Skocz do zawartości


naruszenie doby pracowniczej a nadgodziny

nadgodziny doba pracownicza

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_emi

Guest_emi
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2015 - 12:05

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie naruszenia doby i konieczności wypłaty nadgodzin za to naruszenie. w internecie czytałam już różne interpretacje (raz płacić, raz nie płacić). jakie są Wasze opinie na ten temat?

 

Przedstawię jak wygląda sytuacja w mojej firmie:

praca w podstawowym systemie czasu pracy, miesięczny okres rozliczeniowy

 

w poniedziałek pracownik przychodzi do pracy o 8:00 i pracuje do 16

we wtorek rozpoczyna pracę od 6:00 i pracuje do 14:00

 

Rozliczając czas pracy doliczam pracownikowi 2 ng do doby poniedziałkowej, za wtorek zachowuje pełne wynagrodzenie.

 

Dotychczas myślałam, że postępuję prawidłowo, aczkolwiek ostatnio nabrałam wątpliwości (czy płacić za wtorek całość, skoro 2 godziny jakby nie patrzeć "przeniosłam" do doby poniedziałkowej, czyli we wtorek pracownik pracował 6 godzin....)

 

Będę niezmiernie wdzięczna za wasze opinie!

 

 

 

 

 



#2 marta66

marta66

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 132 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 13:36

Wg mnie nie ma już nagdodzin z tytułu naruszenia doby pracowniczej, tz pracownik może zaczynac pracę następnego dnia kiedy chce a nie po 24 godzinach. Należy jednak pamiętać o 11 przerwie na odpoczynek



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:27

Wg mnie nie ma już nagdodzin z tytułu naruszenia doby pracowniczej, tz pracownik może zaczynac pracę następnego dnia kiedy chce a nie po 24 godzinach. Należy jednak pamiętać o 11 przerwie na odpoczynek

A dlaczego już nie ma?



#4 marta66

marta66

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 132 postów

Napisano 14 kwiecień 2015 - 13:09

Ustawą z dnia 12.07.2013r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych częściowo zmodyfikowano pojęcie godzin nadliczbowych wynikających z pracy z tej samej dobie. W świetle bowiem art. 1401 § 4 kodeksu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż wyjątek legislacyjny dotyczy tylko i wyłącznie rozkładów czasu pracy przewidzianych w § 1 i § 2 tegoż przepisu. Oznacza to, iż godziną nadliczbową nie będzie praca wykonywana w poprzedniej dobie pracowniczej w ramach tzw. elastycznych rozkładów czasu pracy. W pozostałych przypadkach pracodawca musi się liczyć ze stosowną rekompensatą.



#5 marta66

marta66

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 132 postów

Napisano 14 kwiecień 2015 - 13:14

Od 23 sierpnia 2013 r. ponowne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie powoduje powstania godzin nadliczbowych - ale tylko, jeśli ma to miejsce w ruchomej organizacji pracy. W przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany do rekompensowania nadgodzin stosownym dodatkiem lub czasem wolnym.

Ruchomy czas pracy, jako rozkład czasu pracy stosowany powszechnie do pracowników, może być u danego pracodawcy wprowadzony na kilka sposobów:

  • w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy),
  • w drodze porozumienia z wybranym u niego przedstawicielstwem pracowników (przy założeniu, że u pracodawcy nie ma związków zawodowych).

Bez zgody pracowników ruchomego czasu pracy nie można stosować, nawet gdyby się go wprowadziło do regulaminu pracy.



#6 Guest_emi

Guest_emi
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2015 - 11:49

Reasumując wypowiedzi: prawidłowo dokonuję rozliczeń, tak?





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nadgodziny, doba pracownicza

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy