Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zasady używania świateł przeciwmgłowych


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moto

Admin Moto

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 49135 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 18:00

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Powrót do artykułu: Zasady używania świateł przeciwmgłowych

#2 Guest_Mark

Guest_Mark
 • Goście

Napisano 10 styczeń 2015 - 18:00

na naszych drogach to jest plaga "latarników", ja po prostu zmieniam na drogowe gdy taki pajac nie wyłańcza podczas wymijania .

#3 xfish

xfish

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 12:50

 

 

tylne światła przeciwmgłowe mamy obowiązek włączyć, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów

 

Czy mógłby mi ktoś podać przepis nakazujący używania świateł przeciwmgielnych tylnych?

Art.30 pkt 3 Kodeksu drogowego mówi o możliwości używania gdy widoczność spada do 50m natomiast wy piszecie o obowiązku. Czy jest jakiś inny przepis, który to wymusza?#4 xfish

xfish

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 04 grudzień 2016 - 23:27

Zależy mi na tym żeby autor artykułu podzielił się swoją wiedzą odnośnie kwestii powyżej. Np chyba, ze wymyślił coś czego nie ma w przepisach

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 20 grudzień 2016 - 22:13

Obowiązek uzywania tylnych świateł przecimgłowych???? Skoro nawet nie chce się autorowi sprawdzić co na ten temat mówią przepisy to omijam ten portal szerokim łukiem.

#6 Guest_obywatel

Guest_obywatel
 • Goście

Napisano 24 styczeń 2017 - 19:23

ludzie nie przesadzajcie że światła przeciwmgielne włączone w dzień przeszkadzają innym kierowcom mijam takich dziesiątki dziennie i wcale mi to nie przeszkadza.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 12 lipiec 2017 - 13:44

To jest wielka bzdura te przepisy

#8 Guest_Szymon

Guest_Szymon
 • Goście

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:09

Do autora artykułu Nie mamy obowiązku włączyć Możemy włączyć, więc nie musimy

#9 Guest_Grześ

Guest_Grześ
 • Goście

Napisano 22 marzec 2018 - 14:44

jakie mandaty ci ,,pseudo'' kierowcy cały czas oślepiają a wręcz osobiście mijałem radiowóz POLICYJNY 0k. 20godz. przy normalnych warunkach jazdy !

#10 Guest_Miczelov

Guest_Miczelov
 • Goście

Napisano 24 listopad 2018 - 00:52

@Gosć, @Szymon - jaka bzdura, i jak to nie mamy obowiązku włączyć? Przednie nie są obowiązkowe, ale tylne przeciwmgłowe jak najbardziej są. I jest obowiązek używać tylnych przy widoczności poniżej 50m. "Możemy" za to włączyć w takich warunkach przednie (inna rzecz, że w wielu autach przełącznik jest jeden i żeby włączyć tylne, trzeba najpierw włączyć przednie), które nie są obowiązkowe. Gdyby nie było obowiązku posiadania tylnych przeciwmgielnych, to wtedy moglibyśmy mówić o tym, że "możemy" je włączać. Ale one są na obowiązkowym wyposażeniu, właśnie ze względu na OBOWIĄZEK używania ich przy widoczności ograniczonej do 50m. Inna rzecz, że @Grześ ma racje - policja w nosie ma latarników (pierwszy raz słyszę to określenie, ale już mi się podoba). Oni polują na tylko "poważniejsze" wykroczenia, ale w nosie mają, że kierowca oślepiony przez latarnika może nie zauważyć zwierzęcia wbiegającego na drogę, czy nawet pieszego. Najgorsza w tym wszystkim jest ignorancja latarników - wiem, że to nie do końca przepisowe, ale jak jedzie taki z naprzeciwka, to świecę swoją latarnię i mrugam długimi, żeby dobitnie pokazać co oślepia... Oczywiście wszystko wyłączam zanim znajduję się w jego polu widzenia, żeby widział, że ja te lamp wyłączam. I z przykrością stwierdzam, że: 1) Zaledwie 1 na około 20 takich kierowców, rozumie aluzję i przeciwmgielne wyłącza, 2) 5 na 20 dowala jeszcze długimi, bo jak to tak, żeby jego oślepiać - jemu wolno, ale innym nie, 3) 10 na 20 (czyli połowa!) takich latarników to kierowcy prowadzący BMW, a około 4 na 20 to kierowcy Audi (i jak tu nie ulegać potem stereotypom).Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych