Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515617 postów

Napisano 06 luty 2015 - 09:56

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika objętego ubezpieczeniem chorobowym w pracy. Umowa zlecenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Czy można wystawić zleceniobiorcy zwolnienie lekarskie?

Powrót do artykułu: Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

#2 Guest_Tusi

Guest_Tusi
  • Goście

Napisano 06 luty 2015 - 09:56

Jestem na umowie zlecenie na konkretnym stanowisku, którą dostaję co miesiąc. mam podpisanę że chce podleać zwolnieniu chorobowym, ale teraz sie zastanawiam jak zostanie to rozpatrzone, kazda moja umowa obejmuje czas wykonywania pracy podczas jednego miesiaca. Czy to od pracodawcy zalezy czy i ile mi wypłaci? Czy wypłaci zgonie z podpisaną umową?

#3 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 07 luty 2015 - 11:54

Za chorobę podczas wykonywania umowy zlecenia zostanie naliczony zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy zasiłku chorobowego (100% gdy choroba przebiega podczas ciąży). Zasiłek chorobowy jest wypłacany po okresie oczekiwania,który trwa 90 dni od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11323 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2015 - 18:01

Jak dla mnie to ta umowa podpada pod umowę o pracę a nie zlecenie.

W przypadku zachorowania myślę, że może wystąpić problem z wyliczeniem podstawy zasiłku, bo nie wlicza się wynagrodzenia z zakończonych umów.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 maj 2015 - 21:00

Witam, mam pytanie otóż od listopada  2007r do 8 maja 2015r pracowałem na umowę o pracę, natomiast od 18 maja podjąłem pracę w innej firmie na umowę zlecenie. Przepracowałem 2 dni i niestety od 20 maja do 10 czerwca 2015r mam zwolnienie lekarskie. Czy przysługuję mi wynagrodzenie 80% w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego?.

Umowa zlecenie jest zawarta na 3 miesiące ze stałą stawką miesięczną.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2016 - 11:16

"Jeżeli natomiast umowa zlecenia nie zawiera postanowień wskazujących na konkretne miejsce i czas wykonywania zlecenia..."??? Jeżeli tak jest nie jest umową zlecenie, ponieważ nosi przesłanki do zawarcia umowy pracę.

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3302 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 09 sierpień 2016 - 12:10

"Jeżeli natomiast umowa zlecenia nie zawiera postanowień wskazujących na konkretne miejsce i czas wykonywania zlecenia..."??? Jeżeli tak jest nie jest umową zlecenie, ponieważ nosi przesłanki do zawarcia umowy pracę.

nie na tematsmile.png 

#8 Guest_Prawo pracy

Guest_Prawo pracy
  • Goście

Napisano 30 listopad 2016 - 09:24

Jeżeli umowa zlecenie posiada wskazane konkretne ustalenia dotyczące czasu pracy i miejsca jej wykonywania, jest umową odpłatną (umowa zlecenie może być nieodpłatna), zobowiązuje pracownika do osobistego świadczenia pracy i do tego jeszcze istnieje jakiś rodzaj podporządkowania (wykonywanie poleceń jakiejś osoby nadrzędnej np. kierownika, który ma umowę o pracę czy szefa firmy) to nie znajdzie się w tym kraju inspektor pracy z PIP, który tego nie zakwestionuje.
Pisząc takie artykuły bez informowania czytelników (potencjalnie kadrowców) o cechach stosunku pracy i możliwości nieumyślnego zastępowania ich umowami cywilnoprawnymi z powodu braku wiedzy, należy o tym wspomnieć.

Przypominam, iż czynność taka jest wykroczeniem, zgodnie z art. 281 pkt. 1 Kodeksu Pracy a przewidziana za to kara pieniężna jest nie niższa niż 1000 zł (nie uwzględniając instytucji tzw. "poddania się karze" czy np. art. 41 kpk - środków oddziaływania wychowawczego). Ponadto, ukarać można nie tyle pracodawcę, co np. kadrową, która ma pełnomocnictwo do tego typu czynności prawnych, a ona młoda i chętna do pracy więc podpisała wszystko co jej dali w firmie do podpisania.
Jak się zrobiło "A" to trzeba jeszcze zrobić "B" proszę Państwa i zawierać pełną informację, szczególnie jak się pisze w taki sposób o umowie zlecenie.

#9 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2016 - 12:36

Dzień dobry, 18 października miałem wypadek w pracy (kolizja drogowa) posiadam umowę zlecenie bez odprowadzanych składek chorobowych. Od 18 października przebywam na zwolnieniu lekarskim (uraz nogi). Jakie przysługują mi świadczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Jan

#10 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3302 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 01 grudzień 2016 - 14:15

Od 18 października to kawał czasu.

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy przysługują osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu niezależnie od tego, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu czy nie. Jeżeli w trakcie wykonywanej pracy osoba podlegająca ubezpieczeniu wypadkowemu uległa wypadkowi przy pracy, przysługują jej świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Ma wówczas prawo do zasiłku chorobowego, a po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

#11 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3302 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 01 grudzień 2016 - 14:18

Dodam jeszcze najważniejszą  rzecz,  a mianowicie zgłoszenie wypadku zleceniodawcy. Zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia tzw. karty wypadku. W tym celu musi od poszkodowanego i świadków uzyskać wyjaśnienia.  Zasadniczo, zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia karty wypadku oraz zgłoszenia zdarzenia do ZUS w terminie 14 dni od wypadku. Zleceniodawca zajmuje się ustaleniem okoliczności wypadku i zgłoszeniem sprawy do ZUS. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać dodatkowe tzw. jednorazowe odszkodowanie, to poszkodowany w wypadku musi zgłosić do ZUS odpowiedni wniosek.

#12 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2016 - 15:35

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiejszego dnia dowiedziałem się, że zleceniodawca nie sporządził karty wypadku, bo jak twierdzi nie odjechałem z miejsca wypadku karetką tylko tego samego dnia zjawiłem się na izbie przyjęć. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jakie są moje prawa o ile w ogóle jakieś w takiej sytuacji mam?

#13 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2017 - 19:51

Witam Pracuje na umowe zlecenia i oplacam skladki chorobowe ..czy nalezy mi sie olatne zwolnienie na dziecko ?

#14 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 633 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 16 styczeń 2017 - 20:12

Witam Pracuje na umowe zlecenia i oplacam skladki chorobowe ..czy nalezy mi sie olatne zwolnienie na dziecko ?

Tak

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#15 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 19 luty 2017 - 19:46

Witam. Jestem studentem na umowie zlecenie i wiem, że z tego tytułu nie otrzymuję chorobowego. Mam wystawione L4 na dwa tygodnie, jednak po tygodniu stwierdziłem, że jestem w stanie wrócić do pracy. Czy istnieją jakieś prawne problemy z tytułu tego, że wrócę do pracy w trakcie trwania zwolnienia? Wiem, że jednym z rozwiązań jest odebranie świadczeń zdrowotnych, ale przecież ja ich nie mam smile.png Z góry dziękuję za odpowiedź

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11323 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 luty 2017 - 19:52

tu nie ma żadnych prawnych problemów, bo jesteś zleceniobiorcą a nie pracownikiem i nie obowiązuje cię  Kodeks Pracy  

#17 Guest_Marzena

Guest_Marzena
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2017 - 17:12

Witam, w ubiegłym roku byłam na zwolnieniu lekarskim przez kilka miesięcy na umowie o pracę. W tym czasie miałam również umowę zlecenie bezterminową w PZU (przelewam do PZU składki za ubezpieczenie grupowe). W PZU nie dostarczałam zwolnienia bo to naet nie wymaga mojej pracy, mam tylko ustawione zlecenie stałe przelewu i składki odebrałam po powrocie ze zwolnienia. ZUS teraz zapytał PZU czy w trakcie zwoln

ienia wykonywałam dla nich usługi....Przelew niby wyszedł i zapłata od PZU w czasie zwolnienia też była jedna (to jest ok 50 zł). Czy będę teraz musiała im oddać cały zasiłek chorobowy, który zresztą wypłacał mi pracodawca??? Jak z tego się tłumaczyć?

#18 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 07:27

Witam,bede Państwu wdzieczna za porade. Jestem na zwolnieniu w ciaży,ponieważ pracuje w aptece przy dużej przychodni i jestem narażona na ciagły kontakt z chorymi. Lekarz mi zalecił zwolnienie.Dodam,ze w aptece pracuje na pełny etat i zarabiam wiecej niz najnizsza krajowa. Dodatkowo na umowe zlecenie dorabiam sobie w biurze innej firmy. Jestem tam raz w tygodniu i osobiscie uwazam ze jestem w stanie dalej tam pracowac. Czy to jest możliwe z punktu prawnego? Z gory dziekuje za pomoc.

#19 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 07:28

Witam,bede Państwu wdzieczna za porade. Jestem na zwolnieniu w ciaży,ponieważ pracuje w aptece przy dużej przychodni i jestem narażona na ciagły kontakt z chorymi. Lekarz mi zalecił zwolnienie.Dodam,ze w aptece pracuje na pełny etat i zarabiam wiecej niz najnizsza krajowa. Dodatkowo na umowe zlecenie dorabiam sobie w biurze innej firmy. Jestem tam raz w tygodniu i osobiscie uwazam ze jestem w stanie dalej tam pracowac. Czy to jest możliwe z punktu prawnego? Z gory dziekuje za pomoc.

#20 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 11:03

Teoretycznie możesz pracować będąc na L4, ale nie otrzymasz zasiłku wykonując inną pracę zarobkową - art. 17 ustawy zasiłkowej. W obecnym systemie L4 albo jesteś zdolna do pracy albo nie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych