Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komu przysługuje odprawa emerytalna

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515551 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 10:32

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. To odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Powrót do artykułu: Komu przysługuje odprawa emerytalna

#2 Guest_Super Księgi

Guest_Super Księgi
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 10:32

Witam, reprezentuję Biuro Rachunkowe Super Księgi superksiegi.pl. Zajmujemy się między innymi prowadzeniem Księgi Przychodów i Rozchodów, ryczałtem czy obsługą kadrową. Fachowo zajmiemy się obsługą księgowości w Państwa firmie dzięki czemu wspólnie usprawnimy działania Państwa firmy. W naszej ofercie znajdują się także usługi finansowe jak pożyczki hipoteczne, kredyt Start Up czy darmowe konto bankowe.

#3 Guest_Asia z Kutna

Guest_Asia z Kutna
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:19

mam taki przypadek, pracownica w trakcie trwania umowy u innego pracodawcy nabyła prawa do świadczenia emerytalnego (od dnia 01.03.2007roku). W skutek likwidacji instytucji otrzymała świadectwo z dniem 31.12.2013r. natomiast została zatrudniona w nowej placówce powołanej na miejsce starej (nowa firma) z dniem 02.01.2014r. Moje pytanie brzmi czy biorąc pod uwagę jeden dzień przerwy w ciągłości pracy - odprawa emerytalna należała się od poprzedniego pracodawcy czy my, jako kolejny pracodawca jesteśmy zobligowani wypłacić zaległą odprawę. Jeśli nie my, to kto ma taki obowiązek, oraz czy pracownik może jeszcze w ramach prawa ubiegać się o otrzymanie odprawy. Od pracownika otrzymałam jedynie zaświadczenie wydane przez ZUS że pobiera świadczenie emerytalne wydane 21.czerwca 2016r. jednak nie wiem od kiedy je otrzymuje. Będę wdzięczna za informację.

#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13931 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:28

Rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę w 2007 roku?

Przecież nie piszesz kiedy to nastąpiło, nie piszesz tez czy w świadectwach pracy jest adnotacja o wypłaceniu odprawy.

Chyba ja otrzymała w 2007 roku, dlaczego pytania powstały teraz jak mamy 2017 rok?

#5 Guest_Asia z Kutna

Guest_Asia z Kutna
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:45

Rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę w 2007 roku?

Przecież nie piszesz kiedy to nastąpiło, nie piszesz tez czy w świadectwach pracy jest adnotacja o wypłaceniu odprawy.

Chyba ja otrzymała w 2007 roku, dlaczego pytania powstały teraz jak mamy 2017 rok?

nabyła prawa do świadczenia emerytalnego od dnia 01.03.2007roku, pracując u innego pracodawcy. W skutek likwidacji firmy zakończyła stosunek pracy z dniem 31.12.2013r. i od 02.01 2014r. podjęła pracę w nowo powstałej firmie. Pytanie zadaję teraz, ponieważ rozwiązała umowę na mocy porozumienia stron (bez określenia że w zw. z przejściem na emeryturę - tego co wiem już ją od dawna pobiera) i teraz ubiega się o odprawę z obecnej firmy przyjmując że ma ciągłość w zatrudnieniu.

#6 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13931 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:11

No to zajrzyj sobie do przepisów, kiedy przysługuje odprawa i jakie warunki należy spełnić

#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13931 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:14

Żadnego stosunku pracy nie rozwiązała    "w związku z...."

#8 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13931 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:17

Zgodnie z przepisami osobie, której stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych