Skocz do zawartości

Zdjęcie

problem z biurem nieruchomości

biuro nieruchomości prowizja umowa pośrednictwa zakup mieszkania

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 M@ja

M@ja

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 02 luty 2015 - 17:13

Witam serdecznie.

Chciałabym prosić o niestety bardzo pilną pomoc prawną odnośnie umowy pośrednictwa  z biurem nieruchomości.

25.10.2014 r. szukałam mieszkania na sprzedaż. Przechodząc ulicą zauważyłam w oknie numer telefonu, zadzwoniłam, okazało się, że to numer do pośrednika. Umówiłam się na obejrzenie mieszkania. Od razu po wejściu zostałam poproszona o dowód osobisty i podpisanie umowy pośrednictwa.

Obejrzałam mieszkanie, przedyskutowałam temat w domu i jednak zrezygnowałam z zakupu jakiegokolwiek mieszkania.

Napisałam do pośrednika maila, że bardzo dziękuję, ale jednak na razie rezygnuję (prosił o kontakt mailowy).

Po niecałych 2 miesiącach temat mieszkania jednak powrócił i postanowiłam znowu zadzwonić do tego pośrednika, jeszcze raz obejrzeć mieszkanie i wziąć kredyt. Ponieważ nie miałam zdolności kredytowej, mieszkanie kupili moi rodzice.

Umowa pośrednictwa była zawarta więc z moimi rodzicami, w biurze pośrednika. Zapłaciliśmy też wtedy połowę prowizji (wynegocjonowana na 2,5%).

Tydzień temu został moim rodzicom przyznany kredyt, więc poprosiliśmy pośrednika o umówienie notariusza. W rozmowie telefonicznej pośrednikowi nagle przypomniało się, że do dopłaty będzie 2000 zł, czyli druga połowa prowizji PLUS nagle VAT, o którym wcześniej nie wspomniano!

Pośrednik zaczął się powoływać na umowę ze mną, na które jest napisane 3% + VAT, jednak kupującą nie jestem ja, tylko moi rodzice.

W umowie tej widnieje klauzula, że jeśli mieszkanie zostanie kupione przeze mnie lub moich bliskich poza pośrednikiem, to wtedy mam obowiązek zapłacić tą prowizję + VAT. Jednak moi rodzice nie kupili poza pośrednikiem, tylko z nim i to z nim się umówili na 2,5% i nikt nie wspominał o VATcie.

Wg mnie moja umowa w tej sytuacji już była nieważna. Pośrednik w swoim biurze wydrukował umowę przedwstępną kupna mieszkania przez moich rodziców, więc chyba w tym momencie moja umowa pośrednictwa przestała być ważna, a tym bardziej w przypadku kiedy już mamy akt notarialny i jest po wszystkim.

Ponieważ nie mogłam dojść z pośrednikiem do porozumienia, zapłaciliśmy drugą połowę prowizji i mamy się stawić w biurze do wyjaśnienia sprawy podatku, niestety do JUTRA, a zgodnie z niby tą moją umową 7 dni od kupna, czyli do 5.02.

Bardzo proszę o pomoc, czy moi rodzice faktycznie muszę dopłacić ten VAT, czy możemy już niczego nie płacić, ponieważ moi rodzice oczywiście nie mają żadnej umowy pośrednictwa, ani nic takiego.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 ossolinsky

ossolinsky

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 11 luty 2015 - 14:50

brakuje tej umowy posrednictwa,

maile, przelewy, wszystko co masz w formie odczytywalnej jest wiazace i do radcy z problemem.

#3 Pawello

Pawello

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 165 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 21:28

Jak to jest? To normalne praktyki pośrendników? Czy to nie jest takie trochę wyłudzenie?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: biuro nieruchomości, prowizja, umowa pośrednictwa, zakup mieszkania

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych