Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Koszty uzyskania przychodu - problem

pit kosztuzyskania przychodu US pit 37 pit 11 problem

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 02 marzec 2015 - 23:49

Witam serdecznie,

Bardzo potzrebuję pomocy/porady specjalisty.

Mam problem natury prawno-rachunkowej, o ile tak mozna to nazwać... Inaczej: walczę z PITem, bo tak jak w temacie - nie zgadza mi się kwota Kosztu Uzyskania Przychodów.. Przejdę do rzeczy.

Kolega dostał dwa pity 11 z różnych źródeł przychodów.

1. z należności ze stosunku pracy (przychód = 25670,88zł; koszt uzyskania przychodu = 1112,50zł; zaliczka pobrana = 1668zł) i

2.Działalność wykonywana osobiście(...), w tym umowa zlecenie i o dzieło (przychód = 6602zł; KUP = 1171,73zł; zaliczka = 389)

Z 1. umowy składka na u. społ. = 3426,42zł; na u. zdr. = 1671,34zł

Z 2. umowy składka na u. społ. = 743,39zł; na u. zdr. = 454,04zł

Kolega pracował w miejscowości, w której mieszka. Zatem według przepisów maksymalna kwota KUP wynosi 2002,05zł.

Jednak doczytałam, że:

"W przypadku osiągania dochodów na podstawie umowy-zlecenia limit rzeczywiście określa się procentowo. Podstawowy limit wynosi 20 proc. od uzyskanych przychodów (pomniejszonych uprzednio o składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe). Im wyższe są koszty uzyskania przychodu, tym niższy podatek do zapłaty"

Próbuję rozwiązać ten problem w programach do rozliczania pitów i słabo to wychodzi, bo suma KUP wynosi ponad 2200zł, a nie mogę wpisać innej kwoty KUP, bo zmieni mi się dochód..

Z kolei jak odejmę od dochodu z drugiej umowy wszystkie ubezpieczenia (tak jak podano wyżej), to wychodzi mi kwota 846,57zł KUP.

Proszę niech ktoś mi pomoże, bo chcę się nauczyć wreszcie rozliczać te pity..

Spragniona wiedzy,

Edyta.

#2 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 03 marzec 2015 - 07:50

Danych ze stosunku pracy i umowy cywilnoprawnej nie sumuje się w rozliczeniu rocznym w tym samym wierszu. Wartości z PIT-11 ze stosunku pracy proszę wpisać w wiersz nr 1 części C1, a z umowy zlecenia lub dzieło w wierszu nr 4 części C1. W polu 38. deklaracji PIT-37 proszę podać KUP w wysokości 1112,50 zł, a w polu 48. kwotę 1171,73 zł. Dopiero składki do odliczenia, czyli społeczne i zdrowotne się sumuje w odpowiednich polach. W przypadku rozliczania PIT programem należy po prostu podać dwa odrębne źródła dochodów. To powinno rozwiązać problem.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#3 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 03 marzec 2015 - 08:04

Moim zdaniem wszystko jest okey.W zeznaniu rocznym w PIT 37 wpisujesz takie kup,jakie są w PIT 11.Z opisu wynika,że pracował na umowie o pracę 10 miesięcy i tyle powinien mieć kup,a z tytułu umowy zlecenia kup wynoszą 20% tj,6602,00-743,39=5858,61 x 20%=1171,73 i tez są prawidłowe.Limit kup dotyczy tylko umów o pracę.

#4 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 11:02

Danych ze stosunku pracy i umowy cywilnoprawnej nie sumuje się w rozliczeniu rocznym w tym samym wierszu. Wartości z PIT-11 ze stosunku pracy proszę wpisać w wiersz nr 1 części C1, a z umowy zlecenia lub dzieło w wierszu nr 4 części C1. W polu 38. deklaracji PIT-37 proszę podać KUP w wysokości 1112,50 zł, a w polu 48. kwotę 1171,73 zł. Dopiero składki do odliczenia, czyli społeczne i zdrowotne się sumuje w odpowiednich polach. W przypadku rozliczania PIT programem należy po prostu podać dwa odrębne źródła dochodów. To powinno rozwiązać problem.

Mam zatem rozumieć, że nie jest istotna suma KUP w poz. 65. części C1? Ja myślałam, że TA łączna kwota nie może przekroczyć 2002,05zł. Bo wszystkie dane wpisywałam w odpowiednich osobnych wierszach, jednak w błąd wprowadził mnie wiersz "RAZEM", gdzie później program próbował mnie poprawić, że jest za dużo, bo wychodzi tam KUP=2284,23zł.

Biorąc pod uwagę te wszystkie wskazówki, wyszło mi, że podatek należny jest równy 1966zł, suma zaliczek pobranych 2057zł, czyli NADPŁATA 91zł.

Będę niezwykle wdzięczna, jeśli uzyskam potwierdzenie, że tak miało wyjść smile.png

#5 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 11:06

Moim zdaniem wszystko jest okey.W zeznaniu rocznym w PIT 37 wpisujesz takie kup,jakie są w PIT 11.Z opisu wynika,że pracował na umowie o pracę 10 miesięcy i tyle powinien mieć kup,a z tytułu umowy zlecenia kup wynoszą 20% tj,6602,00-743,39=5858,61 x 20%=1171,73 i tez są prawidłowe.Limit kup dotyczy tylko umów o pracę.

Dziękuję serdecznie za pomoc! :)

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 03 marzec 2015 - 12:08

Będę niezwykle wdzięczna, jeśli uzyskam potwierdzenie, że tak miało wyjść

Potwierdzam,masz nadpłatę 91 zł.

#7 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 12:14

Dziękuję Państwu serdecznie za pomoc, tak szybką i niezawodną! smile.png

Dobrego dnia życzę i pozdrawiam mile!

Edyta

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit, kosztuzyskania przychodu, US, pit 37, pit 11, problem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy