Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

zaliczka na podatek dochodowy - ryczałt 8,5%

wróć do serwisu Księgowość 318 odpowiedzi w tym temacie

#21 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 czerwiec 2015 - 21:37

żaden podatek ci nie wychodzi, a więc na razie masz spokój z US

1439 x 5,5 % to jest właściwe wyliczenie i odjęcie składek też dobre, o ile zapłaciłeś je w maju

#22 sebi_s

sebi_s

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 czerwiec 2015 - 21:40

tak zapłacone na początku maja + złożona deklaracja smile.png dziękuję za info i za zaoszczędzenie kasiory

#23 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 czerwiec 2015 - 21:57

smile.png

#24 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2015 - 11:45

Witam mam pytanie. Jeżeli prowadze działalnośc i jestem 5 dni na L4 to składki społeczne płaci sie mniejsze. Moje pytanie brzmi jak wyliczyć wtedy podatek na ryczałcie 8,5%? Odjąc to co się zapłaci do zus czy taką składke społeczna jak sie odprowadza jak się nie choruje? dziękuję za odp

#25 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 03 lipiec 2015 - 12:16

Podatnik rozliczając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za dany miesiąc, może odliczyć od przychodów i od podatku odpowiednio składki na ubezpieczenie społecznie i składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w tym miesiącu. Bez znaczenia jest fakt, czy są to składki bieżące, zaległe, czy opłacone z wyprzedzeniem.

Potwierdza to interpretacja:

http://interpretacje...15-1336-14-2-ks

Składki społeczne za miesiąc ze zwolnieniem powinny być pomniejszone dopiero po upewnieniu się, że za okres choroby należy się zasiłek chorobowy, więc w praktyce w momencie otrzymania tego zasiłku z ZUS. Zatem do czasu wypłaty zasiłku zalecam złożyć deklarację w pełnej wysokości i w takiej tez wysokości zapłacić składki. Zapłacone składki w pełnej wysokości będą podlegały odpowiednim odliczeniom przy naliczaniu podatku.

Dopiero po wypłacie zasiłku powinno się złożyć korektę deklaracji ZUS, pismo o zwrot lub zaliczenie nadpłaty składek, a w miesiącu ich zwrotu, operację ta uwzględnić przy naliczaniu właściwej zaliczki podatku.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#26 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2015 - 12:43

Dziekuję. czyli jak dobrze rozumiem jak zwróca z zusu np 400 zł za chorobowe to w danym m-c oprócz  skladek społecznych odliczam tez te 400 zl? np zarobiłąm 4000zł -składke społeczną pełną od tego razy  ryczałt 8,5% i odjąć zdrowotne i jest podatek a te 400zł co oddał zus to jak?

#27 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2015 - 12:47

moja ksiegowa jak chorowałam w kwietniu to w maju juz kazała mi płacic mniejszy zus. tylko podatek to odliczała całe ubezpieczenie społeczne i tym jestm troche zszokowana. jeszcze zadnego pisma od skarbówki i zusu nie dostałam że jest coś nie tak

#28 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2015 - 13:01

BO TERAZ SAMA CHCĘ SIĘ ZAJĄĆ KSIĘGOWOŚCIA SWOJA I DLATEGO CHCĘ SIĘ UPEWNIĆ JAK SIE LICZY TEN RYCZAŁT

#29 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 03 lipiec 2015 - 14:12

Składka zdrowotna płatna jest w całości, więc od podatku (jeśli wychodzi w odpowiedniej wysokości) odlicza się ją zawsze w tej samej wysokości (7,75% podstawy, jeśli oczywiście była zapłacona) niezależnie czy się chorowało czy nie.

Co do składek społecznych to od dochodu odlicza się tyle ile w danym miesiącu się ich zapłaciło. Jeśli w danym miesiącu przyszedł zwrot nadpłaty tych składek (zwrot składek a nie zasiłek!) w związku z chorobą, to od dochodu należy odliczyć to co się w danym m-cu zapłaciło minus ten zwrot.

Jeśli choroba jest np w kwietniu i do 10 maja ZUS się wyrobi z wypłatą zasiłku chorobowego (bardzo rzadki przypadek), to oczywiście za kwiecień można płacić mniejsze składki. Nie mniej jednak różne oddziały ZUS różnie podchodzą do tematu, są różne interpretacje i wiele z nich zapłatę mniejszej sumy składek przed dniem wypłaty zasiłku traktuje jako niedopłatę składek (opóźnienie), co w skrajnych przypadkach może nawet skutkować odmową wypłaty chorobowego w przyszłości.

Wiem, że to dziwne podejście ZUSu, ale sposób opisany przeze mnie w poprzednim wpisie jest po prostu bezpieczniejszy dla płatnika.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#30 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2015 - 17:12

Witam

Bardzo proszę o pomoc. Prawodopodobnie źle dokonałem opłaty podatku dochodowego.

Działalność to ryczałt ewidencjonowany (5,5%) od 10 maja 2015 r.

Rozliczenie podatku dochodowego kwartalne.

ZUS za miesiąc maj: 

- społeczne (118.38 zł)

- zdrowotne (279.41 zł)

ZUS za miesiąc czerwiec:

- społeczne (166.79 zł)

- zdrowotne (279.41 zł)

Przychód za maj (12 300 zł)

Przychód za czerwiec (12 000 zł)

Moje wyliczenie podatku dochodowego:

12 300 zł (maj) + 12 000 zł (czerwiec) = 24 300 zł x 5,5 % = 1 336,50 zł (taką kwotę wpłaciłem wczoraj w urzędzie skarbowym)

Rozumiem, że to błędne wyliczenie.

Jak mogę to skorygować.

Bardzo proszę o poprawną kwotę.

Będę wdzięczny za pomoc.

#31 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 lipiec 2015 - 18:47

napisz daty zapłaty składek ZUS, bo odlicza się składki zapłacone, a ty w ogóle żadnych nie odliczyłeś

#32 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2015 - 18:54

napisz daty zapłaty składek ZUS, bo odlicza się składki zapłacone, a ty w ogóle żadnych nie odliczyłeś

Składki ZUS zapłacone 8 czerwca (za maj 2015) oraz 8 lipca (za czerwiec 2015)

#33 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 lipiec 2015 - 18:59

czyli od przychodu za czerwiec mogłeś odjąć składki społeczne zapłacone 8.06, a od wyliczonego podatku część składek zdrowotnych, czyli kwotę 240,60 zł

poczytaj ten post, tam wcześniej wszystko jest wytłumaczone 

składki zapłacone w lipcu odejmiesz licząc podatek za następny kwartał

#34 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2015 - 19:34

czyli od przychodu za czerwiec mogłeś odjąć składki społeczne zapłacone 8.06, a od wyliczonego podatku część składek zdrowotnych, czyli kwotę 240,60 zł

poczytaj ten post, tam wcześniej wszystko jest wytłumaczone 

składki zapłacone w lipcu odejmiesz licząc podatek za następny kwartał

Dziękuję za pomoc.

Czy mogę w następnym kwartale pomniejszyć płatność o nadpłatę ? Czy należy zrobić "jakąś korektę" ?

#35 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:29

Nie musisz robić korekty podatku. Licząc podatek za kolejny kwartał odejmij także składki zapłacone w czerwcu.

#36 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2015 - 10:00

Nie musisz robić korekty podatku. Licząc podatek za kolejny kwartał odejmij także składki zapłacone w czerwcu.

Bardzo dziękuję za pomoc smile.png Wszystko jasne

#37 MartaNan

MartaNan

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 22 lipiec 2015 - 11:59

Niestety w przypadku ryczałtu nie ujmujesz kosztów (czyli nie odejmujesz składki społecznej),jedyne co możesz odjąć do podatku to składka zdrowotna naliczona - 7,75% (na tą  chwilę 240,60) tak więc twój podatek wygląda tak:

1500,00 x 5,5%=82,50

82,50 - 240,60 = -158,10

w tej sytuacji  podatku za maj nie płacisz.

zapłacone składki społeczne będziesz odejmować  od przychodów rozliczeniu rocznym PIT-28

#38 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 lipiec 2015 - 21:08

niestety, ale piszesz bzdury, bo jak wyżej jest napisane od przychodów za dany miesiąc  można odjąć zapłacone w tym miesiącu /lub wcześniej/  składki społeczne

#39 MartaNan

MartaNan

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 23 lipiec 2015 - 10:06

chylę czoła - i przyznaje racje coś mi się pokręciło odliczamy od przychodu skł.społeczną i od podatku skł.zdrowotną naliczoną.

#40 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2015 - 22:52

składkę zdrowotną zapłaconą odliczamy,

i to też nie całą, tylko 7,75 % podstawy składek zdrowotnych

:)

Dodaj odpowiedź