Kategorie
Skocz do zawartości

Firma sprzątająca

Nico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym dowiedzieć się rzeczowo, jak wygląda najlepiej sprawa opodatkowania firmy sprzątającej? Czy lepiej jest być na ryczałcie 8,5 % ? czy na zasadach ogólnych 18% ? Oczywiście na początku będzie to działalność jednoosobowa.

Czy będąc dodatkowo Vatowcem, wychodzi lepiej ? Gdyż niektóre firmy wymagają wystawienia faktury. Jak to wygląda finansowo dla mnie ?

Kosztów zbyt dużo nie będzie, ale czy będę mógł odliczyć paliwo w którejś z tych form opodatkowania? Chodzi o dojazd do klienta.

Czy będąc na ryczałcie muszę wydać jakiś rachunek ? Czy nie muszę ?

Ryczałt i zasady ogólne to dwie odmienne formy opodatkowania. W przypadku ryczałtu płacisz podatek od osiągniętyczh przychodów. Nie możesz rozliczyć kosztów (np. paliwa, zakupu narzędzi pracy itd.). Z kolei zasady ogólne charakteryzują się tym, że opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a poniesionymi kosztami. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych dwóch form będzie dla Ciebie optymalna. Musisz określić to samodzielnie kalkulując planowane przychody i koszty.

Jeżeli chodzi o wystawianie faktur, nawet korzystając ze zwolnienia z VAT, ale świadcząc usługi na rzecz firm będziesz zobligowany do wystawienia faktury. Co ważne, od 2014 r. nawet podmioty zwolnione z VAT mogą sporządzać faktury. 

Z pewnością bycie czynnym podatnkiem VAT będzie dla Ciebie korzystniejsze w sytuacji, gdy VAT naliczony (zakup) będzie większy od VAT należnego (sprzedaż), bowiem w takiej sytuacji będziesz mogła ubiegać się o jego zwrot. Rejestrację jako czynny podatnik VAT należy rozważyć również w sytuacji gdy większe grono nabywców będzie również czynnymi podatnikami VAT. Natomiast zwolnienie z VAT warto wybrać wówczas kiedy odbiorcami towarów lub usług, będą nievatowcy.

Tak, jak wspomniałam na początku wpisu, koszty paliwa będziesz mógł odliczyć w przypadku zasad ogólnych. Jeżeli samchód będzie stanowił środek trwały firmy, wówczas wydatki związane z jego użytkowaniem będziesz mógł rozliczyć bezpośrednio w kosztach. Natomiast gdy będzie to prywatny samochód osobowy użytkowany do celów firmowych, wtedy będziesz musiał prowadzić tzw. kilometrówkę.

Ryczałt nie zwalnia z dokumentowania sprzedaży. Wykonując usługi na rzecz firm będzie zobligowany do wystawienia faktury sprzedaży. Natomiast w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co do zasady niezbędna będzie kasa fiskalna. Co do zasady, bowiem ustawodawca w zakresie tym przewidział szereg zwolnień, np. ze względu na limit obrotów - 20.000 zł. Przy czym w przypadku nowych działalności limit ten ustala się proporcjonalnie. Korzystając ze zwolnienia z kasy fiskalnej sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można ujmować w tzw. ewidencji sprzedaży bezrachunkowej i na jej podstawie wykazywać przychód w KPiR (przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych) lub ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem).

Dziękuję pani Angeliko za odpowiedź. Zastanawiałem się czy ktoś kiedyś mi odpowie na te pytania, przy 400 odsłonach swątpiłem. Ale jednak ktoś się odważył i odpowiedział na nurtujące pytania. Mogę powiedzieć, że tak długo czekałem na odpowiedź, że zdążyłem się już sam wszystkiego dowiedzieć i dokładnie wiem jak to ugryźć.

Jeszcze raz dziękuję pani Angeliko.

Pozdrawiam.

• 7 lat później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...