Kategorie
Skocz do zawartości

Chorobowe na zleceniu


Gość Iwona
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z początkiem lutego przystąpiłam do ubezpieczenia chorobowego w związku z podpisaniem umowy zlecenie. Teraz zachorowałam i nie wiem, czy lekarz może wystawić mi zwolnienie lekarskie - podobno dotyczy to tylko umowy o pracę. Czy za czas choroby otrzymam wynagrodzenie chorobowe? A może nic mi się nie należy?

Dodam, że jestem 3 lata po studiach wyższych, a ostatnio byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ostatnia praca na umowie o pracę została zakończona z końcem grudnia 2013 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie „nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia". Do okresów ubezpieczenia chorobowego zalicza się okresy poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ponadto wyjątkowo, prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia, przysługuje:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90-ciu dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • w sytuacji, gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
  • W/w wymienionej ustawy zasiłek chorobowy ci nie przysługuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...