Skocz do zawartości

EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

wróć do serwisu Kadry 7224 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_anka

Guest_anka
  • Goście

Napisano 09 marzec 2007 - 17:19

na podstawie jakich dokumentów prowadzimy ewidencję czasu pracy kierowcy samochodu ciężarowego, czy wystarczy jeśli odda nam tzw. tarczki czy musi jeszcze prowadzić karty drogowe, jak podchodzi do tego PIP?Bardzo proszę o poradę.

#2 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 10 marzec 2007 - 09:56

Wystarczą same tarczki pod warunkiem jednak, że są odpowiednio odczytane (MANUALNIE LUB KOMPUTEROWO) i na podstawie tego sporządzona zostanie ewidencja czasu pracy. Na podstawie ewidencji sporządza się dokumentację płacową ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z rozliczenia. Z prawidłowego odczytania tarczek wynikną godziny nadliczbowe, nocne, dyżury, inne prace itd. Te wszystkie dane należy uwzględnić w naliczaniu wynagrodzenia. Dla początkujących nie jest to proste, niemniej jednak przy samozaparciu, uczestniczeniu w różnych szkoleniach i śledzeniu poradników można to opanować. Zyczę powodzenia

#3 Guest_ola102

Guest_ola102
  • Goście

Napisano 10 marzec 2007 - 17:17

~Kuba czy możesz mi powiedziec jak np naliczać dyżur kierowcy bądź pracę w nocy? Ja zczytuje tarczki na Tacho-Scan i Tacho Scan rozliczenia, pracuje miesiąc mam z tym duze kłopoty , gdzie mogę zanleźć jakies informacje bo mam mętlik!!!!!!!!!!

#4 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 10 marzec 2007 - 21:06

Podstawą jest kodeks pracy art. 151/5 i 151/8. Nie dziwię się, że masz kłopoty. Ja również jestem początkującym w rozliczaniu kierowców. Niemniej jednak mam praktykę w rozliczaniu innych grup zawodowych stąd mam orientację ogólną dotyczącą tematu. Mam trochę różnych poradników ściągniętych m.in. z gazety kadrowego. Opisywanie tego na forum jest kłopotliwe. Jeśli chcesz bliżej poznać temat podaj jakieś namiary na siebie a chętnie podzielę się swoją wiedzą. Pozdrawiam

#5 Guest_a.z.

Guest_a.z.
  • Goście

Napisano 12 marzec 2007 - 09:16

DZIęKI KUBA, mam jeszcze pytanko, może masz do czynienia z kierowcami pracującymi w zadaniowym czasie pracy, chodzi o to czy jeśli następnego dnias rozpoczynają pracę przed ukończeniem doby pracowniczej z poprzedniego dnia to czy to są dla nich nadgodziny,(jeśli tak to jaj je rozliczyć) bo wydaje mi się że nie skoro sami organizują sobie czas pracy

#6 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 12 marzec 2007 - 22:33

Nie, z zadaniowym systemem czasu pracy nie mam doczynienia. Nie spotkałem również poradników wyjaśniających to zagadnienie. Spróbuję jednak na logikę ugryźć ten temat. Skoro doba pracownicza liczy 24 godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę, wcześniejsze rozpoczęcie pracy przed zakończeniem doby zaliczone zostanie do doby upływającej. Tarczka odczytana w programie komputerowym automatycznie zostanie zaliczona do doby poprzedniej. Wynika z tego, że zostanie przekroczona norma dzienna czasu pracy, zagrożony jest również dobowy nieprzerwany czas odpoczynku. Co z tym pasztetem robić dalej nie mam pojęcia. Co prawda poradnik, który cytuję nie rozwiewa nasuwających się wątpliwości, niemniej jedak przedstawiam to wyraz moich dobrych chęci. PozdrawiamPORADNIK:JAK PRAWIDŁOWO STOSOWAĆ ZADANIOWY CZAS PRACY W PRZYPADKU KIEROWCÓW Zadaniowy system czasu pracy polega na tym, że wymiar czasu pracy określany jest przez pracodawcę wymiarem zadań, które pracownik ma wykonać. Przy czym rozkład czasu pracy w okresie wykonywania danego zadania przewozowego ustala sam pracownik, czyli Twój kierowca.System ten jest dopuszczalny w stosunku do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym, gdy:- jest to uzasadnione rodzajem przewozów lub ich szczególną organizacją;- zadania przewozowe są określone przez Ciebie w taki sposób, że kierowca może je wykonać w ramach czasu pracy nieprzekraczającego 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień;- zachowane są normy dotyczące okresów prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i okresów odpoczynku.Pamiętaj!W tym systemie również obowiązują normy czasu pracy! Jeżeli pracownik wykaże, że przy zachowaniu należytej staranności stale nie był w stanie wykonać zadań w normach (8-godzinnej i 40-godzinnej), to będziesz zobowiązany do zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik musi jednak wykazać, że przekraczanie tych granic było stałe i nie miało charakteru incydentalnego.Czy ewidencjonować czas pracy kierowcy w tym systemie?Obowiązująca wcześniej ustawa o czasie pracy kierowców dopuszczała nieewidencjonowanie czasu pracy kierowców zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy.Jednak obecnie obowiązująca – takich możliwości nie daje. Nakłada na pracodawcę obowiązek ewidencjonowania czasu pracy kierowcy, niezależnie od systemu czasu pracy, w jakim pracuje. Wynika to wprost z ar t. 25 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 92, poz. 879), który stanowi: Ewidencję czasu pracy, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 2981 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, pracodawca prowadzi dla kierowców, niezależnie od stosowanego systemu czasu pracy i sposobu wynagradzania za godziny nadliczbowe i za pracę w porze nocnej, w rozliczeniu dobowym, tygodniowym i przyjętym okresie rozliczeniowym.Trzeba też pamiętać, że pracodawca na wniosek kierowcy ma obowiązek udostępnić mu ewidencję czasu pracy.Joanna Wegner, aplikant sądowy Sądu Okręgowego w ŁodziBartłomiej Jędrzeja k, prawnik, redaktor merytoryczny „Poradnika Przewoźnika”

#7 Guest_a.z.

Guest_a.z.
  • Goście

Napisano 13 marzec 2007 - 18:23

dzięki, mam nadzieję ze jakoś rozwikłam ten zadaniowy czas pracypozdrawiamanka

#8 Guest_agnieszka

Guest_agnieszka
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2007 - 19:15

Pomóżcie Proszę! Rozliczam kierowców, i mam problem! Ostatnio mieliśmy kontrole która zausterkowała mi że źle obliczam stawkę godzinową ponieważ liczę ją z wynagrodzenia zasadniczego dzielonego na liczbę godzin w m-cu! dodam że w regulaminie zakładu się to znajduje! Natomiast kontrola uważa że stawkę za godzinę kierowcy powinnam liczyć zasadnicze+premia+stażowe i podzielić przez liczbę godzin! czyli z tego co oni mówią mam zaniżone wynagrodzenie za nadgodziny! Kolejny problem to dyżury! Wprowadzony mamy równoważny czas przcy kierowcy! i w ustawie jest że jeśli kierowca pracuje od 6-9 godz to należy mu się 15 min tzw dyżuru jeśli powyżej 9 godz to 30 min! Czy ja powinnam za ten dyżur płacić czy on jest w czasie pracy kierowcy jesli tak to ile procent? i I jak liczyć godzinę ponadwymiarową!

#9 Guest_jola

Guest_jola
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2008 - 22:14

Poszukuję kart rozliczenia czasu pracy kierowcy w firmie usługowej.

#10 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2008 - 10:36

HaloCzy ktoś przeżył kontrolę ITD? poproszę o wrażenia.

#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2008 - 22:56

Pracuje w programie Tacho Scan od tygodnia dopiero się ucze. Mam pytania Czy należy skanować tarcze tacho jeżeli kierowca robi dobowy odpoczynek?,od jakiego momentu zaznaczyć rozpoczecie pracy kierowcy na tarcze tacho? czy od momentu jazdy? czy od momentu włożenia tarczy do tachografu?, czy każdą tarcze rozpatrywać jako jeden dzien czy trzeba je powiązać z poprzednią tarczą,Dziękuje pozdrawiam Ania

#12 Guest_Radek

Guest_Radek
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2008 - 23:01

pomóżcie proszę zajmuje się tylko analizowaniem tarczek w programie tacho scanjak ma wyglądać Ewidencja czasu pracy kierowcy co mam z pragramu drukować? co potzebuje kontrola ITD.pozdrawiam Radek

#13 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2008 - 20:58

Potrzebuje regulaminu dla kierowców zatrudninych w zadaniowym systemie czasu pracy, czy ktoś mógłby mi pomóc w jego napisaniu,, ewentualnie w podrzucić jakiś wzór-bardzo proszę.

#14 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 22 marzec 2008 - 20:22

Czy Ktoś może mi odpowiedzieć ile maksymalnie wynosi dzienny czas pracy kierowcy. Bo czas prowadzenia to 9 godz z 45min przerwą.A ile maksymalnie godzin może pracować kierowca żeby to było zgodne z prawem?

#15 Guest_syla

Guest_syla
  • Goście

Napisano 18 maj 2008 - 21:27

Proszę o radę jak najlepiej rozliczać tarcze,mam do rozliczania 5 kierowców i dopiero w to wchodze nie bardzo wiem od czego zacząć.

#16 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 19 maj 2008 - 08:17

Zobacz, napewno ci trochę pomożewww.netpolska.com/pdf/tccp.pdfwww.tacho.com.pl/pdf/Obsluga_tachografu.pdf

#17 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 21:47

witam , mam pytanie - rozliczam kierowców programem TachoScan Rozliczenia i jak robie raport za dany miesiąc on wylicza sobie jakąś tam kwotę za nadgodziny , dyżury i prace nocną ale czy ta kwota ma być jako podstawa do wypłaty czy mam do niej jeszcze dodać podstawe zasadniczą. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem ile mam wypłacać kierowcom.

#18 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 22:02

też pracuję na Tacho Scanie i to,co on wylicza jest podstawą wynagrodzenia. Przecież w "zatrudnieniach" masz wprowadzone dane do wyliczeń- w tym płacę podstawową. Pozdrawiam

#19 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 22:05

poza tym, na stronach Tacho Scanu są podane adresy e-mailowe i GG specjalistów ds. rozliczania czasu pracy kierowców. Zawsze odpowiedzą na pytania. Wiem, bo często z tego korzystam.

#20 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 22:09

dziękuję bardzo za informacje a jeśli widzę że Jesteś na forum mogę mieć jeszcze jedno pytanie do Ciebie Aniu

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych