Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

ZFŚS A ŚWIADCZENIA DLA EMERYTÓW

wróć do serwisu Księgowość 34 odpowiedzi w tym temacie

#21 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 maj 2015 - 07:33

Upsss......to, że nie ty jedna to słabe usprawiedliwienie.

Na twoim miejscu zrobiłabym korektę naliczenia i niestety trzeba oddać kasę na "budżet" czyli zwrot środków z ZFŚS na konto podstawowe, naliczenia (te w nadmiarze) za lata ubiegłe odprowadzasz na dochody, za rok bieżący jeśli już zdążyłaś przekazać cofasz na wydatki bieżące.

Dokonanie odpisu w nadmiernej wysokości, czyli zbyt dużo ze środków bieżących to dyscyplina.

Taka moja ocena

#22 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 22 maj 2015 - 10:36

A co powiesz na to:

Poradnik Oświatowy 4/2014

Zasady obliczania wysokości odpisu na ZFŚS dla emeryta lub rencisty – byłego
nauczyciela zależą w dużej mierze od dokumentów, jakimi poświadczy
on swój dochód z tytułu pobieranych świadczeń.
Jeżeli emeryt lub rencista przedłożył stosowną informację PIT za rok
ubiegły, zasady naliczania wysokości odpisu na ZFŚS są prostsze. W informacji
PIT mamy wskazaną roczną kwotę dochodu brutto emeryta lub rencisty
z tytułu pobieranych przez niego świadczeń. Kwota ta stanowi jednocześnie
podstawę do obliczenia odpisu na takiego byłego nauczyciela.
Załóżmy, że były nauczyciel – emeryt przedłożył informację PIT, w której
kwota dochodu brutto z tytułu pobierania emerytury za 2013 r. wynosi
15 600 zł.
Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r. powinna zostać naliczona właśnie
od tej kwoty, czyli:
15 600 × 5% = 780 zł – tyle wynosi odpis na ZFŚS dla tego emeryta.

Nieco inne zasady należy zastosować, gdy były pracownik nie dostarczył
wypełnionego formularza PIT. Wówczas należy posłużyć się dokumentami
potwierdzającymi wysokość pobieranych przez niego świadczeń w poszczególnych
miesiącach. W przypadku gdy wysokość emerytury jest taka
sama w każdym miesiącu roku poprzedniego, wyliczenia wysokości odpisu
na ZFŚS można dokonać w następujący sposób:
zz1156 zł – stała miesięczna wysokość emerytury w 2013 r.,
zz1156 zł × 12 miesięcy = 13 872 zł – roczny dochód z tytułu pobieranych
emerytur, będący jednocześnie podstawą odpisu na ZFŚS,
zz13 872 zł × 5% = 693,60 zł – wysokość odpisu na nauczyciela emeryta w 2014r.

#23 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów

Napisano 22 maj 2015 - 11:06

A co oczekujesz? Nic nie powiem, przecież to twoja decyzja

#24 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 22 maj 2015 - 11:09

A co oczekujesz? Nic nie powiem, przecież to twoja decyzja

Chodzi o to, że mam mętlik w głowie. Są dwie różne interpretacje dlatego zadałam to pytanie na forum.

#25 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów

Napisano 22 maj 2015 - 11:14

A co powiesz na to w takim razie:
Rachunkowość w oświacie 

Do naliczenia wysokości odpisu na ZFŚS dla nauczycieli będących emerytami w ciągu całego poprzedniego roku placówki oświatowe powinny przyjąć:

1) przeciętny miesięczny dochód emeryta/rencisty z roku poprzedniego (np. z PIT-40A – jeśli dokument taki został dostarczony do jednostki oświatowej) lub

2) jeśli nauczyciel emeryt/rencista przebywał na emeryturze/rencie w okresie krótszym niż rok – jego przeciętny miesięczny dochód uzyskany w tym czasie.

Przyjmując do ustalenia należnego odpisu jeden z opisanych sposobów określenia przeciętnego miesięcznego dochodu nauczyciela emeryta/rencisty, wyliczenie tego odpisu powinno przebiegać następująco:

● przypadek 1:

kwota dochodu z PIT 40A × 5% : 12

● przypadek 2:

– jeżeli emerytura/renta była pobierana w całym okresie w tej samej wysokości:

kwota wynikająca z decyzji o emeryturze/rencie × 5%

– jeżeli wysokość emerytury/renty w czasie jej pobierania uległa zmianie:

kwota wynikająca z decyzji o emeryturze/rencie × okres (w miesiącach) jej pobierania : okres (w miesiącach) jej pobierania × 5%

#26 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów

Napisano 22 maj 2015 - 11:19

Ja mogę zrozumieć, że masz mętlik, ale ja, powtarzam JA, co nie znaczy, że każdy tak ma......jeśli mam do wyboru dwie albo więcej interpretacji a moja wątpliwość dotyczy księgowości czy rachunkowości zawsze bardziej jestem skłonna posłużyć się czasopismem dla księgowych niż czasopismem ogólnym, gdzie nie zawsze wypowiadają się ludzie mający wiedzę z tej dziedziny.

W poradniku oświatowym piszą ludzie, niekoniecznie mający związek z księgowością i dla nich taki "drobiazg" jak "przeciętnie miesięcznie" może umknąć uwadze.

Ale powiedziałam, decyzja jest twoja

#27 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 22 maj 2015 - 11:34

Ok, dziękują za dyskusję. Pozdarwiam

#28 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów

Napisano 22 maj 2015 - 11:44

smile.png

#29 heela

heela

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 26 maj 2015 - 11:27

Mam pytanie co zrobić w sytuacji kiedy emerytowana nauczycielka po śmierci męża przeszła na jego emeryturę wojskową? Czy odpis naliczać jak na emerytowanego nauczyciela przyjmując dochód z emerytury wypłacanej przez MSWiA czy nie naliczać wogóle skoro emeryturę wypłaca MSWiA??

#30 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21806 postów

Napisano 26 maj 2015 - 11:49

A jaka to dla was różnica skąd pobiera emeryturę?

Jest emerytem - jest

Ma świadczenie - ma

Wiec o co chodzi? czy tylko dlatego jej nie naliczać ponieważ zmieniła się instytucja wypłacająca?

Niewiarygodne......

#31 I_BP

I_BP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 138 postów

Napisano 26 czerwiec 2015 - 13:19

"Zgodnie z art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela, odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent." - i tyle nie liczymy żadnych przeciętnych, jesli emeryt nauczyciel w PIT 40 ma dochód 30.000,- zł - to dokonujmey odpisu rocznego 30.000*5% czyli 1 500 zł,

Opinia prawna w sprawie
trybu uaktualnienia ewidencji emerytowanych pracowników
 oświaty objętych opieką socjalną jednostek obsługiwanych
przez DBFO-Ochota m. st. Warszawy
oraz trybu ustalania wysokości odpisu
dla ww. na fundusz socjalny

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. z dnia 13 stycznia 2015r. Dz. U. z 2015r. poz. 111), fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczny zatrudnionych. Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami dokonują naliczeń na każdą osobę uprawnioną zgodnie z treścią art. 5 ust. 5 ww. ustawy. Jednakowoż na mocy art. 5 ust. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przepisów ust. 1-7 nie stosuje się mi in. do szkół i placówek objętych systemem oświaty w stosunku do nauczycieli podlegających przepisom Karty Nauczyciela.

W stosunku do nauczycieli podlegających przepisom Karty Nauczyciela, będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, ma zastosowania art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela - odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dokonuje się w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Do 2012r. ZUS udzielał placówkom oświatowym informacji o liczbie i kwocie emerytur i rent wypłacanych nauczycielom w celu dokonania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Począwszy od 2012r. obowiązek ustalania danych niezbędnych do prawidłowego naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych spoczywa na poszczególnych szkołach (placówkach), w których nauczyciele będący emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi świadczenia kompensacyjne korzystają ze świadczenia Funduszu. Zatem szkoła (placówka) jest jednostką właściwą do dokonania odpisu zaś pozyskanie danych koniecznych do dokonania odpisu należy do dyrektora szkoły. Uzyskania tych danych dodatkowo nie uniemożliwia ustawa o ochronie danych osobowych, która na mocy art. 23 ust. 1 pkt. 2 stanowi, że uzyskanie danych osobowych jest możliwe, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

W związku z powyższym corocznie na przełomie lutego i marca szkoły i placówki powinny wystosować do emerytowanych nauczycieli pismo, wzywające do udzielenia informacji w sprawie wysokości otrzymanych w ubiegłym roku świadczeń, wraz z przedstawieniem dowodu w sprawie w postaci kopii PIT lub decyzji ZUS określającej wysokość świadczenia.  (Wzór pisma do emerytów przedkładam w załączniku nr 1.)

W przedmiotowej sprawie należy liczyć się z przypadkami braku odpowiedzi na skierowane do emerytów pisma i w związku z tym należy przewidzieć sposób procedowania i ustalenia wysokości odpisu na każdego z uprawnionych emerytów. Przede wszystkim wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu gospodarowania ZFŚS. W dokumencie tym powinien być określony sposób dokonywania odpisu dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub pobierających świadczenia kompensacyjne. (Uwagi do aktualnego Regulaminu przedstawiam w załączniku nr 2.) W regulaminie należy także przewidzieć taką sytuację, gdy o pomoc socjalną zwróci się emeryt, który nie złożył informacji o wysokości uzyskiwanych świadczeń.

Po ustaleniu wysokości renty lub emerytury pobieranej przez byłego nauczyciela, pracodawca na tej podstawie dokonuje odpisu w wielkości 5% ww. wynagrodzenia. Do naliczenie wysokości odpisu na ZFŚS szkoły i placówki oświatowe powinny przyjąć roczny dochód emeryta/rencisty z poprzedniego roku w wysokości brutto wskazanej w informacji PIT. Jeżeli nauczyciel emeryt/rencista nie udzieli szkole/placówce aktualnej informacji nie ma możliwości naliczenia na niego odpisu na ZFŚS. Brak informacji o wysokości pobieranych świadczeń nie powoduje jednak utraty uprawnień do korzystania ze świadczeń z ZFŚS. Uprawnienia te bowiem wynikają wprost z przepisów Karty Nauczyciela. Jednak w rzeczywistości, fakt nieprzekazywania informacji o wysokości pobieranych świadczeń, może spowodować przeszkodę w uzyskaniu świadczeń z ZFŚS, ponieważ świadczenia te są przyznawane w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby ubiegającej się o świadczenie. Analiza sytuacji nauczyciela emeryta wymaga informacji o jego dochodach.

W praktyce na nauczyciela rencistę nie udzielającego informacji o dochodach nie będzie dokonywany odpis, jednak w przypadku gdy taki nauczyciel emeryt złoży wniosek o przyznanie mu świadczenia socjalnego oraz udokumentuje wysokość otrzymywanej emerytury, może otrzymać pomoc z ZFŚS. Wówczas po analizie jego sytuacji życiowej i materialnej, zgodnie z przepisami obowiązującymi w szkole/placówce podejmowana będzie decyzja w sprawie przyznania świadczenia socjalnego. Jednocześnie w związku z udokumentowaniem dochodów nauczyciela szkoła powinna dokonać za niego odpisu na ZFŚS.

Dodatkowo wyjaśniam, że jeśli emeryt, który był pracownikiem szkoły/placówki podejmie zatrudnienie, wówczas zmienia się jego status – status pracownika jest silniejszy niż emeryta – i uzyskuje prawo do świadczeń u aktualnego pracodawcy. Gdy ustanie to kolejne zatrudnienie to ten ostatni pracodawca jest zobowiązany do udzielania świadczeń socjalnych. Pogląd ten potwierdza treść orzeczenia SN w wyroku z dnia 15.XI. 1991r. Sygn. akt I PZP 56/91.

W przypadku gdy emerytowany nauczyciel podejmie zatrudnienie w szkole, także zmienia się jego status i należy dokonywać na niego odpisu jak na nauczyciela zatrudnionego a nie jak na nauczyciela emeryta.

Warszawa, dnia 26 lutego 2015r.

#32 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2015 - 11:14

czy zna ktoś kwoty odpisu na ZFŚS na 2016r.

#33 I_BP

I_BP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 138 postów

Napisano 23 wrzesień 2015 - 14:04

na dzień dzisiejszy nikt ich nie zna

#34 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 wrzesień 2015 - 14:27

w lutym podają kwotę a ty już dziś chciałabyś to wiedzieć ?

#35 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1682 postów

Napisano 24 wrzesień 2015 - 06:29

to jeżeli muszę do października zrobić projekt planu, a nie znam kwoty odpisu na 2016 r. to jak mam zaplanować? Teraz jest 1093,93 zł. Na 2016 r. mam 21 pracowników. Jak zaplanuję w kwocie 1093,93 x 21 os, a w lutym okaże się, że kwota odpisu wynosi np. 1200,00 zł to co wtedy? Zabraknie mi na paragrafie zfśs pieniędzy na odpis. Mogę zaplanować sobie więcej na 2016 r. niż 1093,93 zł?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych