Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Naliczono niesłusznie ulgę podatkową

ulga podatkowa pit błąd rozliczenie

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2015 - 08:53

Witam,
nurtuje mnie najstępująca kwestia:

Pracownik z prawem do renty od 2009 roku zatrudniony na jednym stanowisku nie miał liczonej ulgi podatkowej. Z początkiem roku 2014 zmieniono mu stanowisko, w związku z czym przeniesiono go na inną listę płac (odpowiadającą nowemu zajmowanemu stanowisku) i... niestety nie zwrócono uwagi, że ulga podatkowa jest uwzględniana przez program.

Pit-11 został przekazany do Urzędu Skarbowego w styczniu 2015 roku. Błąd został "odkryty" w marcu.

Oczywistym jest, że pracownik rozliczając się z US będzie musiał zapłacić określoną kwotę. Jednak chciałbym wiedzieć, czy wiecie może Państwo jakie konsekwencje taki błąd rodzi wobec pracownika, który się tym zajmuje. Wiadomo - jesteśmy ludźmi - każdy ma prawo się pomylić. Pracownik naliczający wynagrodzenie mógł zwrócić na to uwagę, a jednocześnie pracownik wobec którego popełniono błąd mogł także zwrócić uwagę - weryfikując "kwitek" od wypłaty.

Bardzo proszę o Państwa komentarze w tym temacie, może macie Państwo podobne doświadczenie?

Dziękuję.

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 11 marzec 2015 - 09:04

Po prostu od marca nie stosujesz ulgi podatkowej.

#3 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2015 - 09:25

Dziękuję Pani Mario.

Czy mam rozumieć, że wobec pracownika nie należy wyciągać konsekwencji?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21718 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 marzec 2015 - 10:31

Grzegorz, wobec pracownika który dopuścił się zaniedbania i nie sprawdził poprawności naliczeń na listach płac za które odpowiada i weryfikuje, jak najbardziej, należy wyciągnąć konsekwencje pracownicze, zastosowałabym jedynie takie ustne upomnienie.
Ale powiem ze to co najbardziej mnie uderzyło w twoim poście to ten fragment:"...a jednocześnie pracownik wobec którego popełniono błąd mogł także zwrócić uwagę - weryfikując "kwitek" od wypłaty...."

Chcesz obarczyć winą i odpowiedzialnością stosując spychologię pracownika, któremu błędnie naliczono?

Żarty sobie stroisz? czemu to przysłowiowy "Kowalski" ma ponosić winę i jeszcze sprawdzać to, za co ktoś inny bierze wypłatę? to może najlepiej niech każdy pracownik sam sobie nalicza a pan/pani "Iksińska" zainkasuje wypłatę za pier....nie w stołek.

#5 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2015 - 10:42

Grzegorz, wobec pracownika który dopuścił się zaniedbania i nie sprawdził poprawności naliczeń na listach płac za które odpowiada i weryfikuje, jak najbardziej, należy wyciągnąć konsekwencje pracownicze, zastosowałabym jedynie takie ustne upomnienie.
Ale powiem ze to co najbardziej mnie uderzyło w twoim poście to ten fragment:"...a jednocześnie pracownik wobec którego popełniono błąd mogł także zwrócić uwagę - weryfikując "kwitek" od wypłaty...."

Chcesz obarczyć winą i odpowiedzialnością stosując spychologię pracownika, któremu błędnie naliczono?

Żarty sobie stroisz? czemu to przysłowiowy "Kowalski" ma ponosić winę i jeszcze sprawdzać to, za co ktoś inny bierze wypłatę? to może najlepiej niech każdy pracownik sam sobie nalicza a pan/pani "Iksińska" zainkasuje wypłatę za pier....nie w stołek.

Pani "Zołzo", ależ oczywiście, że nie chcę. Troszkę to Pani wyolbrzymiła, bo nie pisałem nic o zrzucaniu winy. Nie taki był mój cel. Może źle to ująłem. Chodziło mi tylko o to, że pracownik biorąc kwitek do ręki także powinien od czasu do czasu zwrócić uwagę na to, co na nim jest. Nie dopisujmy scenariuszy do tego tamatu o pierdzeniach w stołki.

Uzyskałem odpowiedź. Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

#6 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 11 marzec 2015 - 11:09

Witam serdecznie.

Uwzględnianie ulgi w liscie płac pracownika, który ma św. rentowe z ZUS skutkuje zaniżeniem zaliczki na podatek dochodowy u tego pracownika ze stosunku pracy. Jeśli pracownik ten złożył Państwu PIT-2 zatrudniając się do pracy to pracownik ponosi odpowiedzialność za powstały stan rzeczy. Jesli pracownik nie złożył ośw. PIT-2 to niestety pracodawca ponosi odpowiedzialność.

Pracownik jednak nie może mieć zadnych roszczeń wobec Państwa, gdyż przez to, ze naliczona została ulga w sytuacji gdzie nie powinno jej być, pracownik miesięcznie otrzymywał większą kwotę netto wynagrodzenia niż powinien. Tym samym teraz przy rozliczeniu rocznym będzie musiał "dopłacić" podatek do US.

Jesli chodzi o konsekwencje dla pracodawcy to mogą one teoretycznie być ze strony US za nieprawidłowe naliczanie podatku ale w praktyce to zależy od okoliczności.

Z mojego doświadczenia powiem tak: jakiś czas temu ok. 3-4 lat mielismy kontrolę z US podatku doch. od pracowników i na blisko 1000 osób w danym roku zdarzyły się 4 drobne pomyłki. Jedna z nich to właśnie sprawa z ulgą. Wszystkie były wpisane do protokołu kontroli, jednakże sankcji żadnych nie było.

#7 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2015 - 11:22

Bardzo dziękuję za te informacje, "Gość_luk" !

To forum z Państwa wiedzą i doświadczeniem jest niezwykle przydatne.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ulga podatkowa, pit, błąd, rozliczenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych