Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Rozliczanie kilometrówki

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_msurma

Guest_msurma
  • Goście

Napisano 27 luty 2015 - 12:26

Witam.

Jestem współwłaścicielem pojazdu, który mam zamiar wykorzystywać w celu prowadzenia DG. Drugi właściciel, jak to zazwyczaj bywa, jest wpisany do dowodu w celu obniżenia składek OC i nie korzysta z samochodu. Jestem świadomy tego, że potrzebuję pisemnej zgody drugiego właściciela do wykorzystania samochodu w celach firmowych. O ile rozliczanie faktur za paliwo nie jest problemem to jak wygląda sprawa z rozliczaniem przeglądu, części zamiennych czy raty OC? Czy mogę odliczyć wszystko co związane jest z eksploatacją samochodu w 100% jeżeli zapłaciłem za to z własnej kieszeni i mieszczę się w limicie? Czy np. za ratę OC potrzebuję faktury czy wystarczy potwierdzenie przelewu.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

#2 Borowska Angelika

Borowska Angelika

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 marzec 2015 - 14:31

W sytuacji gdy jesteś współwłaścicielem pojazdu koszty ubezpieczenia rozliczasz proporcjonalnie do udziału we współwłasności. Podstawą księgowania ubezpieczenia OC jest polisa ubezpieczeniowa. Takie stanowisko reprezentują organy podatkowe. Pozostałe wydatki, co do zasady nie podlegają podziałowi.

Wszystkie powyższe koszty związane z użytkowaniem prywatnego samochodu w działalności gospodarczej należy rozliczać w ramach kilometrówki prowadzonej dla celów podatku dochodowego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych