Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Projektowanie ogrodów

projektowanie ogrodów projektowanie ogród plan projekt

61 odpowiedzi w tym temacie

#61 JanW

JanW

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 lipiec 2021 - 18:09

W tym roku chce dokonać znacznych zmian w ogrodzie. Myślałam o automatycznym podlewaniu, automatycznym koszeniu. Niestety do tej pory mój ogród był bardzo zaniedbany i chcę rozpocząć wszystko od nowa. Zastanawiałam się nad podpisaniem umowy z firmą projektującą ogrody ale to chyba będzie wyrzucanie pieniędzy. Jestem w stanie zrobić to we własnym zakresie? Może macie już jakieś doświadczenie w tym temacie którym moglibyście się podzielić? Na co mam zwrócić uwagę??

W dobie powszechnej i zaawansowanej techniki, elektroniki i systemów nawadniających w zasadzie jedynym problemem z nawodnieniem ogrodu jest jego dobre zaprojektowanie w myśl zasady, że jak już dokonasz często drogich nasadzeń, to wszelkie modernizacje instalacji będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dobrze zaprojektowany system nawadniający zwykle sprawuje się świetnie, co zresztą widać po bujnie rozrastającej się roślinności nawet w największe upały. Taki system przynosi też dużo radości i oszczędza pracę ogrodnikowi, który może zaprogramować dzień i godzinę oraz intensywność podlewania w poszczególnych sekcjach. Najczęściej systemy do nawodnienia podłączamy pod instalację wodociągową i tu szczególnie w miesiącach upalnych może spotkać nas bardzo duże rozczarowanie, ponieważ latem zwykle spada ciśnienie wody w sieci, a w niektórych gminach wręcz może obowiązywać zakaz podlewania, jednak nie to jest największym problemem. Rozczarowanie pojawia się po otrzymaniu pierwszych rachunków za wodę, gdzie często są to kwoty duże lub bardzo duże np. 500, 1000, 1500 zł. a słyszałem, że ktoś zapłacił za sezon letni 8000 zł. Na szczęście jest alternatywa dla wody miejskiej czy gminnej, a jest nią budowa własnej studni głębinowej. Studnia głębinowa to wbrew pozorom dość poważna inwestycja i warto skalkulować, kiedy koszty z racji oszczędności w cenie wody zwrócą się. Osoby prywatne według prawa mogą wiercić studnie do 30 metrów głębokości i 5m3 wydobycia wody na dobę bez pozwolenia wodno-prawnego. Ten drugi wymóg to akurat pusty przepis, bo jak sprawdzić ile wody wydobywam, skoro nie mam licznika na studni? Ile kosztuje budowa studni? W zakresie do 30 metrów głębokości można przyjąć średnią, że zapłacicie Państwo około 200 zł/metr odwiertu z materiałem + koszty pompy. Jaka pompa i za ile to się okaże dopiero po odwiercie i sprawdzeniu jego wydajności i głębokości poziomu lustra wody w studni. Ceny pomp z uzbrojeniem w kable, węże, linki oscylują w zakresie od około 1000 do kilku tysięcy złotych w zależności od parametrów pompy, producenta i "bajerów" jakie ma. W tej chwili są już pompy, które zapisują wykres pracy i błędów, które można odczytać na komputerze :) . Jak zbudować studnię, żeby nie dać się nabić w butelkę? W zasadzie to proste, po pierwsze zacznij od wywiadu z sąsiadami czy wiercili studnie i jakie są głębokie, bo to pozwoli ci poznać urodę gruntu w zakresie podziemnych warstw wody. Nie macie pojęcia czy na działce występuje warstwa wody, w którym miejscu i jak głęboko, to skąd to ma wiedzieć studniarz? I potem improwizują, biegają z różdżkami, naciągają i mamy puste odwiert bez wody, za które przecież trzeba zapłacić, bo w końcu studniarz poświęcił dniówkę i koszty. Profesjonalne podejście Państwa do lokalizacji miejsca odwiertu to podnajęcie zawodowców, którzy wykonują badania geofizyczne gruntu, które określą najlepsze miejsce do odwiertu, orientacyjną głębokość i czy w ogóle jest sens odwiertu ze względu na np.wydajność warstwy podziemnej wody. Takie badania nie muszą być drogie i na działce zapłacisz tyle, co za 2-3 metry odwiertu np. w tej firmie szukanie wody, a dzięki nim zminimalizujesz ilość nietrafionych odwiertów lub geofizyk wybije ci z głowy budowę studni w tym miejscu. No dobra masz już wybrane miejsce i znasz mniej więcej, jak głęboki odwiert ciebie czeka. Teraz pora wybrać studniarza, który bez problemu potrafi dobić się do tej głębokości i jeszcze będzie miał zapas rur wiertniczych i odpowiednią moc maszyny, gdyby się okazało, że jednak trzeba wiercić z 15 metrów głębiej, a zdarza się tak. Jeżeli wyszło, że masz wiercić studnię do 30m to najlepiej załatwiać studniarza, który ma moc wiercić do np. 50m, jak dla przykładu ta ekipa wykonująca wiercenie studni. Zawsze przed odwiertem umów się ze studniarzem na stawkę za tzw. odwiert próbny, a więc ten przypadek, kiedy licho nie śpi i pomimo szczerych chęci wody nie ma w ziemi lub jest jej na tyle mało, że nie warto budować studni. Zwykle biorą połowę stawki, ale zdarza się, że mniej. Tutaj znajdziesz przykładowe ceny studni. Zwróć też uwagę czy studnie wykonuje z atestowanych materiałów, jak niebieskie rury studzienne, czy w razie potrzeby potrafi izolować warstwy "kurzawki" od czystych głębszych warstw i czy wykonuje obsypkę żwirowatą rur po wykonaniu odwiertu. Jeżeli trafisz na dużą warstwę wody, to warto dopłacić i dać więcej filtra podziemnego, bo potem już nie będzie takiej możliwości. Dobry studniarz daje też jako pierwszy element w ziemi tzw. osadnik do drobnych zanieczyszczeń, które zamiast zalegać w filtrze, opadają na dno do osadnika. Każdą studnię możesz w zależności od potrzeb zabudować pd ziemią w taki sposób, że nic nie wystaje, a całość jest w kabinie z tworzywa z włazem. Niestety głęboki odwiert nie gwarantuje tobie jakości wody, dlatego warto choć raz ją przebadać w np. SANEPID pod kątem przydatności do spożycia.

Mam nadzieję, że moje informacje przydadzą się niektórym z Państwa.

#62 aronr

aronr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 313 postów

Napisano 02 wrzesień 2021 - 17:07

Chcąc przystąpić do aranżacji swojego ogrodu, z pewnością będziemy potrzebować niezbędnych mebli ogrodowych oraz narzędzi czy krzewów. Można je znaleźć w sklepie internetowym https://florexpol.eu/

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: projektowanie ogrodów, projektowanie, ogród, plan, projekt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych