Skocz do zawartości


Grafik z dwugodzinną przerwą w czasie dnia


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 13:06

Witam, pracodawca ostatnio wprowadził bez zgody pracowników nowy grafik, w którym mamy dwugodzinną przerwę w czasie dnia pracy. Przychodzimy na 7:00, pracujemy 4 godziny - do 11:00, potem mamy 2 godziny przerwy do 13:00 i znowu zaczynamy pracę - 4 godziny do 17:00. Czy ma do tego prawo?



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 986 postów

Napisano 22 marzec 2015 - 12:57

Tak , pod warunkiem ze pracujecie w przerywanym systemie czasu pracy (art 139 KP)

Inaczej nie ma takiego prawa

 

Art. 139.

§ 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. § 2. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika objętego systemem czasu pracy, o którym mowa w art. 135-138, 143 i 144. § 3. System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy, z zastrzeżeniem § 4. § 4. U pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy może być stosowany na podstawie umowy o pracę. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas przerwy, o której mowa w § 1, jeżeli wynika to z umowy o pracę. § 5. Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia, o którym mowa w § 3, ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a.

Pracodawca moze jedynie wprowadzic przerwe dodatkową max 1h (art 141 kp)

Jak pracodawca wprowadza dodatkową przerwe np: 1h to pracownik ma łącznie przerwy 1h 15 minut



#3 fajko

fajko

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 marzec 2015 - 14:22

Ma czy nie ma współczuję z taką zmianą!



#4 R.P.

R.P.

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 23 marzec 2015 - 13:38

Jeżeli regulamin pracy do tej pory wskazywał, że pracownik na danym stanowisku jest objęty podstawowym czasem pracy, zmiana tego systemu na przerywany może być dokonana jedynie w sposób określony w Kodeksie pracy (lub w innych ustawach przewidujących przerywany system czasu pracy).

 

Jeśli pracodawca zastosuje przerywany system czasu pracy bez odpowiedniego trybu, narazi się na zarzut naruszenia przepisów o czasie pracy. Więcej info w tym artykule: http://www.experto24...ml#.VRAINBaIYzo

 

 

Umieszczam to w odpowiedzi na ten pierwszy posta że bez zgody pracowników wprowadził taką zmianę.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy