Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Spółka cywilna i kasa fiskalna


wróć do serwisu Moja Firma 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 19 kwiecień 2015 - 01:41

Witam

Jako prowadząca działalność gospodarczą o przychodach do 20 000 zł jestem zwolniona z posiadania kasy fiskalnej. Czy jeżeli założę spółkę cywilną z koleżanką i przekroczę przychód 20 000 zł w ramach spółki, to czy będziemy musiały założyć kasy fiskalne na nasze dwie działalności? 

Pozdrawiam



#2 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 19 kwiecień 2015 - 08:29

Fakt przekroczenia limitu obrotów pozwalającego zwolnić spółkę cywilną, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a która utraciła prawo do zwolnienia podmiotowego, pozostaje bez związku dla korzystania z tego prawa przez wspólników tej spółki w ich indywidualnych działalnościach (odrębnych dla zakresu działania zawiązanej spółki), bowiem stosownie do art. 15 ust. 1 spółka jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a tym samym stanowi samodzielny podmiot praw i obowiązków wynikających z regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#3 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 19 kwiecień 2015 - 15:41

Dziękuję za odpowiedź, bardzo pomogła.

Mam jeszcze pytanie co do ryczałtu 5,5% na naszych działalnościach, gdzie płaci się dochodowy od przychodu. Jak będzie z rozliczeniem dochodów naszej spółki cywilnej? Przychód z osobnych działalności miałyśmy np. po 5000 zł rocznie z czego odprowadzamy po 275 zł. Przychód ze spółki wynosił 10000 zł ale dochód wynosił 1000 zł. Jak to się liczy, czy można brać wtedy fakturę i odliczać koszt materiałów a potem liczyć od 1000 zł dochodu 5,5% dochodowego? Czy trzeba płacić 5,5% od 10000 zł? Może wybrać korzystniejszą formę opodatkowania, jeżeli okazało by się, że dochodowy liczony jest od 10000zł?

Pozdrawiam i dziękuję.



#4 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 19 kwiecień 2015 - 17:57

Ryczałt płaci się zawsze od przychodów. W przypadku opodatkowania przychodów ze spółki cywilnej ryczałtem, należy całkowity przychód spółki podzielić proporcjonalnie do udziałów każdego ze wspólników i takie przychody każdy ze wspólników opodatkowuje wg odpowiedniej stawki. Wartości te należy wykazać w załączniku B do zeznania PIT-28. Nie ma ty znaczenia wartość kosztów (np. materiałów). Dlatego też należy dokonać odpowiednich kalkulacji czy bardziej optymalny z punktu widzenia obciążeń fiskalnych jest ryczałt czy zasady ogólne, a może podatek liniowy.


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#5 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 19 kwiecień 2015 - 19:09

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli rozumiem, że dwie działalności wspólników mogą być opodatkowane ryczałtem a nasza spółka może być opodatkowana na zasadach ogólnych 18% i 32%? I jeśli bym chciała pobrać pieniądze ze spółki, aby opłacić ZUS to muszę oddać VAT pobrany, a od sumy netto zapłacić 18% dochodowego? Da się koszt ZUSu odliczyć w ramach spółki, aby zwrócono dochodowy?

Pozdrawiam



#6 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 20 kwiecień 2015 - 06:28

Gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w różnych formach (np. prowadzi indywidualnie sklep, a spółka cywilna, w której uczestniczy prowadzi działalność transportową) – wybór formy opodatkowania dochodów z tej działalności (jeśli jest uregulowany ustawą PIT) dotyczy wszystkich form jej prowadzenia (czyli zarówno dochodu ze sklepu, jak i dochodu z udziału w spółce cywilnej). W Pani przypadku, jeśli dotychczasowe działalności indywidualne wspólników były prowadzone w formie ryczałtu, to powyższe obostrzenie nie skutkuje obowiązkiem opodatkowania zysków w spółce w formie ryczałtu. Reszty pytania niestety nie rozumiem...


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#7 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 20 kwiecień 2015 - 07:21

Czyli działalności mogą być prowadzone w formie opodatkowania na zasadach ogólnych i płacimy po 18% od dochodu spółki dzielonego na pół. Czy jeśli część opodatkowanego dochodu przeznaczę na pokrycie ZUSu to mogę odliczyć ten wydatek od dochodu spółki? 



#8 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 20 kwiecień 2015 - 08:16

Reasumując jeśli dotychczasowe działalności (indywidualne) były opodatkowane ryczałtem, to przychody (dochody) ze spółki można opodatkować zarówno ryczałtem (przy spełnieniu warunków) jak i zasadami ogólnymi (skala podatkowa). Jeśli udziały w spółce są określone jako "pół na pół" (lub brak jest takiego zapisu w umowie), to TAK - przy wyborze opodatkowania wspólnicy płacą 18% (a po przekroczeniu drugiego progu 32%) od dochodu spółki dzielonego na pół. Składki ZUS oczywiście podlegają ujęciu przy ustaleniu zobowiązania podatkowego.


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#9 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 20 kwiecień 2015 - 09:04

Dziękuję, trzeba mi 2 razy powiedzieć, żebym załapała :)

Istnieje coś takiego jak zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli sprzedaż wykonuje się tylko przez internet poprzez konta bankowe. Czy jeśli zadeklaruje się taką formę sprzedaży i np. posprzedaję 3 miesiące na takich warunkach to, czy będzie potem możliwa zmiana tego zapisu i powrót do możliwości sprzedaży za gotówkę bez potrzeby wykorzystania kont bankowych?



#10 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 20 kwiecień 2015 - 11:23

Zakup kasy fiskalnej muszą rozważać przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz osób, które nie prowadzą działalności, czyli konsumentów.

 

Podstawowe zwolnienie z kasy fiskalnej opiera się na limicie sprzedaży. Limit sprawia, że kasy fiskalnej nie trzeba stosować, gdy sprzedaż na rzecz konsumentów nie przekracza 20 tys. zł rocznie. Dla firm założonych w trakcie roku ten limit oblicza się proporcjonalnie do okresu, który pozostał do końca roku.

Odnośnie sprzedaży online, to kasy fiskalnej nie trzeba stosować, gdy łącznie spełnione są dwa warunki:
1. otrzymanie zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, rachunku w SKOK lub za pośrednictwem poczty (zatem nie jest możliwa zapłata w formie gotówkowej)
2. Przedsiębiorca prowadzi ewidencję, w której zapisuje wszystkie transakcje i te transakcje da się połączyć z płatnościami. Np. opis w przelewie podaje numer zamówienia i ten sam numer zamówienia figuruje w ewidencji. Tutaj trzeba pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej taka ewidencja musi także zawierać adresy nabywców.

 

Jednocześnie rozporządzenie wyszczególnia także sprzedaż, która z założenia nakazuje instalację kasy fiskalnej, niezależnie od wysokości sprzedaży i sposobu płatności.

 

Oczywiście zawsze można wrócić do sprzedaży za gotówkę i za pośrednictwem kasy fiskalnej.


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#11 Sara_C

Sara_C

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 20 kwiecień 2015 - 17:04

Czyli tak-mamy dwie działalności na ryczałcie z czego jedna sprzedaje tylko na necie, 2ga sprzedaje za gotówkę po osobach prywatnych, mamy spółkę, która sprzedaje na paragony i faktury, płaci 18% dochodowego ale dochód spółki utrzymujemy na poziomie bliskim zera, tak samo z VATem, rozwijamy spółkę kupując maszyny. Dwie działalności i spółka sprzedają ten sam towar.



#12 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 14:47

W przedstawionej sytuacji działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej może być opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych (wszyscy wspólnicy muszą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt). Ze względu na tematykę zagadnienia sugerujemy  kontakt z Krajową Informacją Podatkową w celu uzyskania porady podatkowej. Informacja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia:
Z tel. stac.: 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330



#13 print6451

print6451

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 listopad 2015 - 12:08

Drukarki fiskalne używane są w branży usługowej, gastronomicznej oraz handlowej. Drukarki fiskalne w wersji mobilnej, które doskonale sprawdzą się w pracy w terenie oraz w takich placówkach jak hotele, restauracje, puby. Można je łatwo przenosić w torbie, są lekkie i łatwe w obsłudze. Drukarki sklepowe oraz apteczne, charakteryzujące się większymi rozmiarami, pojemniejszą bazą towarów, a także rozbudowanymi funkcjami oraz elementami, np. dodatkowym monitorem transakcji dla klienta. 

 

http://www.partner.p...rki_fiskalne,22- drukarka fiskalna



#14 fiskimiriski

fiskimiriski

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 13 sierpień 2021 - 18:15

Niestety ja się do końca na tych kwestiach nie znam i wszelkie kwestie prawne oraz podatkowe załatwiam poprzez thompsonstein.com tym bardziej, że moja spółka znajduje się za granicą. Jestem zdania, że właśnie takie zadania najlepiej jest delegować na zewnątrz, a my wtedy możemy w spokoju zająć się prowadzeniem naszego biznesu.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy