Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Firma sprzątająca

wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nico

Nico

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 luty 2015 - 10:32

Witam, chciałbym dowiedzieć się rzeczowo, jak wygląda najlepiej sprawa opodatkowania firmy sprzątającej? Czy lepiej jest być na ryczałcie 8,5 % ? czy na zasadach ogólnych 18% ? Oczywiście na początku będzie to działalność jednoosobowa.

Czy będąc dodatkowo Vatowcem, wychodzi lepiej ? Gdyż niektóre firmy wymagają wystawienia faktury. Jak to wygląda finansowo dla mnie ?

Kosztów zbyt dużo nie będzie, ale czy będę mógł odliczyć paliwo w którejś z tych form opodatkowania? Chodzi o dojazd do klienta.

Czy będąc na ryczałcie muszę wydać jakiś rachunek ? Czy nie muszę ?

#2 Borowska Angelika

Borowska Angelika

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 luty 2015 - 21:56

Ryczałt i zasady ogólne to dwie odmienne formy opodatkowania. W przypadku ryczałtu płacisz podatek od osiągniętyczh przychodów. Nie możesz rozliczyć kosztów (np. paliwa, zakupu narzędzi pracy itd.). Z kolei zasady ogólne charakteryzują się tym, że opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a poniesionymi kosztami. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych dwóch form będzie dla Ciebie optymalna. Musisz określić to samodzielnie kalkulując planowane przychody i koszty.

Jeżeli chodzi o wystawianie faktur, nawet korzystając ze zwolnienia z VAT, ale świadcząc usługi na rzecz firm będziesz zobligowany do wystawienia faktury. Co ważne, od 2014 r. nawet podmioty zwolnione z VAT mogą sporządzać faktury. 

Z pewnością bycie czynnym podatnkiem VAT będzie dla Ciebie korzystniejsze w sytuacji, gdy VAT naliczony (zakup) będzie większy od VAT należnego (sprzedaż), bowiem w takiej sytuacji będziesz mogła ubiegać się o jego zwrot. Rejestrację jako czynny podatnik VAT należy rozważyć również w sytuacji gdy większe grono nabywców będzie również czynnymi podatnikami VAT. Natomiast zwolnienie z VAT warto wybrać wówczas kiedy odbiorcami towarów lub usług, będą nievatowcy.

Tak, jak wspomniałam na początku wpisu, koszty paliwa będziesz mógł odliczyć w przypadku zasad ogólnych. Jeżeli samchód będzie stanowił środek trwały firmy, wówczas wydatki związane z jego użytkowaniem będziesz mógł rozliczyć bezpośrednio w kosztach. Natomiast gdy będzie to prywatny samochód osobowy użytkowany do celów firmowych, wtedy będziesz musiał prowadzić tzw. kilometrówkę.

Ryczałt nie zwalnia z dokumentowania sprzedaży. Wykonując usługi na rzecz firm będzie zobligowany do wystawienia faktury sprzedaży. Natomiast w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co do zasady niezbędna będzie kasa fiskalna. Co do zasady, bowiem ustawodawca w zakresie tym przewidział szereg zwolnień, np. ze względu na limit obrotów - 20.000 zł. Przy czym w przypadku nowych działalności limit ten ustala się proporcjonalnie. Korzystając ze zwolnienia z kasy fiskalnej sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można ujmować w tzw. ewidencji sprzedaży bezrachunkowej i na jej podstawie wykazywać przychód w KPiR (przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych) lub ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem).

#3 Nico

Nico

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 luty 2015 - 12:27

Dziękuję pani Angeliko za odpowiedź. Zastanawiałem się czy ktoś kiedyś mi odpowie na te pytania, przy 400 odsłonach swątpiłem. Ale jednak ktoś się odważył i odpowiedział na nurtujące pytania. Mogę powiedzieć, że tak długo czekałem na odpowiedź, że zdążyłem się już sam wszystkiego dowiedzieć i dokładnie wiem jak to ugryźć.

Jeszcze raz dziękuję pani Angeliko.

Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych