Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy franczyza zawsze się sprawdza?

wróć do serwisu Moja Firma 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102638 postów

Napisano 10 luty 2015 - 02:22

Zgodnie z „Raportem o Franczyzie 2014”, liczba placówek partnerskich rośnie niezmiennie od ponad 10 lat. Pomimo korzystnych prognoz i ciągłego rozwoju tego sektora, na rynku wciąż istnieje wiele systemów, które nie gwarantują zabezpieczenia dla swoich partnerów biznesowych, a rozpoczęta współpraca kończy się fiaskiem. Czy franczyza to zawsze dobre rozwiązanie?

Powrót do artykułu: Czy franczyza zawsze się sprawdza?

#2 Guest_fiksuner

Guest_fiksuner
  • Goście

Napisano 10 luty 2015 - 02:22

Są branże, gdzie franczyza i inne, podobne systemy partnerstwa dopiero czeka największy rozwój. Choćby branża finansowa - doradztwo dotrze tam, gdzie banki już niekoniecznie, dając przy okazji dobre warunki współpracy - własną stronę www, system e-szkoleń (vide idea expert).

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 marzec 2015 - 17:41

Zależy jaka branża.Dobrze ubezpieczenia się rozwijają, tu raczej kryzysu nie widać - dobrym przykładem jest  CUK , mają sporo  placówek franczyzowych i co jakiś czas słychać o nowych.

#4 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2016 - 10:04

Franczyza znakomicie się rozwija się w gastronomii, choć wszystko tak naprawdę zależy od aspiracji franczyzobiorcy. Mnie osobiście ścisła franczyza nie odpowiadała. Dlatego zdecydowałem się na współpracę na dogodnych warunkach z marką Holly Powder. Umowa nie wymuszała na mnie zmiany nazwy lokalu, wystrój także mógł zostać. Natomiast za zainwestowaną kwotę przedstawiciele marki pokazali mi co robiłem źle i zdradzili mi swój sprawdzony pomysł na serwowanie najlepszego panierowanego kurczaka pod różnymi postaciami. :) Dodatkowo zaopatrują mnie w rewelacyjne produkty i materiały promocyjne. Są również organizowane szkolenia, dzięki którym z możliwości rozwoju korzystam nie tylko ja, ale i moi pracownicy. :)

#5 Danielkosak

Danielkosak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 06 listopad 2016 - 19:52

Są branże, gdzie franczyza i inne, podobne systemy partnerstwa dopiero czeka największy rozwój. Choćby branża finansowa - doradztwo dotrze tam, gdzie banki już niekoniecznie, dając przy okazji dobre warunki współpracy - własną stronę www, system e-szkoleń (vide idea expert).

każda forma franczyzy gwarantuje wcześniejsze szkolenia czy niekoniecznie?

#6 Danielkosak

Danielkosak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 06 listopad 2016 - 19:52

Franczyza znakomicie się rozwija się w gastronomii, choć wszystko tak naprawdę zależy od aspiracji franczyzobiorcy. Mnie osobiście ścisła franczyza nie odpowiadała. Dlatego zdecydowałem się na współpracę na dogodnych warunkach z marką Holly Powder. Umowa nie wymuszała na mnie zmiany nazwy lokalu, wystrój także mógł zostać. Natomiast za zainwestowaną kwotę przedstawiciele marki pokazali mi co robiłem źle i zdradzili mi swój sprawdzony pomysł na serwowanie najlepszego panierowanego kurczaka pod różnymi postaciami. smile.png Dodatkowo zaopatrują mnie w rewelacyjne produkty i materiały promocyjne. Są również organizowane szkolenia, dzięki którym z możliwości rozwoju korzystam nie tylko ja, ale i moi pracownicy. smile.png

to wszystko zależy chyba od tego jak rozpoczynamy biznes, czy już mamy rozpoczętą swoją działalność czy zaczynamy wszystko od początku - w takiej sytuacji wiele osób raczej liczy na silne wsparcie franczyzodawcy i taka ścisła współpraca jest dla nich odpowiedniejsza :)

#7 Guest_KarolMach

Guest_KarolMach
  • Goście

Napisano 08 listopad 2016 - 18:44

każda forma franczyzy gwarantuje wcześniejsze szkolenia czy niekoniecznie?

Myślę, że to wszystko leży w gestii franczyzodawcy. Jeżeli chce mieć dobrego franczyzobiorcę, który będzie wiedział co robić i jak zarządzać w zgodzie z polityką danej Grup to możemy być pewni, że otrzymamy pakiet szkoleń i wprowadzeń w temat.

to wszystko zależy chyba od tego jak rozpoczynamy biznes, czy już mamy rozpoczętą swoją działalność czy zaczynamy wszystko od początku - w takiej sytuacji wiele osób raczej liczy na silne wsparcie franczyzodawcy i taka ścisła współpraca jest dla nich odpowiedniejsza smile.png

Bardzo często jeżeli dopiero wchodzimy na dany rynek i posiadamy jakiś kapitał, który pozwala nam na wejście we franczyzę to nasz franczyzodawca przede wszystkim kieruje naszymi pierwszymi krokami wybierając dogodną lokalizację, pomagając w rozpoczęciu i rozkręceniu biznesu. Ważne jest też to, że taka współpraca daje nam dostęp np. do sprawdzonych dostawców, którzy zawsze są na czas przez wzgląd na to, że wiele firm sprzedających franczyzę posiada ogromne centra logistyczne 

#8 Guest_zlotoglowy

Guest_zlotoglowy
  • Goście

Napisano 10 listopad 2016 - 17:24

Myślę, że to wszystko leży w gestii franczyzodawcy. Jeżeli chce mieć dobrego franczyzobiorcę, który będzie wiedział co robić i jak zarządzać w zgodzie z polityką danej Grup to możemy być pewni, że otrzymamy pakiet szkoleń i wprowadzeń w temat.

Ja to bym się nawet nie pakował w biznes z franczyzodawcą, któremu nie zależy na tym aby dobrze przygotować do pracy swoich franczyzobiorców.

Bardzo często jeżeli dopiero wchodzimy na dany rynek i posiadamy jakiś kapitał, który pozwala nam na wejście we franczyzę to nasz franczyzodawca przede wszystkim kieruje naszymi pierwszymi krokami wybierając dogodną lokalizację, pomagając w rozpoczęciu i rozkręceniu biznesu. Ważne jest też to, że taka współpraca daje nam dostęp np. do sprawdzonych dostawców, którzy zawsze są na czas przez wzgląd na to, że wiele firm sprzedających franczyzę posiada ogromne centra logistyczne 

Niestety ale decydując się na franczyzę w dużej grupie trzeba się często liczyć z tym, że bardzo możliwe, że będziemy musieli nawet zmienić miejsce zamieszkania. Duże inwestycje to coś dla osób, które lubią ryzyko.

#9 Danielkosak

Danielkosak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 12 listopad 2016 - 22:01

Ważne jest też to, że taka współpraca daje nam dostęp np. do sprawdzonych dostawców, którzy zawsze są na czas przez wzgląd na to, że wiele firm sprzedających franczyzę posiada ogromne centra logistyczne 

to jest właśnie duży plus dla wejścia we franczyzę, właściwie nie trzeba się martwić o nic, co naturalnie wiąże się z marką działalności - wszystkie dostawy itp. są kwestią formalną i tylko nasza w tym głowa, czy przyłożymy się do wykonywania obowiązków, ale zawsze mamy zabezpieczenie tak jakby "z góry".

Niestety ale decydując się na franczyzę w dużej grupie trzeba się często liczyć z tym, że bardzo możliwe, że będziemy musieli nawet zmienić miejsce zamieszkania. Duże inwestycje to coś dla osób, które lubią ryzyko.

to prawda, jest w tym spore ryzyko, ale możemy mieć większą pewność, że firma, której zaufaliśmy, tak dobrze prowadzi swoje działania, że wie, jaka lokalizacja będzie najkorzystniejsza ;)

#10 intermarche.kuba

intermarche.kuba

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 13 listopad 2016 - 18:21

Witajcie!

W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką franczyzy i współpracy z Intermarche.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

Kuba,

Doradca online Intermarche

#11 Guest_zlotoglowy

Guest_zlotoglowy
  • Goście

Napisano 13 listopad 2016 - 22:02

to jest właśnie duży plus dla wejścia we franczyzę, właściwie nie trzeba się martwić o nic, co naturalnie wiąże się z marką działalności - wszystkie dostawy itp. są kwestią formalną i tylko nasza w tym głowa, czy przyłożymy się do wykonywania obowiązków, ale zawsze mamy zabezpieczenie tak jakby "z góry".

Nie możesz mówić, że nie trzeba się o nic martwić bo to nie jest prawda. Owszem jest dużo mniej zmartwień bo wszystko jest ułatwione ale nie można mieć w biznesie takiego podejścia. Tak przynajmniej myślę.

to prawda, jest w tym spore ryzyko, ale możemy mieć większą pewność, że firma, której zaufaliśmy, tak dobrze prowadzi swoje działania, że wie, jaka lokalizacja będzie najkorzystniejsza wink.png

Absolutnie masz racje. Wszystkie wybrane miejsca są wybrane na podstawie badań rynkowych itp. Nie ma mowy o przypadku w dużych firmach. To jest akurat bardzo dobre bo samemu ciężko przeprowadzić takie badania.

Witajcie!

W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką franczyzy i współpracy z Intermarche.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

Kuba,

Właściwie to ja mam jedno pytanie - tak jak pisałem wcześniej decydując się na franczyzę często trzeba zmienić miejsce zamieszkania. Czy decydując się na franczyzę z Intermarche można samemu znaleźć miejsce lub postawić lokal na swojej działce?

#12 Guest_KarolMach

Guest_KarolMach
  • Goście

Napisano 16 listopad 2016 - 18:07

zlotoglowy, dnia 13 List 2016 - 10:02 PM, napisał:

Nie możesz mówić, że nie trzeba się o nic martwić bo to nie jest prawda. Owszem jest dużo mniej zmartwień bo wszystko jest ułatwione ale nie można mieć w biznesie takiego podejścia. Tak przynajmniej myślę.

Zawsze zostaje Nam na głowie prowadzenie ogólne sklepu i problemy bieżące. Załogą też musimy potrafić zarządzać i radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Tak więc myślę, że całkiem sporo mamy na głowie i oczywiście chcemy też aby franczyzobiorca był zadowolony, a to też w pewnym sensie Nasz obowiązek aby podążać zgodnie z kierunkiem jaki wytycza Grupa

zlotoglowy, dnia 13 List 2016 - 10:02 PM, napisał:

Absolutnie masz racje. Wszystkie wybrane miejsca są wybrane na podstawie badań rynkowych itp. Nie ma mowy o przypadku w dużych firmach. To jest akurat bardzo dobre bo samemu ciężko przeprowadzić takie badania.

Nie wiem czy zauważyliście, ale np. Intermarche znacznie częściej spotyka się w średnich i mniejszych miejscowościach, a w tych naprawdę dużych jak już to te sklepy są w centrach handlowych. Myślicie, że to taka polityka, skupianie się bardziej na mniejszych miejscowościach niż na tych największych?

#13 Guest_KarolMach

Guest_KarolMach
  • Goście

Napisano 16 listopad 2016 - 19:08

Witajcie!

Kuba,

Poruszany był tutaj temat szkoleń, czy może Pan powiedzieć jak to faktycznie wygląda, co wnoszą takie szkolenia i czy są one obowiązkowe dla każdego nowego franczyzobiorcy?

#14 intermarche.kuba

intermarche.kuba

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 21:18

Witam, 

Właściwie to ja mam jedno pytanie - tak jak pisałem wcześniej decydując się na franczyzę często trzeba zmienić miejsce zamieszkania. Czy decydując się na franczyzę z Intermarche można samemu znaleźć miejsce lub postawić lokal na swojej działce?

na wybór lokalizacji sklepu wielkopowierzchniowego ma wpływ szereg czynników, poczynając od wielkości miejscowości, poprzez wybór dzielnicy, kończąc np na popycie

franczyzobiorca musi być gotów do zmiany miejsca zamieszkania wraz z wyborem lokalizacji sklepu

lokalizacja wielkopowierzchniowego sklepu to szereg czynników, które mają decydujący głos, 
posiadanie własnej działki nie jest równoznaczne z możliwością posadowienia na niej wielkopowierzchniowego sklepu, bo np nie pozwala na to miejski plan zagospodarowania przestrzennego, lub działka nie jest działką budowlaną, lub choćby znajduje się na obrzeżach miasta itp

Poruszany był tutaj temat szkoleń, czy może Pan powiedzieć jak to faktycznie wygląda, co wnoszą takie szkolenia i czy są one obowiązkowe dla każdego nowego franczyzobiorcy?

tak, szkolenia są obowiązkowe, tak samo jak zdanie egzaminu kończącego cykl szkoleń, 

szkolenia trwają około pół roku, w modułach 2-3 tygodniowych, na przemian teoretyczne i praktyczne, na coraz wyższych szczeblach i poziomach

Kuba,

#15 intermarche.kuba

intermarche.kuba

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 21:21

Witam,

Nie wiem czy zauważyliście, ale np. Intermarche znacznie częściej spotyka się w średnich i mniejszych miejscowościach, a w tych naprawdę dużych jak już to te sklepy są w centrach handlowych. Myślicie, że to taka polityka, skupianie się bardziej na mniejszych miejscowościach niż na tych największych?

celem Grupy Muszkieterów jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, i umożliwienie im korzystania z naszych usług, 

lokalizacja sklepów jest podyktowana szeregiem czynników, i nie zależy tylko od wielkości miejscowości, ale także np od popytu

Kuba,

#16 Guest_KarolMach

Guest_KarolMach
  • Goście

Napisano 27 listopad 2016 - 19:47

Witam, 

na wybór lokalizacji sklepu wielkopowierzchniowego ma wpływ szereg czynników, poczynając od wielkości miejscowości, poprzez wybór dzielnicy, kończąc np na popycie

franczyzobiorca musi być gotów do zmiany miejsca zamieszkania wraz z wyborem lokalizacji sklepu

lokalizacja wielkopowierzchniowego sklepu to szereg czynników, które mają decydujący głos, 
posiadanie własnej działki nie jest równoznaczne z możliwością posadowienia na niej wielkopowierzchniowego sklepu, bo np nie pozwala na to miejski plan zagospodarowania przestrzennego, lub działka nie jest działką budowlaną, lub choćby znajduje się na obrzeżach miasta itp

A jak wygląda stosunek wkładu franczyzobiorcy do franczyzodawcy? Wkład początkowy pokrywa większość kosztów związanych ze stworzeniem nowego sklepu?

tak, szkolenia są obowiązkowe, tak samo jak zdanie egzaminu kończącego cykl szkoleń, 

szkolenia trwają około pół roku, w modułach 2-3 tygodniowych, na przemian teoretyczne i praktyczne, na coraz wyższych szczeblach i poziomach

Czy szkolenie wiąże się z koniecznością opuszczania kraju? Z tego co kojarzę to Muszkieterowie są grupą francuską tak?

Witam,

celem Grupy Muszkieterów jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, i umożliwienie im korzystania z naszych usług, 

lokalizacja sklepów jest podyktowana szeregiem czynników, i nie zależy tylko od wielkości miejscowości, ale także np od popytu

Kuba,

Czy przed rozpoczęciem prowadzenie swoje sklepu odbywamy praktykę po ukończeniu szkolenia?

#17 intermarche.kuba

intermarche.kuba

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 11 grudzień 2016 - 15:29

Witam, 

A jak wygląda stosunek wkładu franczyzobiorcy do franczyzodawcy? Wkład początkowy pokrywa większość kosztów związanych ze stworzeniem nowego sklepu?

wymagany aport inwestycji to 20%, kwotowo nie mniej niż 400 tyś zł

Środki wpływają na konto pomocnicze naszej Grupy, a następnie na mocy aktu notarialnego zasilają kapitał Spółki która dany sklep będzie prowadziła; koszt szkolenia poniesie spółka, która będzie daną lokalizację prowadziła

Czy szkolenie wiąże się z koniecznością opuszczania kraju? Z tego co kojarzę to Muszkieterowie są grupą francuską tak?

Tylko część integracyjna odbywa się w centrum we Francji, całość szkolenia ma miejsce w obiektach zlokalizowanych w Polsce

Czy przed rozpoczęciem prowadzenie swoje sklepu odbywamy praktykę po ukończeniu szkolenia?

tak, po zakończeniu szkolenia, i zdaniu egzaminów, jest tzw praktyka otwarciowa, 

Kuba,

#18 luke45

luke45

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1000 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 10:15

Podsumowując, jest ryzyko, że franczyza nie wypali?

Always look on the bright side of life!

#19 Guest_KarolMach

Guest_KarolMach
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2017 - 11:29

tak, po zakończeniu szkolenia, i zdaniu egzaminów, jest tzw praktyka otwarciowa, 

Kiedy dostajemy do wglądu możliwe miejsca pod przyszłą inwestycję?

Podsumowując, jest ryzyko, że franczyza nie wypali?

Według mnie jeżeli się przykładamy do prowadzonego biznesu franczyzowego to nie ma takiej opcji. Oczywiście trzeba sobie wybrać taką Grupę, której wartości nam odpowiadają i można zaczynać zarabiać i zmieniać życie na lepsze smile.png

Tylko część integracyjna odbywa się w centrum we Francji, całość szkolenia ma miejsce w obiektach zlokalizowanych w Polsce

To dobra wiadomość.  Czyli cały ten cykl Państwa szkoleń jest wystarczający do tego, aby być w pełni przygotowanym na prowadzenie Państwa placówki tak?

#20 Danielkosak

Danielkosak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 01 styczeń 2017 - 19:45

Jasne, miałem na myśli to, że nie ludzie, którzy są we franczyzie z dobrą marką mają z góry "ustawione" np. dostawy od konkretnych marek. Gdy zakładasz całkiem nowy sklep musisz martwić się o to, które marki warto wybrać i które będą najbardziej opłacalne, czyli, że asortyment będzie schodził i miał popyt. Oczywiście, też uważam, że w każdy interes trzeba włożyć dużo zachodu i zaangażowania.

jedyną możliwością powodzenia w takim przypadku jest mieć farta i bez badań rynku gryź się w lokalizację. Ale w przypadku poważnego biznesu nieopłacanym jest liczyć na szczeście

to jest ciekawe pytanie i doradca dobrze to powyżej wytłumaczył, sam uważam, że czasem warto zaryzykować i dla powodzenia finansowego zmienić miejsce zamieszkania - mobilność w dzisiejszych czasach jest bardzo opłacalna i ceniona, z pewnością czasem niezbędna

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych