Skocz do zawartości

Zatrzymane wynagrodzenie

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2015 - 15:30

Witam serdecznie
Zwracam się z prośbą o poradę prawną.
Sprawa wygląda następująco:
Byłem zatrudniony w Polskiej firmie a miejscem wykonywani pracy była Wielka Brytania.
Pracodawca organizował zakwaterowania dla pracowników. Załatwiał on wszystkie formalności a pracownicy otrzymywali adres zakwaterowania. W tym przypadku  było to kilka czteroosobowych domków. Podczas całego pobytu w Wielkiej Brytanii pracownicy często migrowali do różnych hoteli i domków. Kiedy wprowadziłem się do jednego z wspomnianych czteroosobowego domku, część pracowników już od kilku tygodni tam zamieszkiwała. Warunki były typowo robotnicze, domek nie był zbytnio zadbany, ale tak już podobno było przed wprowadzeniem się pierwszych pracowników. Spędziłem w tym domku ok. miesiąca. Podczas wyprowadzki, posprzątaliśmy domek a kluczyki zostawiliśmy w drzwiach. Niestety nie mieliśmy tego dnia kontaktu z właścicielem.
Jakiś czas po powrocie do kraju, okazało się, że w moim wynagrodzenia brakuje kwoty w wysokości około 1500zł co stanowiło aż 1/3 moich dochodów.  Po rozmowie z pracodawcą dowiedziałem się , że brakująca kwota to kara jaką mi potrącono za rzekome zniszczenia w domku. Karą zostali obciążeniu po równo wszyscy czterej mieszkańcy. Właściciel wynajmujących domków przesłał do firmy rachunek, na którym zamieścił według jego oceny straty jakie sporządziliśmy. Firma bez konsultacji i kontaktu z nami zapłaciła ten rachunek a dopiero później potrąciła nam tą kwotę z wynagrodzenia. Dodam, że straty wymienione przez właściciela są według nas absurdalne. Zostawiliśmy domek w takim stanie jakim go zastaliśmy. 
Czy nie powinno być, że jeśli właściciel domku ma  roszczenia wobec wynajmujących, to firma przed zapłaceniem kary powinna poinformować o tym pracowników i wyjaśnij sprawę, lub przekazać nam rachunek za rzekome straty i zostawić tą sprawę do wyjaśnia bezpośrednio między mieszkańcami domków a ich właścicielem. Czy pracodawca miał prawo do potrącenia z naszego wynagrodzenia tej kwoty?
Czy mam prawo do żądania wypłacenia pełnego wynagrodzenia zgodnie z umową? Do jakiej instytucji najlepiej zgłosić tą sprawę?

#2 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 14:50

najlepiej jak się z tymi pytaniami udasz do prawnika. Na forum mogą napisca wwszystko! Sam się przejechalem na „poradach” Jak jestes z Poznania/okolic to polecam Konrada syryce. Szczegolnie ze ze sprawami dot. zatrudnienia, prowadzenia firmy itp. itd.

#3 Monia88

Monia88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 maj 2015 - 12:50

takie konkretne sprawy to raczej na forum prawnym...

Zapraszam na blog poświęcony finansom osobistym: www.opieniadzach.com.pl

#4 annafr

annafr

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 maj 2015 - 15:04

Dokładnie, koniecznie idź do prawnika bo cała sprawa nie wygląda za dobrze. Moim zdaniem pracodwaca postąpił źle, ale jak wiadomo czasami takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą niby są zgodne z prawem.

#5 trikmen

trikmen

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 15 kwiecień 2019 - 23:09

Prawnik na pewno Ci pomoże, proponuje wybrać się do kancelarii, która obsługuje klientów Europejskich ponieważ mała lokalna firma może nie poradzić sobie z tym problemem.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych