Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

faktura dwukrotnie zaliczona do KUP

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 justyna_75

justyna_75

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 15:16

Dzień Dobry.

Prowadzę małą firmę budowlano-wykończeniową. Rozliczam się KPiR plus ewidencje VAT.

Przygotowuję się właśnie do dokonania rozliczenia rocznego PIT-36 za rok 2014.

Przy sprawdzaniu faktur i zapisów w KPIR zauważyłam, że:

1. zaliczyłam w koszty 2 razy fakturę dot. zakupionych materiałów (oryginał plus dodatkowo zaksięgowałam duplikat tej faktury).

Miało to miejsce w miesiącu czerwcu 2014.

2. w rozliczeniu vat dokonałam także dwukrotnego odliczenia vat-u (w deklaracji za m-c czerwiec)

Bardzo proszę o pomoc jak mam teraz wybrnąć z tego błędu...

Wiem, że muszę wyksięgować ten duplikat zarówno z KPiR jak i z ewidencji Vat.

1. Proszę o informację w którym miesiącu mam dokonać korekty (jeżeli chodzi o VAT i pod. dochodowy)

2. Na pewno skutkuje to złożeniem korekt deklaracji Vat-7 począwszy od miesiąca czerwca 2014?

3. Czy w związku z tym, że w trakcie roku podatkowego wpłacałam zaliczki na podatek dochodowy muszę dokonywać jego korekty czy wystarczy, że korekty (tj. dopłaty) dokonam przy rozliczeniu rocznym za rok 2014?

4. Jak technicznie mam dokonać korekty w KPiR oraz w ewidencji Vat (wiem, że ze znakiem minus lub na czerwono) ale czy muszę mieć jakiś dokument (DW czy inny)?

Będę wdzięczna za pomoc.

#2 Borowska Angelika

Borowska Angelika

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 kwiecień 2015 - 20:50

Ad.1. Co do korekty zapisów musisz cofnąć się do czerwca, zarówno dla celów podatku dochodowego jak i VAT.

Ad.2. Tak, należy złożyć korekty deklaracji VAT co do zasady począwszy od czerwca. Jeżeli korekta nie będzie miała wpływu na deklaracje z kolejnych okresów wówczas nie trzeb składać zbędnych korekt.

Ad.3. Musisz przeliczyć zaliczki począwszy od czerwca. Ponad to niezwłocznie należy dopłacić różnicę pomiędzy prawidłowymi zaliczkami a pierwotnymi + odsetki.

Ad.4. Jeżeli prowadzisz KPiR elektronicznie niektóre z programów pozwalają na usunięcie zapisów. Jeżeli nie wtedy powinnaś dla celów wewnętrznych przygotować dokument, który będzie podstawą zapisów w ewidencjach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy