Skocz do zawartości

Przejęcie praw do lokalu po babci

mieszkanie lokal dom smierc prawo przejecie

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2015 - 12:42

Witam, 

Mam pewien problem. Od urodzenia jestem zameldowana w mieszkaniu babci, mama chciała mnie zabezpieczyć w ten sposób bym miała w przyszłości własny kąt. Od meldunku minęło już 18 lat, a ja już sama się utrzymuję i mieszkam z babcią w owym mieszkaniu, gdyż babcia wymaga opieki. Pani w administracji powiedziała mojej mamie, że wystarczy bym napisała jakieś pismo o przejęcie praw do najmu, bym została głównym najemcą. Czy jest możliwość, bym przejęła to mieszkanie? Czytałam, że w internecie że kwestia meldunku już nic nie znaczy, jednak w administracji powiedziano mi, że skoro to 18 lat to jednak. Jak to wygląda prawnie? Mam prawo ubiegać się o mieszkanie, by po śmierci babci zostać najemcą? Proszę o pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2015 - 15:30

Witam, 

Mam pewien problem. Od urodzenia jestem zameldowana w mieszkaniu babci, mama chciała mnie zabezpieczyć w ten sposób bym miała w przyszłości własny kąt. Od meldunku minęło już 18 lat, a ja już sama się utrzymuję i mieszkam z babcią w owym mieszkaniu, gdyż babcia wymaga opieki. Pani w administracji powiedziała mojej mamie, że wystarczy bym napisała jakieś pismo o przejęcie praw do najmu, bym została głównym najemcą. Czy jest możliwość, bym przejęła to mieszkanie? Czytałam, że w internecie że kwestia meldunku już nic nie znaczy, jednak w administracji powiedziano mi, że skoro to 18 lat to jednak. Jak to wygląda prawnie? Mam prawo ubiegać się o mieszkanie, by po śmierci babci zostać najemcą? Proszę o pomoc.

Wątpię, żeby za życia babci właściciel mieszkania, czyli gmina,( domyślam się, ze jest to mieszkanie komunalne) przepisali mieszkanie na Panią. Po śmierci babci może Pani starać się o przejęcie mieszkania, ale to wcale nie jest pewne,czy je Pani otrzyma.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2015 - 00:35

Wątpię, żeby za życia babci właściciel mieszkania, czyli gmina,( domyślam się, ze jest to mieszkanie komunalne) przepisali mieszkanie na Panią. Po śmierci babci może Pani starać się o przejęcie mieszkania, ale to wcale nie jest pewne,czy je Pani otrzyma.

Tak, mieszkanie jest komunalne. Dlatego pytam, gdyż chcę zrobić remont, a nie chcę by okazało się później, że jednak nie warto.

#4 teśka

teśka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 09 styczeń 2015 - 02:35

Tak, mieszkanie jest komunalne. Dlatego pytam, gdyż chcę zrobić remont, a nie chcę by okazało się później, że jednak nie warto.

Jeżeli umowa najmu tego lokalu jest tylko na Twoją  Babcię,to obecnie  nie masz praw do tego lokalu.Okres zamieszkiwania w danym lokalu może być brany pod uwagę w przypadku ubiegania się przez Ciebie o zawarcie umowy najmu tego lokalu  w ustawowym okresie czasu .

Obecnie możesz tylko poprosić Twoją Babcię,aby złożyła wniosek o wykupienie tego mieszkania z ustawową zniżką dla waszej gminy/np.10% wartości lokalu/

Może to nie być duża kwota,ale wtedy babcia może przepisać to mieszkanie na Ciebie i będziesz wtedy mogła zrobić remont

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2015 - 13:28

Cóż.. wykupienie stanie się niemożliwe, gdyż babcia wczoraj zmarła.. Przykre ale niestety prawdziwe. Co teraz powinnam zrobić w sprawach formalnych dotyczących mieszkania? Jestem w tym kompletnie zielona..

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2015 - 13:31

Cóż.. wykupienie stanie się niemożliwe, gdyż babcia wczoraj zmarła.. Przykre ale niestety prawdziwe. Co teraz powinnam zrobić w sprawach formalnych dotyczących mieszkania? Jestem w tym kompletnie zielona..

Wystąpić do urzędu o przydział mieszkania po babci.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2015 - 14:53

Wystąpić do urzędu o przydział mieszkania po babci.

Czyli muszę pisać pismo, czy załatwiać to wszystko w urzędzie? 

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2015 - 20:11

Czyli muszę pisać pismo, czy załatwiać to wszystko w urzędzie? 

Na gębę to tego nie załatwisz, musisz napisać podanie, ewentualnie jakiś gotowy wniosek wypełnić, do tego jak znam życie stos różnych zaświadczeń, ale pytaj w urzędzie, tam Ci wszystko wyjaśnią.Zależy jakie są kryteria przyznawania mieszkań komunalnych w Twoim mieście.

#9 teśka

teśka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 12 styczeń 2015 - 23:18

Dla mnie to jest przykre,ze w takiej chwili możesz myśleć teraz o sprawach mieszkaniowych ,bo napisałaś:

".Od   meldunku minęło już 18 lat, a ja już sama się utrzymuję i mieszkam z babcią w owym mieszkaniu, gdyż babcia wymaga opieki."

co znaczy,ze na pewno obecnie masz do załatwienia inne niezbędne czynności  urzędnicze,których nie można odłożyć tak jak tą sprawę mieszkaniową

Nawet jeżeli obecnie chciałabyś złożyć wniosek o przydział tego lokalu od gminy i tak musiałabyś do wniosku dołączyć niezbędne zaświadczenia,których jeszcze nie posiadasz.

Osobiście wypełniałam taki wniosek,a otrzymałam go z UMiG/gotowy druk/ w mojej miejscowości  i do wniosku wtedy należało dołączyć:

-zaświadczenie o dochodach rodziny/wymagania zależą od gminy np może to być zaświadczenie z Urzędu Skarbowego  za 2013 r lub oświadczenie wypełnione pod odpowiedzialnością karną/

-zaświadczenie z mops-u,jeżeli korzystasz z takiej pomocy

Ponadto  wniosek powinien być potwierdzony przez właściciela lokalu,że tam mieszkasz i od kiedy.

We wniosku musisz też dobrze opisać swoją sytuację mieszkaniową,ponieważ zgodnie z KC "w stosunek najmu lokalu wstępują:małżonek nie będący współnajemca lokalu,dzieci najemcy  i  jego współmałżonka,inne osoby wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych,oraz osoba,która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą"

To znaczy,że gmina może zawrzeć z Tobą taką umowę,ale nie musi,ponieważ w jesteś wnuczką i nie spełniasz wymagania objęte tą ustawą

#10 konradmi

konradmi

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 01:34

Moim zdaniem sprawa dobrze rokuje. To ewidentnie podpada pod pozostawanie w faktycznym pożyciu. Można to łatwo udowodnić, jeśli np. opłacała Pani rachunki za media czy mieszkanie z własnego rachunku bankowego. Urzędnik musiałby się wykazać wyjątkowo złą wolą.

#11 teśka

teśka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:59

Moim zdaniem sprawa dobrze rokuje. To ewidentnie podpada pod pozostawanie w faktycznym pożyciu. Można to łatwo udowodnić, jeśli np. opłacała Pani rachunki za media czy mieszkanie z własnego rachunku bankowego. Urzędnik musiałby się wykazać wyjątkowo złą wolą.

Wg mnie w tym przypadku faktyczne pożycie ma inne znaczenie,ponieważ samo słowo pożycie odnosi się do sfery cielesnej,czyli do małżonka,konkubenta lub osoby pozostającej w związku partnerskim

Dokładne  wg słownika  słowo to ma takie ma znaczenie:

Pożycie – wspólnota osób mająca wymiar cielesnyemocjonalny i gospodarczy o charakterze trwałym.

Cielesność pożycia wyraża się w zachowaniach seksualnych, emocjonalność w szczególnym, silnym i pozytywnym zaangażowaniu emocjonalnym do osoby pozostającej we wspólnocie, a gospodarczość we wspólnym dysponowaniu majątkiem partnerów (np. prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego).

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: mieszkanie, lokal, dom, smierc, prawo, przejecie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych