Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umorzenie należności na rzecz pracownika

PIT11 PIT8C umorzenie na rzecz pracownik

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 04 marzec 2015 - 15:04

Cześć, dostałam własnie taką odpowiedź od konsultatna w Krajowej Informacji Podatkowej, że aż mi łapki opadły. Chyba trafiłam na praktykantkę....

Zatem kieruję pytanie do praktyków :)

Czy waszym  zdaniem umorzenie należności (byłemu) pracownikowi jest dla niego przychodem ze strosunku pracy? Należność może dotyczyć: umorzenia manka kasowego, jakie w myśl umowy pracownicy winni pokryć ze swoich środków albo umorzenia części kosztów szkolenia czy studiów, jakie pracownik miałby zapłacić gdyby rozwiązał umowę przed określonym terminem (tzw. lojalka) albo na przykład nie rozliczona zaliczka przez pracownika, na którą pracodawca macha ręką i nie chce już zwrotu....Załóżmy, że jest to kwota 500 zł. Czy u pracownika powstanie przychód?

Moim zdaniem tak, ale nie mam monopolu na interpretowanie ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych.

I dalej, jest przychód, jest obecny pracownik -doliczam do przychodu w miesiącu, odprowadzam zaliczkę, płacę składki ZUS, wpisuję to do PIT-11.

A co z byłym pracownikiem? Rozsądny wydawałby się PIT8C, gdyż nie mam szans na ściągnięcie zaliczki, ale widziałam interpretację, że od tego 500 zł mam z własnej kieszeni odprowadzić zaliczkę i składki (powiedzmy 140 zł) a ponieważ, nie odzyskam tego od pracownika... będzie to jego przychodem, czyli powinnam z własnej kieszeni z tego zapłacić zaliczkę i składki.... czy tylko mi wydaje się, że to bzdura? 

Słyszałam też o wystawieniu PIT-11 ale bez składek ani zaliczki, sam przychód... to już jest rozsądniejsze... ale czy właściwe?

Wobec powyższego - jak Wy sobie z tym radzicie?

#2 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 05 marzec 2015 - 08:10

Podnoszę, może przy porannej kawie ktoś rozwieje moje wątpliwości :)

Chyba, że nie macie takich "kwiatków"?

#3 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 11:04

nie chcę się mądrzyć i zaznaczam, ze jest to tylko moja opinia.

Pracuję już 17 lat w tym zawodzie.

Według mnie nadrzędną sprawą jest fakt, czy faktycznie pracownik ma takie zobowiązanie wobec byłego pracodawcy. Jesli tak to jak to jest udokumentowane? Jest jakieś oświadczenie tego pracownika, wyrok sądu?

Jeśli mamy coś takiego i pracodawca wspaniałomyslnie umorzy pracownikowi taki dług to moim zdaniem jak najbardziej powstanie przychod po stronie pracownika.

Jesli przychód ten ma związek z pracą to nie możemy wystawić PIT-8C. Moim zdaniem w takim przypadku należy najpierw ustalić moment wystąpenia tego przychodu, a to nie będzie takie oczywiste. Czy jest to moment "umorzenia", czy moment powstania zobowiązania, czy może moment a raczej dzień uprawomocnienia się wyroku sądu np.?

Ja myslę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pismenie poinformować pracownika, że w dniu takim a takim pracopdawca podjął decyzję o umorzeniu zobowiązania i z tą datą uznać to za przychód pracownika.

I teraz UWAGA, jesli pracodawca dobrowolnie umarza dług to należy to rozpatrywać pod względem podatkowym i ZUS coś jak premia, czyli to pracodawca powinien naliczyć i odprowadzić od tej kwoty składki - przecież pracodawca dobrowolnie "odpuścił" pracownikowi.

Jesli pracownik już nie pracuje to liczymy wszystko normalnie za wyjątkiem ulgi podatkowej, której już nie możemy brać pod uwagę, składki w raporcie RCA wykazujemy pod tym pracownikiem z kodem ubezp. 3000.

#4 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 05 marzec 2015 - 11:15

Dziękuję za odpowiedź. Pokrywa się z moimi informacjami w tym temacie.

I o ile nie mam kłopotu z pracownikiem obecnym, ktoremu na podstawie pisemnego porozumienia umarza się np. zwrot kosztów szkolenia, do którego to zwrotu pracownik był obowiązany przez umowę lojalnościową, czyli będzie u niego przysporzenie w związku ze stosunkiem pracy; a nade wszystko mogę od tego pobrać i odpowadzić zaliczkę na podatek oraz składki zus o tyle z byłym pracownikiem mam problem...

Mogę byłemu od kwoty umorzenia policzyć składki i podatki, mogę je wpłacić z własnej kieszeni, lecz jeśli były mi nie odda tych składek, to znów u niego powstanie przychód? Wychodzi na to, że tak.... zatem znów od tego składki i podatki? :)

Badam temat, dam znać jeśli dojdę do konstruktywnych wniosków. A jeśli macie jakieś ciekawe linki w tej sprawie - poproszę :)

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 marzec 2015 - 11:16

Jeśli to np. byłaby budżetówka to sprawa wygląda mniej prosto (jeśli to wyżej jest prostesmile.png).

Taki dług pracownika (byłego czy obecnego, chociaż z obecnym jest prościej) jeśli by powstał w roku ubiegłym stanowi dochód budżetu, a z tego tak łatwo zrezygnować czytaj umorzyć nie można.

Należy dochodzić należności poprzez wezwania do zwrotu aż do włącznie drogi sądowej, chyba ze w tym czasie należność się przedawni lub po opinii prawnej dochodzenie na drodze sadowej ma nikłe przesłanki do odzyskania, nie rokuje lub koszty dochodzenia (zastępstwo procesowe) przewyższają samą należność.

#6 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 05 marzec 2015 - 11:22

Dziękuję Zołza - podsunęłaś mi pewien pomysł  - przedawnienie. Sprawdzę możliwości :)

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 marzec 2015 - 11:37

smile.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PIT11, PIT8C, umorzenie na rzecz pracownik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy