Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 54 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515621 postów

Napisano 11 styczeń 2015 - 18:20

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym? Czy ma prawo do wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik posiadający umowę zlecenie nabywa prawo do zasiłku chorobowego i na jakich zasadach.

Powrót do artykułu: Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2015 - 18:20

mailem 13 dni zwolnienia.czy należy mi się chorobowe jeśli mam umowę zlecenie

#3 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 14 marzec 2015 - 15:30

zachorowałem na ospę wietrzną, jestem studentem, umowa zlecenie, należy się chorobowe? Ta strona jest tak beznadziejna że niczego nie wyjaśnia

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2015 - 17:02

Przy zleceniu prawo do zasiłku chorobowego będzie miała osoba, która ze zlecenia opłaca składki społeczne, a przede wszystkim dobrowolną składkę chorobową.

Student ze zlecenia nie podlega żadnym składkom, a więc i nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Chyba niedokładnie czytałeś, bo już na samym początku jest tam napisane o studentach.

#5 Guest_Ola z Elementarza

Guest_Ola z Elementarza
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2015 - 21:44

Student, a nie potrafi czytać ze zrozumieniem...uśmiałam się po pachy!

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2015 - 08:43

Może ktos wie jak jest naliczane zwolnienie lekarskie dla umowy zlecenie jeśli jest zatrudionych więcej niż 20 osób w firmie.Staram sie to wyjasnić lecz nikt nie jest mi w stanie wytłumaczyć nawet ZUS?

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 21 kwiecień 2015 - 09:19

Dziwne pytanie.

Naliczane jest tak jak zwolnienie dla umowy o pracę. Średnia z 12 m-cy przed zachorowaniem minus 13,71% podzielić na 30 pomnożyć przez 80%. Wynikiem jest brutto za 1 dzień choroby.

Rozumiem, że zleceniobiorca podlega  pod ubezpieczenie chorobowe minimum przez 90 dni. Przy zleceniu zasiłek płacony jest od pierwszego dnia zwolnienia (nie występuje tu wynagrodzenie za czas choroby), finansowany jest ze środków ZUS, potrącany jest tylko podatek.

#8 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 20 listopad 2015 - 08:40

Witam czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy powinnam uzyskać zwrot za przebywanie na zwolnieniu lekarskim i dostarczylam druk firmie. Umowa zlecenie i nie byłam w tym miesiącu o którym mowa osoba ucząca się...?

#9 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 20 listopad 2015 - 10:22

Witam czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy powinnam uzyskać zwrot za przebywanie na zwolnieniu lekarskim i dostarczylam druk firmie. Umowa zlecenie i nie byłam w tym miesiącu o którym mowa osoba ucząca się...?

Witam,

Wynagrodzenie za zwolnienie uzyska Pani pod warunkiem, że z tytułu tej umowy były opłacane składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

#10 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3305 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 20 listopad 2015 - 11:11

osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.  Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

#11 Guest_niewiedza szkodzi

Guest_niewiedza szkodzi
  • Goście

Napisano 25 listopad 2015 - 20:57

Witam, czy dobrze rozumiem: 1) jeśli nie mam ubezpieczenia chorobowego, to mogę pójść na zwolnienie lekarskie ale nie dostanę za ten czas niewykonywania pracy żadnego wynagrodzenia? 2) czy w takim przypadku (braku ubez.chorobowego) mam obowiązek dostarczenia zleceniodawcy druku zwolnienia? 3) co w przypadku zachorowania na jakąś przewlekłą chorobę, np. nowotwór, gdy nie ma ubezpieczenia chorobowego?

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 listopad 2015 - 21:49

Jeśli nie wykonasz zleconych czynności z powodu nieobecności /np. choroba/, to raczej wiadomo, że nie będzie się należało wynagrodzenie. Zlecenie ma to do siebie, że nie ma określonych/wyznaczonych dni i godzin "pracy". Moim zdaniem zleceniodawca nie powinien wymagać dostarczenia ZLA, bo jemu do niczego to nie będzie potrzebne.

Gdy nie ma ubezpieczenia chorobowego, to nawet w przypadku tak poważnej choroby nie nabywa się prawa do zasiłku chorobowego z tytułu umowy zlecenia.  

#13 Guest_bobo

Guest_bobo
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2016 - 18:22

to o co tu chodzi wielkie halo o umowy śmieciowe a one i tak są umowami śmieciowymi ani chorobowego ani urlopu albo rzadzacy uważają że polacy to idioci znowu się zawiodłam obicują maamią a polaow i tak maja w d....

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 19:35

Umowy zlecenia to dalej śmieci, pracownik nie ma żadnych praw a pracodawcy dalej robią co chcą, tylko bardzej musza pokombinowac.Te umowy powinny wogóle zniknąc a zostac legalne umowy na etat, ze wszystkimi uprawnieniami dla pracowników. Nie stac cię na pracownika, pracuj sam. Wszystko jest śmiechu warte. Kiedy będą spełnione obietnice dane Polakom ? ŻENADA

#15 Guest_GOŚĆ_Kama

Guest_GOŚĆ_Kama
  • Goście

Napisano 01 luty 2016 - 17:00

Witam,

jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Mam odprowadzane pełne składki, w tym, chorobowe. Czy podczas L4, pracodawca, może mnie zwolnić? I czy przy ewentualnym zwolnieniu przysługują jakieś świadczenia?

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 luty 2016 - 19:59

na zleceniu nie masz pracodawcy, lecz zleceniodawcę

zajrzyj do swojej umowy czy jest w niej jakiś zapis o wypowiedzeniu umowy przed terminem jej zakończenia

w każdym bądź razie nie jesteś chroniona, bo na zleceniu nie masz uprawnień pracowniczych

#17 Guest_GOŚĆ_Kama

Guest_GOŚĆ_Kama
  • Goście

Napisano 01 luty 2016 - 21:45

na zleceniu nie masz pracodawcy, lecz zleceniodawcę

zajrzyj do swojej umowy czy jest w niej jakiś zapis o wypowiedzeniu umowy przed terminem jej zakończenia

w każdym bądź razie nie jesteś chroniona, bo na zleceniu nie masz uprawnień pracowniczych

Umowę zlecenie mam na czas nieokreślony. I jest w niej mowa o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia.

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 luty 2016 - 22:35

no, to moim zdaniem zleceniodawca może ci wypowiedzieć tę umowę

#19 Guest_N.n.n.

Guest_N.n.n.
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2016 - 16:43

Czy jak mam umowę zlecenia i opciełam sobie kawałek palca w pracy na maszynie to należy mi się zwolnienie leekarskie płatne 70%

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 lipiec 2016 - 18:43

jak sobie obcięłaś to pewnie zwolnienie mogłabyś dostać, ale nie wiadomo czy będzie ono płatne 

dlaczego piszesz o 70 % ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych