Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

czy zus może nie wypłacić zasiłku chorobowego? Kontrola zus

zus chorobowe ciąża kontrola

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 09:41

Witam,
Od września 2014 prowadzę działalność gospodarczą. Założyłam ją będąc w trzecim miesiącu ciąży. Z tytułu prowadzenia działalności płacę składki w Zus, w tym dobrowolną składkę ubezpieczeniową. Zadeklarowałam najwyższą podstawę. Od 11 grudnia 2014 jestem na zwolnieniu chorobowym z powodu złego samopoczucia. Byłam również w szpitalu z powodu zagrożenia ciąży. Do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu. Ostatnią składkę opłaciłam 2 stycznia tego roku. I od tego momentu zus miał 30 dni na wypłatę zasiłku. 26 stycznia dostałam informację, że 30 stycznia zostanie przeprowadzona kontrola. Mam przygotować dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Posiadam faktury za zakup towarów(prowadzę sprzedaż internetową), konto na allegro i dowody wystawiana przedmiotów na aukcjach. We wrześniu co prawda nic nie kupiłam ani nie wystawiałam bo szukałam informacji czym mogę się zająć w sprzedaży internetowej. Pierwszy zakup miał miejsce w październiku. A ostatni w grudniu. działalność nie przyniosła żadnego dochodu ponieważ nikt nie kupił ode mnie żadnego przedmiotu. Czy z tego tytułu zus może podważyć prowadzenie działalności i nie wypłacić zasiłku? Odkąd jestem na zwolnieniu nie wykonuję żadnych czynności związanych z powadzeniem sprzedaży. Ile czasu zus ma na decyzję o tym czy wypłaci zasiłek? Proszę o odpowiedź. Dodam że wszystkie składki płaciłam w terminie i zwolnienia także dostarczałam w terminie

#2 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 28 styczeń 2015 - 17:18

ZUS zapewne weźmie pod uwagę brak dochodu z prowadzonej działalności i zadeklarowanie najwyższej podstawy do składki chorobowej.Zazwyczaj korzysta się w takiej sytuacji z ZUS-u  preferencyjnego.

#3 Guest_kuba

Guest_kuba
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 17:26

Obawiam się,że możesz mieć kłopoty-ZUS wszystko może.
Jeżeli Zus uzna,że otworzyłaś działalność tylko dlatego żeby iść na zwolnienie nie masz szans na pieniądze.Z Twojego opisu wynika,że w tym krótkim okresie prowadzenia działalnośći nie przeprowadziłaś żadnych tranzakcji więc Zus może uznać,że nie rozpoczełaś działalności a zrobiłaś to tylko po to aby jak napisałem wcześniej wyłudzić pieniądze za zwolnienie.To,że płaciłaś składki nie ma dla Zus-u żadnego znaczenia.Zus to państwo w państwie.Możesz jeszcze pogadać z jakimś prawnikiem może coś wymyśli ale czarno to widzę.Gdybyś zachorowała nagle ale nie z powodu ciąży o której wiedziałaś trzy miesiące wcześniej może byłaby jakaś szansa.

#4 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:05

czyli rozumiem, że faktury czy rachunki które posiadam za zakupiony towar i wystawienie ich na sprzedaż nie jest dowodem na to że prowadziłam działalność? nie mialam wplywu na to, czy ktos cos kupil czy nie..... zwolnienia nie moga podwazyc bo ciaza jest zagrozona.. a nie ma przepisu który zabrania kobietom w ciąży zakładać działalność. wysokosci skladki tez zus nie moze podwazyc. jedyne co, to ze dzialalnosc jest fikcyjna. ale jak? firma na poczatku moze nie przynosic dochodow.. jestem tym wszystkim przerazona....

#5 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:07

Musisz faktycznie prowadzić działalność - przynajmniej dla Zusu. I niestety bardzo trudno będzie to można udowodnić ;/

#6 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:14

to jak to mogę udowodnic? faktury, rachunki, wystawione przedmioty na sprzedaz, transakcje kupna towaru, dowody wpat za zakupione towary. czy to nie wystarczy?

#7 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:22

Musi wystarczyć bo nie ma innego wyjscia. obyś jak najdluzej dzialalnosc prowadzila i zeby wszystko bylo z dzieckiem Ci życzę.

#8 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:32

A dziękuję ja też wierzę że będzie dobrze z dzieckiem a co do zusu to mam nadzieję że to wystarczy.... rozumiem jakbym nic nie robiła i uznaliby działalność za fikcję. nie założyłam działalności tuż przed porodem jak niektóre kobiety. Opłaciłam 4 składki a zwolnienie no cóż nikt nie przewidzi co się stanie w ciąży ;/ Tylko teraz zamiast wypoczywać to się człowiek stresuje.

#9 Guest_radca

Guest_radca
  • Goście

Napisano 25 luty 2015 - 20:28

ja prowadzę kancelarię prawną i też mnie kontrolują, mimo że mam zakupy sprzedaż, zatrudnioną aplikantkę i masę spraw w toku. od listopada jestem na zwolnieniu, płacę cały czas zdrowotne, bo kancelaria funkcjonuje, a ZUS do tej pory nie wypłacił mi zasiłku. protokół z przeprowadzonej kontroli otrzymałam 3 tyg temu i nadal nic... żałośni są i tyle.

#10 Guest_Karolcia

Guest_Karolcia
  • Goście

Napisano 25 marzec 2015 - 20:30

Witam i jak Pani się zakończyła przygoda z Zusem , bo jestem w podobnej sytuacji co Pani tylko firma miała jakieś obroty nie duże ale trochę towaru sprzedałam, 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, chorobowe, ciąża, kontrola

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych