Skocz do zawartości

Zdjęcie

umowa o prace i własna działalność

działalność vat ulgi

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawełRM

pawełRM

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 luty 2015 - 13:59

Witam, szukałem podobnego postu ale nie znalazlem do końca odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Tak wiec pracuje na umowę o prace, zarabiam wiecej niż najniższa średnią krajowa będę zakladał własną dzialalnosc i wiem ze dzięki temu będę musiał placic tylko składkę zdrowotna ok300zł jeśli sie nie myle. Teraz moje pytanie:
1. Czy musze powiadamiać pracodawcę? Chodzi mi o kwestie księgowe, żeby składki nie kolidowały itp.
2.czy moja księgowa będzie mogla odliczyć ta skladke zdrowotną? Mowila ze podobno tak ale wole jeszcze zapytac.
3. Zastanawiam sie nad VATem, moi odbiorcy uslug będą 50/50 indywidualni/ firmy, wiem juz wiele ale mam oczywiste pytanie: czy mozna byc vatowcem gdy dochód będzie mizerny w stosunku do wydatkow( tak będzie gdy kupie auto)

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2015 - 21:32

Nie musisz informować pracodawcy o założeniu dg, ale jeśli podpisałeś PIT-2 i masz potrącaną w pracy ulgę podatkową, to przy opodatkowaniu dg wg skali powinieneś wycofać PIT-2. Czyli napisać pismo o zaniechanie potrącania ulgi. Nie musisz podawać powodu.

Ale pracodawca i tak może się domyśleć, bo powinieneś też podać mu, że twoim identyfikatorem do PIT-11 będzie numer NIP, a nie PESEL.

Płacenie składek zdrowotnych z dg w niczym nie koliduje ze składkami z etatu.

Zapłacone składki zdrowotne z dg można odliczyć od podatku z dg, ale tylko 7,75 % podstawy, a nie całą zapłaconą 9 %. Składki z dg, na które zabraknie ci podatku /oby tak nie było/ będziesz mógł odliczyć w rocznym zeznaniu.

Bycie vatowcem nie ma żadnego związku z osiaganiem dochodu z dg.  

#3 pawełRM

pawełRM

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 luty 2015 - 06:37

Dzięki wielkie za odpowiedź, i tak musze powiadomić przełożonego bo jestem żołnierzem ale nie pamietam do końca jak to mialem z tym pit-2 , ale wiem ze jak teraz odbierałem pita z jednostki to wpisywalem pesel, moment wyczuliby pismo nosem Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.

#4 nataliakl

nataliakl

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 09 luty 2015 - 12:12

Myślę, że tak czy inaczej warto poinformować pracodawcę. Teoretycznie nie powinien mieć problemu skoro zamierzasz pracować na działalności w swoim wolnym od pracy czasie. Jeśli chodzi o wybór czy być vatowcem czy nie, to w dużym stopniu zależy to od rodzaju działalności, zakresu papierologii ;) i innych czynników, które warto omówić z doradcą. Na forum trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, dlatego polecam kontakt z jakimś biurem rachunkowym i omówienie za i przeciw. W ten sposób znajdziesz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

#5 Ogrodolandia

Ogrodolandia

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 03 czerwiec 2015 - 11:04

Lepiej poinformuj pracodawcę o planach, żeby potem nie urodził się konflikt. 

#6 McCarthy & Taggart

McCarthy & Taggart

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 60 postów

Napisano 23 czerwiec 2015 - 09:37

Rzeczywiście najlepiej skontaktować się z biurem rachunkowym. Polecam również przeczytać nasz artykuł, mam nadzieję, że chociaż po części rozwieje Pana wątpliwości: http://mctgroup.eu/b...odatnikiem-vat/ To czy warto być VATowcem zależy przede wszystkich od tego, czy VATowcami będą odbiorcy usług. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działalność, vat, ulgi

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych