Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak liczyć wynagrodzenie l4 w ciazy. pierwsza praca

wróć do serwisu Księgowość 137 odpowiedzi w tym temacie

#1 olon33

olon33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 styczeń 2015 - 00:30

Witam jestem.Nowa.na forum i od razu przepraszam jak coś źle gdzieś pisałam czy założyłam on dodałam temat
.chcialam się dowiedzieć Jak liczone jest wynagrodzenie na zwolnieniu w ciąży jeśli podjęłam pracę w połowie miesiąca ( i za tyle dostałam.wynagrodZenie) i przepracowalam kolejna połowę i poszłam na zwolnienie w ciazy ? Ile przysługuje mi zasiłku chorobowego? To moja pierwsza praca. Na umowie mam 2210 brutto. Chodzi mi o to czy oni liczą to od wynagrodZenia ostatniego czyli 800 zl jakie dostalam za połowę miesiąca czy ta kwotę z umowy ? Bardzo proszę o odpowiedź! :(

#2 olon33

olon33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 styczeń 2015 - 00:34

Dodam ze wiem ze jakby brano pod uwage Kwotę z umowy to oczywiście po odliczeniu składek itp czyli kwotę netto

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2015 - 00:48

Podstawą wynagrodzenia chorobowego (przez 33 dni) a następnie zasiłku chorobowego będzie kwota z umowy o pracę czyli 2210 zł

Zasiłek chorobowy liczymy odejmując od kwoty wynagrodzenia brutto składki społeczne leżące po stronie pracownika (13,71%) otrzymujemy kwotę zasiłku chorobowego za 30 dni brutto.Należy jeszcze odjąc podatek w wysokości 18%.

#4 olon33

olon33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 styczeń 2015 - 10:49

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!! A jeszcze jedno pytanie. Po jakim czasie mogę się spodziewać pierwszego zasiłku ? Bo TO jest przesyłane co miesiąc jak wypłata jeśli dobrze rozumiem ?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2015 - 12:31

To wszystko zależy kto fizycznie jest płatnikiem zasiłku ZUS (jeżeli zakład zatrudnia mniej niż 20 pracowników) czy też pracodawca (jeżeli zatrudnia więcej niż 20 pracowników.ZUS wypłaca zasiłki chorobowe za otrzymane zwolnienia lekarskie ,ma na to 30 dni od otrzymania wszystkich poprawnie wypełnionych dokumentów.Np. zwolnienie wystawione na 20 dni - otrzymasz zasiłek za 20 dni choroby.

#6 olon33

olon33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 styczeń 2015 - 13:06

Not mój pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników dałam zwolnienie od lekarza pracodawcy drugiego dnia od wystawienia zwolnienia. W interesie pracodawcy było dostarczenie zwolnień do ZUSu ?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2015 - 13:13

Skoro pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób jest upoważniony do naliczenia i wypłacenia zasiłku chorobowego w imieniu ZUS.Musisz wiedzieć tylko,że zasiłek chorobowy można naliczyć tylko na podstawie dostarczonego druku ZLA.Ważne to jest jeżeli zwolnienie kolejne zaczyna się pod koniec miesiąca,aby je natychmiast dostarczyć do firmy,ze względu na naliczanie list płac do wypłaty.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2015 - 14:07

Not mój pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników dałam zwolnienie od lekarza pracodawcy drugiego dnia od wystawienia zwolnienia. W interesie pracodawcy było dostarczenie zwolnień do ZUSu ?

Twojego zwolnienia pracodawca nie przekazuje do ZUS, skoro ma prawo do wypłacania zasiłków.

Jeśli zwolnienie masz od połowy grudnia, to chorobowe i normalne wynagrodzenie za część miesiąca dostałaś w wypłacie za grudzień, lub dostaniesz w styczniu, jeśli macie przesunięcie wypłaty na 10-ty stycznia.

Od 1 stycznia też będziesz miała najpierw wynagrodzenie chorobowe za 33 dni, a od 34 dnia będzie to zasiłek chorobowy, o ile dalej będziesz chorować.

#9 olon33

olon33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 05 styczeń 2015 - 00:07

Dziękuję za odpowiedź :)

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 luty 2015 - 20:27

Witam, na zwolnieniu chorobowym przebywam od 2 stycznia 2015, jest to zwolnienie, które przez okres do 15 stycznia 2015 było płatne 60% a potem już 100%, bo jestem w ciąży. Wypłatę za miesiąc styczeń otrzymałam trochę niższą, ale nie wiele od tej którą otrzymałam w lutym (niecale 3 złote). Dość dziwna sytuacja, gdyż średnia z moich ostatnich 12 miesiecy wynosi 1367 zł. A teraz za miesiąc luty otrzymałam wypłatę 1300,43 zł. Moja podstawowa pensja to 1300 netto ale ponieważ otrzymywałam premię, która była wliczana w dochód, to byłam mocno zdziwiona czemu nie otrzymałam tej średniej z ostatnich 12 miesięcy tylko taką wypłatę jaką dostawałam pracując na pełnym etacie. Proszę o pomoc i wyjaśnienie sytuacji?

#11 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 28 luty 2015 - 20:51

Podstawą wynagrodzenia chorobowego (przez 33 dni) a następnie zasiłku chorobowego będzie kwota z umowy o pracę czyli 2210 zł

Zasiłek chorobowy liczymy odejmując od kwoty wynagrodzenia brutto składki społeczne leżące po stronie pracownika (13,71%) otrzymujemy kwotę zasiłku chorobowego za 30 dni brutto.Należy jeszcze odjąc podatek w wysokości 18%.

brutto - 13,71 - 18 %

czy w ten sam sposob liczymy wynagrodzenie chorobowe?

zasiłek chorobowy?

roczny macierzynski?

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 luty 2015 - 22:27

Zwolnienie lekarskie nie jest płatne 100 % aktualnego wynagrodzenia, lecz 80 % czy 100 % podstawy wyliczenia chorobowego.

A podstawę liczy się jako średnią z wynagrodzeń brutto z 12-tu miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. 

Z tego co napisałaś trudno się zorientować jakie miałaś wynagrodzenia  i jak ci policzono chorobowe.

Premie nie zawsze są wliczane do podstawy chorobowego, choć płaci się od nich składki społeczne.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 marzec 2015 - 10:02

brutto - 13,71 - 18 %

czy w ten sam sposob liczymy wynagrodzenie chorobowe?

zasiłek chorobowy?

roczny macierzynski?

od najnizszej czyli 1750 jak obliczamy w/w .

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 marzec 2015 - 18:28

napisz wyraźnie o co ci chodzi

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 marzec 2015 - 19:40

napisz wyraźnie o co ci chodzi

ile wynosi kolejno wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy a po porodzie zasiłek macierzynski w wariancie 80%/rok dla najnizszej krajowej?

czy to jest 1750 zl - 13,71 /30= 50,34 brutto za dzien choroby

dla przecietnego miesiaca 30 dni- 1510,08zl ale to brutto czy netto?

a ten podatek 18% odejmujemy tylko od zasilku macierzynskiego? czy od wynagrodzenia/zasilku tez?

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2015 - 23:20

dobrze myślisz, od 1.750 odejmuje się składki 13,71 % i 1/30 to jest kwota brutto zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego

od przychodu płatnik pobiera zaliczkę na podatek /od każdego zasiłku i wyn. chorobowego/

przy zasiłku macierzyńskim weź 80 % podstawy, a  nie 100 %

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2015 - 06:04

hmm...czyli zarówno przy wynagrodzeniu chorobowym od pracodawcy, zasilku chorobowym z zus i zasilku macierzynskim od zus zawsze odejmuje jeszcze ten podatek 18%? przy najnizszej wychodzi mi przy miesiacu 30dni netto 1238zl, natomiast na zasilku 80% 990zl?dobrze licze

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 marzec 2015 - 17:05

Jeśli chorobowe i zasiłek wypłaca pracodawca, który ma od ciebie PIT-2, to jeszcze licząc zaliczkę na podatek  odejmuje ulgę 46,33 zł. ZUS tej ulgi nie odejmuje, o ile nie złoży się stosownego druku, ale nie pamiętam teraz jakie oznaczenie ma taki druk. Bez ulgi kwota netto zasiłku będzie 1.238,08 zł.

Przy wynagrodzeniu chorobowym pracodawca od przychodu odejmuje jeszcze koszty 111.25 zł /jeśli podstawowe/, a od podatku odejmuje się także składki zdrowotne, więc zaliczka wyjdzie trochę mniejsza.

Zasiłek 80 % podstawy wychodzi netto 991,06 zł /licząc bez ulgi/.

#19 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 10 marzec 2015 - 13:17

Witam, jaka jest kwota chorobowego w ciąży przy najniższej krajowej wpisanej na umowie? Patrzę na swoją 'wypłatę' którą przesyła mi pracodawca (a nie ZUS) i za miesiąc luty jest to 1202,52zl

Zostało to dobrze wyliczone? Na l4 pełnopłatnym jestem od połowy września zeszłego roku, na umowie mam kwotę przed podwyżką tegoroczną.

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4697 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 13:39

Wynagrodzenie jest dobrze wyliczone,.

Luty ma 28 dni, więc wypłata jest mniejsza niż w miesiącu co ma np. 30 czy 31 dni bo przy zwolnieniach płaci się za dni w miesiącu

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych