Skocz do zawartości

Zdjęcie

pracownik nieprawidłowo wykorzystujący l4

l4 zus kontrola

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 1anna1

1anna1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 luty 2015 - 22:01

Jestem pracodawcą zatrudniającym mniej, niż 20 osób. Pracownik przebywający na zwolnieniu l4 ogłosił na facebook, że jest teraz w kinie i bawi się świetnie lub spotykam go np. na basenie. Czy mogę zgłosić do ZUS, jeśli wiem, że pracownik nieprawidłowo wykorzystuje l4?

smile.png z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 02 luty 2015 - 22:43

Zwolnienie  lekarskie z adnotacją,że chory może chodzić oznacza nic innego jak udanie się do lekarza,na rehabilitację lub do apteki.Możesz zwrócić się do Wydziału Orzecznictwa o sprawdzenie zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego,pisząc,że w związku z sytuacją,która miała miejsce (basen) zwracasz się właśnie z tą prośbą.

#3 1anna1

1anna1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 luty 2015 - 11:53

Mogę to w jakiś sposób udowodnić, czy dopiero ewentualna kontrola z ZUS-u musi pracownika nie zastać w domu? 

#4 1anna1

1anna1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 luty 2015 - 11:59

Jeszcze jedno pytanie:) Pracownik choruje często, nagle i na krótko ma zwolnienie (w tym miesiącu łącznie 10 dni). Nie wiem, czy związane jest to z chorobą, ale odmawia ubierania firmowej koszulki z krótkim rękawem, a jest bardzo ciepło. Czy mogę żądać informacji, na co choruje? Nie chciałabym zwolnić kogoś, kto na prawdę choruje, ale jeśli nie wiem, to trudno zaufać takiej osobie.

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 luty 2015 - 13:02

Nie możesz żądać informacji tego typu od pracownika, ma zdolność do pracy od lekarza medycyny pracy i to ma ci wystarczyć.

Jeśli ma zwolnienia lekarskie to lekarz tak orzekł a ty nie możesz podważać decyzji lekarza.

Jeśli ktoś nie chce się rozbierać to może mu zimno, a pojęcie "bardzo ciepło" jest subiektywne jednemu ciepło innemu nie.

Zwolnić za co? Bo nie opowiada o swoich chorobach czy bo nie odczuwa tak samo temperatury jak ty?

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów

Napisano 03 luty 2015 - 13:04

A jak chcesz udowodnić, że pracownik był na basenie czy w kinie? To że napisał o tym na jakimś portalu nie oznacza ze tam był.

Pracodawca sam może również skontrolować pracownika który jest na zwolnieniu lekarskim, nie tylko ZUS

#7 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 luty 2015 - 21:39

Pracodawca w sensie sprawdzenia L4 ma takie samo prawo jak ZUS. Ja bym tam przedrukowała screen notarialnie z Facebooka. Dowód jak malowany. Wystarczy poświadczenie notariane. Wykręcić się będzie bardzo trudno.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów

Napisano 03 luty 2015 - 22:37

No i co po takim wpisie? Jaki to dowód i na co? ŻE ktoś sobie klikał i co z tego?

#9 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 luty 2015 - 01:36

Pracodawca w sensie sprawdzenia L4 ma takie samo prawo jak ZUS. Ja bym tam przedrukowała screen notarialnie z Facebooka. Dowód jak malowany. Wystarczy poświadczenie notariane. Wykręcić się będzie bardzo trudno.

O czym piszesz,poświadczenie notarialne czego ???

Wystarczy wydruk.Ponadto pracodawca sam może (najlepiej z innym pracownikiem ) przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów

Napisano 04 luty 2015 - 08:23

Ej, no naprawdę, ja nie rozumiem, czy wy?

Pytam co taki wydruk pracodawcy da?

Na co będzie dowodem?

Że pracownik napisał sobie, że jest tu czy tam???

No dziewczyny, pisać sobie można, ale czy to dowód ze on faktycznie był na tym basenie?

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów

Napisano 04 luty 2015 - 08:24

Czy jeśli ja teraz do was napiszę, że jestem w....kościele, to jest to dowód na to, że faktycznie tam jestem?

#12 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 luty 2015 - 10:01

Ej, no naprawdę, ja nie rozumiem, czy wy?

Pytam co taki wydruk pracodawcy da?

Na co będzie dowodem?

Że pracownik napisał sobie, że jest tu czy tam???

No dziewczyny, pisać sobie można, ale czy to dowód ze on faktycznie był na tym basenie?

Zołza przeczytaj #1.Pracodawca spotkał pracownika na basenie.Czyżby w ramach rehabilitacji?

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19201 postów

Napisano 04 luty 2015 - 10:18

Ja nie odnoszę się do tego że go spotkał, to sprawa oczywista, ale do tego, że pracownik ".....ogłosił na facebook....."
Dlatego pytam, bo o tym cały czas piszecie, że jakiś wydruk zrobić i że to dowód.....itd. Sama napisałaś w #9 "......Wystarczy wydruk....."

Jaki wydruk? Czego?
Więc powtarzam że taki wpis nie jest dowodem na nic, jedynie na to, że pracownik siedział przy komputerze.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: l4, zus, kontrola

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych