Skocz do zawartości

Amortyzacja i remanent, jak liczyć

środek trwały amortyzacja remanent środki trwałe

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Wadim

Guest_Wadim
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2014 - 15:15

Witam.

Mam nadzieję, że nie zostanę "zjedzony na starce", że szukam pomocy nie tu gdzie trzeba lub żebym zatrudnił księgową etc. Rozpocząłem niedawno dzialalność gospodarczą i póki nie zacznie ona trochę lepiej funkcjonować, tnę koszty gdzie się da, dlatego również na razie prowadzę księgowość samemu a przynajmniej się staram....

Mam dosłownie 2-3 małe pytania, nie wiem czy udało mi się je dość jasno przedstawić tak aby osoba obyta w temacie mogła zrozumieć wyjaśnienia laika. Przypuszczam również iż moje problemy są banalnie proste bo są to podstawy i na zdrowy rozum jakoś widzę rozwiązania sytuacji ale jestem osobą, która o najdrobniejszą pierdołę woli dopytać osób kompetentnych niż strelić jakąś gafę. Bardzo serdecznie proszę zatem o pomoc, nie zajmie ona osobie znającej temat zbyt wiele czasu a mi może dużo pomóc, zatem do rzeczy:

Przykład: Zakup środka trwałego : przyczepy , np. w listopadzie 2014. Zakup na fakturę VAT. Czy w listopadzie mogłem odpisać cały VAT a amortyzacja polega na odpisywaniu kwoty netto w kolejnych latach w KPiR (lub w księdze srodkow trwałych – chyba tak to się nazywa) na zasadach na jakich się to odbywa, czy może VAT również musze odpisywać przez X lat stopniowo jako amortyzację ?  zdaję sobie sprawę, iż są różne sposoby amortyzacji ale chodzi mi tylko o to co odliczam i jak to ma wyglądać w księgach na koniec roku

Jak amortyzować samochod/przyczepe – czy samemu ustalam przez ile lat będzie amortyzowana  i czy na koniec będzie cos warta czy może zmartyzować ją do wartości 0 . czy może są jakieś ogólne zasady dla amortyzacji maszyn, samochodów, itp

jeśli przykładowo z  KPiR wychodzi mi (dajmy dla prostszego zobrazowania sytuacji) , że rok  poprzedni zakończyłem ze stratą 20 tysięcy złotych (pozostał mi na stanie towar za 20 tys złotych) – a obecny rok koncze na plus np. 30 tys zł i nie mam na stanie żadnego towaru to: z poprzedniego roku mogę wziąć ulge w wysokości 50% straty czyli 10 tys czy może zupełnie nie rozumiem tego działania i ten obecny rok powinienem jakos już ZACZĄĆ tak jakby ze stratą 20 tys zł (posiadanie na stanie tego towaru)  i w tej chwili, w roku obecnym mam tak wlasciwie 10 tys zł na plusie ? i od tej kwoty liczę dochód ?

Uproszczając- rok poprzedni wychodzi mi w rozliczeniu z US na 0 ponieważ strata zrównała się z towarem czy może normalnie podaję stratę 20 tys zl  a w roku kolejnym na jego początku ujmuje, ze rok rozpoczal się na minusie 20 tys zl z powodu posiadania towaru z ubiegłego roku i wtedy gdy zakończę go z zyskiem 30 tys zł to do wiadomości US w rozliczeniu podatkowym podaje ze jestem na + 10 tys zl ? czy może nikogo nie interesuje, ze pozostal mi towar na stanie i zeszly rok miałem strate 20 tys a w obecnym roku przy 30 tys mogę sobie odpisac tylko maksymalnie polowe straty z ubiegłego roku tak jak ma to miejsce podczas straty

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 grudzień 2014 - 22:07

Spróbuję coś napisać odnośnie trzeciej części twojego postu, bo chyba trochę namieszałeś.

Na koniec roku z KPiR ustala się dochód /lub stratę/. Od przychodów odejmuje się koszty uzyskania przychodu, i różnica dodatnia stanowi dochód. Jeśli kup są większe od przychodów to jest strata.

A koszty wylicza się tak: koszty zakupu towarów + koszty uboczne zakupu + pozostałe wydatki + stan /wartość/ towarów na 1 stycznia - wartość towarów na 31 grudnia. Jak widzisz różnica remanentów /końcowy - początkowy/ ma wpływ na koszty.

I jeśli z powyższego wyliczenia wychodzi ci strata, to można ją rozliczać z dochodu z dg w ciągu 5 lat, nie więcej niż 50 % kwoty straty w danym roku.

Do tego co napisałam dostosuj swoje założenia co do straty i pozostajacego towaru, bo jakoś  nie mogłam dotrzeć do końca twoich przypuszczeń.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 11:15

domyślam się, że ciężko mnie zrozumieć, piszę bowiem swoimi "myślami" i "zdaniami" jednak wydaje mi się, że wszystko mi wytłumaczyłaś poprzez stwierdzenie, iż dodaję bilans otwarcia o odejmuję bilans zamknięcia. Wezmę dla pewności później jeszcze kartkę i to sobie rozpiszę ale myślę, że mi pomogłaś. w tej jednej kwestii. Dziękuję i pozdrawiam

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2014 - 12:59

w razie dalszych wątpliwości zadawaj pytania, w miarę możliwości postaram się pomóc

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2015 - 17:57

w razie dalszych wątpliwości zadawaj pytania, w miarę możliwości postaram się pomóc

odnośnie remanentu już wszystko wiem. nie wiem tylko odnośnie amortyzacji, tej pierwszej części mojego postu. Niestety nie udało mi się uzyskać żadnych info a pisałem na 4 różnych forach 

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 styczeń 2015 - 19:54

Przy zakupie środka trwałego można odliczyć całą kwotę podatku VAT, o ile działalność jest opodatkowana VAT-em. O amortyzacji możesz poczytać w ustawie o pdof, na końcu w załączniku są podane stawki amortyzacji. Odpisów można dokonywać/księgować je w KPiR miesięcznie lub kwartalnie, a nawet dopiero na koniec roku.  

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: środek trwały, amortyzacja, remanent, środki trwałe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych