo

AnTo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:39

To należy się odprawa

#15 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2018 - 11:01

cytuję

Jak wynika z art. 921 K.p., wypłata odprawy emerytalnej powinna nastąpić, jeśli:

• pracownik spełnił wymagania uprawniające go do przejścia na emeryturę,

• stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę.

Wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że odprawa nie może być wypłacona w czasie trwającego stosunku pracy.

to co z tą odprawą jeśli pracownik nabył emeryturę z urzędu i nie musiał rozwiązywać tego stosunku pracy.

wypłacać czy nie? i gdzie mogę znaleść na to jakiś paragraf.

Dzwoniłam na infolinię do PIP i tam mi powiedzieli że nie wypłacać.

W świadectwach tego pracownika nie ma informacji że dostał odprawę.

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 29 styczeń 2018 - 11:09

A czy pracownik wcześniej otrzymał odprawę, kiedy przechodził na rentę?

#17 Guest_Ulung

Guest_Ulung
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2018 - 12:36

Jeśli pracownik nie otyrzymał wcześniej nigdy odprawy, co powinno wynikać ze św. pracy, to jesli rozwiąże obecny stosunek pracy i wskaże, że rozwiązuje go z powodu przejścia na emeryturę, to odprawę należy wypłacić.

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4697 postów

Napisano 29 styczeń 2018 - 12:43

cytuję
Jak wynika z art. 921 K.p., wypłata odprawy emerytalnej powinna nastąpić, jeśli:

• pracownik spełnił wymagania uprawniające go do przejścia na emeryturę,

• stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę.
Wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że odprawa nie może być wypłacona w czasie trwającego stosunku pracy.

to co z tą odprawą jeśli pracownik nabył emeryturę z urzędu i nie musiał rozwiązywać tego stosunku pracy.

wypłacać czy nie? i gdzie mogę znaleść na to jakiś paragraf.
Dzwoniłam na infolinię do PIP i tam mi powiedzieli że nie wypłacać.
W świadectwach tego pracownika nie ma informacji że dostał odprawę.

Był okres kiedy obowiązywała ustawa, że można było przejść na emeryturę bez rozwiązania umowy.Sama miałam kilka takich przypadków.
Wypłacasz mu odprawę pod warunkiem, że jej nie otrzymał i mówię tutaj o odprawie emerytalnej jak i rentowej. Więc do ciebie należy sprawdzić czy nie dostał jej i najlepiej niech napisze oświadczenie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych