Skocz do zawartości

Zalanie mieszkania - co zrobić?

zalanie mieszkania zalanie

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ja1919

Guest_ja1919
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 11:53

Witajcie, miałam nieprzyjemne zajście na początku miesiąca, a mianowicie moje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada. Straty może nie są duże, ale malowanie sufitu i jednej ze ścian będzie konieczne. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Nie wymagam, aby sąsiad zapłacił za ekipę remontową, ale uważam że przynajmniej moglibyśmy podzielić się kosztami farb. Czy są jakieś przepisy na które mogę się powołać? Do jakiej instytucji należy się kierować w takiej sytuacji.

#2 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 12:11

Należało spisac protokół i wezwać sąsiada do naprawy szkody - korzystając z jego polisy obezpieczeniowej jeśli ma

#3 luke45

luke45

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1176 postów

Napisano 17 lipiec 2015 - 13:06

Mój ciągle ucieka od odpowiedzialności i jeszcze mnie straszy. A administracja nic sobie z tego nie robi.

Always look on the bright side of life!

#4 Yurdrin

Yurdrin

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 sierpień 2015 - 11:27

Trzeba go przycisnąć i tyle. A za straszenie też może być karane. Do administracji pismo z potwierdzeniem odbioru.

#5 Monkey_Funcky

Monkey_Funcky

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 787 postów

Napisano 16 październik 2015 - 11:58

dokładnie, zgadzam się

#6 brunonEg

brunonEg

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 październik 2015 - 22:21

Jeśli uszkodził coś, co jest Twoje, to ma obowiązek naprawy szkody. Rozumiem, że nie chcesz dusić sąsiada na koszty, ale pomyśl, dlaczego miałabyś dokładać z własnej kieszeni za remont? Naprawdę Cię na to stać, nie masz innych lepszych wydatków?

Jeśli po zalaniu nikogo nie wezwałaś, to zrób zdjęcia, tak na wszelki wypadek. Najlepiej byłoby wezwać przedstawiciela administracji i tego sąsiada co Cię zalał, na spisanie protokołu uszkodzeń. A potem zawsze możesz zrobić remont na swój koszt a sąsiadowi wezwać wezwanie do zapłaty. Potem zostaje już tylko sąd.

#7 Magdalena84

Magdalena84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 listopad 2015 - 12:28

pogadaj z sąsiadem - może był ubezpieczony. Generalnie nie wiem jakie to przepisy ale wydaje mi się że jeśli sąsiad cię zalał to chyba musi naprawić szkodę.

#8 DanielNieznanowski

DanielNieznanowski

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 122 postów

Napisano 01 grudzień 2015 - 12:35

Tak, zgodnie z prawem jeśli zostało uszkodzone mienie przez sąsiada jest on zobowiązany do zapłaty za zniszczenia. Należy zrobić zdjęcia, przygotować protokół za wczasu i wtedy umówić się z administracją na oględziny. Sąsiad się stawia bo pewnie nie ma ubezpieczenia. Sprawa nadaje się do sądu ale pewnie koszty remontu nie są tak duże żeby skierowała Pani sprawę do sądu.

#9 Mickey

Mickey

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 08 grudzień 2015 - 21:25

Może mieć tutaj zastosowanie art. 415 Kodeksu Cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Ważne jest dokumentowanie zniszczeń w obecności kogoś ze spółdzielni lub rzeczoznawcy. Po oszacowaniu strat można ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy alby jego ubezpieczyciela jeśli sprawca był ubezpieczony. Jeśli sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności pozostaje skierowanie sprawy do sądu. 

#10 adrian4

adrian4

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 09 luty 2016 - 23:06

No cóż, chyba najlepsze jest ubezpieczenie.

Najlepsze, najtańsze oc - zestawienie

#11 michalwu

michalwu

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 252 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 23 sierpień 2016 - 13:20

Może mieć tutaj zastosowanie art. 415 Kodeksu Cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Ważne jest dokumentowanie zniszczeń w obecności kogoś ze spółdzielni lub rzeczoznawcy. Po oszacowaniu strat można ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy alby jego ubezpieczyciela jeśli sprawca był ubezpieczony. Jeśli sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności pozostaje skierowanie sprawy do sądu. 

konkret ;) sąsiad tak czy siak musi ponieść konsekwencje, może cie straszyć ile chce, ale i tak musi to zrobić :)

Ten świat przypomina mi Cartoon Newtork.

#12 katpio123

katpio123

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 13 listopad 2016 - 13:21

Jak masz ubezpieczenie to możesz to zgłosić i ubezpieczyciel pokryję Ci ten remont. Na przyszłość żebyś np. Ty kogoś nie zalał zalecam zainwestować trochę w systemy inteligentne które powiadomią Cię o takich zdażeniach w porę. Popatrz sobie na tej stronie https://sklep.fergus...ligentny-dom/74, te rozwiązania nie są drogie a zapewnią ci spokój i bezpieczeństwo .

#13 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 listopad 2016 - 13:52

zaś nachalna darmowa reklama angry.png

#14 forted

forted

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 265 postów

Napisano 02 sierpień 2017 - 08:31

Cóż, jeśli już doszło do zalania mieszkania z winy sąsiada, to nie ma co szczypać i należy podjąć wobec niego stanowcze kroki. Zasada jest taka, że nawarzone piwo należy wypić i sąsiad, jeśli jest człowiekiem honorowym, sam powinien zaproponować pokrycie części lub całości kosztów. W ostateczności zostaje sąd, ale uważam, że najlepiej po prostu się dogadać jak człowiek z człowiekiem. A na przyszłość radzę się ubezpieczyć, ponieważ w razie nieprzyjemnej sytuacji możemy liczyć na odszkodowanie. Ja na przykład odziedziczyłem gospodarstwo rolne po rodzicach i zdecydowałem się na ubezpieczenie w Gothaerze - https://www.gothaer....ie-rolne-goagro . Uważam z perspektywy czasu, że to była bardzo dobra decyzja, choć na razie na szczęście w gospodarstwie nie zdarzyło się nic złego. Ubezpieczenie jest bardzo szerokie i obejmuje różne zdarzenia losowe, chociażby takie jak uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi czy też deszcz i dewastacje. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i uważam, że warto być przygotowanym na różne zdarzenia.

#15 polmaxeu

polmaxeu

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 30 listopad 2017 - 14:45

najlepiej dogadać się z sąsiadem

great site

#16 redaktorzyna

redaktorzyna

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 14:22

Mieliśmy podobny problem. Zrobiliśmy tak, że najpierw wszystko zabezpieczyliśmy, zrobiliśmy zdjęcia i zgłosiliśmy do ubezpieczyciela

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zalanie mieszkania, zalanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych