Skocz do zawartości

urlop macierzyński a rozwiązanie umowy

urlop macierzyński zus umowa na czas okerślony

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:13

Witam mam duży problem i nie wiem jak sobie poradzić !!!Pracownica ma umowę o pracę na czas określony do 30.06.2012 r. Po tym terminie umowa miała zostać przedłużona o kolejny rok. W momencie złożenia podania o urlop macierzyński tak miało to wyglądać i dokumenty do ZUS informujące że pracownicy został udzielony urlop macierzyński do dnia 25.07.2012 zostały tak złożone w ZUS.W międzyczasie pracownica nie chce dalej zawierać umowy o pracę po terminie 30 czerwca i czeka na moment jej wygaśnięcia a mi pozostał problem co do naliczonego urlopu macierzyńskiego bo od 01.07.2012 do 25.07.2012 nie będzie już naszym pracownikiem a w ZUS-ie tak maję i pozostał jeszcze urlop wypoczynkowy.Czy mogę zawrzeć kolejną umowę o pracę na czas określony od dnia 01.07.2012 do 6.09.2012 r z doliczonym urlopem wypoczynkowym? - jeśli oczywiście pracownica wyrazi na to zgodę?

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:18

nie musisz, bo po prostu ZUS będzie jej wypłacać zasiłek, a urlop macierzyński zakończy się z dniem rozw. stosunku pracy czyli 30.06.2012, wyrejestrowujesz ją, wypłacasz ekwiwalent za niewykorzystany wypoczynkowy i ciao
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:42

ja bym Aniu zrobiła tak jak proponujesz, ponieważ ZUS miał prawo wypłacić zasiłek mac. tylko do końca umowy. Po niej ZUS owszem przejmie wypłatę zasiłku, ale czy przypadkiem zasiłek po ustaniu zatrudniania nie jest krótszy o 2 tygodnie?

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:47

nic takiego do mnie nie dotarło, czemu miałby być krócej wypłacany??
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:48

Też pierwsze słyszę, że macierzyński wypłacany przez ZUS jest krótszy o 2 tyg

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:51

Rita ,raczej pomyliłaś z zasiłkiem wypłacanym w przypadku urodzenia kolejnego dziecka na udzielonym urlopie wychowawczym.

#7 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:54

Hej dzięki za szybką odpowiedz, ale czy nie będą się czepiać że umowa była do 30.06.2012 a macierzyński nie został tak naliczony tylko w całości? I czy to przypadkiem nie przedłuża mi się umowy o prace do dnia zakończenia urlopu macierzyńskiego tak jak podałam do ZUS?

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:55

nie, umowa trwa do daty określonej jako dzień zakończenia , chyba ,że przedłużałaś ją do dnia porodu, ale to w tym przypadku nie ma miejsca.

#9 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2012 - 13:59

Czyli mam rozumieć że umowa rozwiązuje się z terminem na jaki była zawarta a do zus zgłaszam (wyrejestrowuję pracownika) że pracownik nie pracuje? I wypłacam ekwiwalent za urlop?

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 14:01

tak i zapewne musisz do ZUS-u wysłać Z-3, tylko tak na margonesie nie rozumiem zupełnie , jak mogliście do ZUS przekazać informację o udzielonym urlopie macierzyńskim na okres, w którym już nie obowiązywała umowa o pracę.

#11 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 14:01

~ida, a czy gdy umowa jest przedłużana do dnia porodu to wówczas zasiłek jest krótszy o te 2 tygodnie? Bo coś mi brzęczy o tym krótszym macierzyńskim (z wyjątkiem gdy przypada w czasie wychowawczego), ale może się mylę

#12 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 14:09

~ida, a czy gdy umowa jest przedłużana do dnia porodu to wówczas zasiłek jest krótszy o te 2 tygodnie? Bo coś mi brzęczy o tym krótszym macierzyńskim (z wyjątkiem gdy przypada w czasie wychowawczego), ale może się mylę

nie , wówczas również wypłaca się w pełnej wysokości, jedynym wypadkiem gdy skraca się okres wypłaty zasiłku , jest urodzenie kolejnego dziecka w czasie trwania urlopu wychowawczego ( a to i tak pod warunkiem,że wypłata zasiłku macierzyńskiego nie wykracza ci ponad udzielony urlop wychowawczy )Dołączona grafika

#13 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 14:18

ok, dzięki, chociaż znalazłam jeszcze jeden przypadek, kiedy zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie: w razie urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, czyli po rozwiązaniu stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy albo np. w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy

#14 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2012 - 08:02

Hej Ida, tak naprawdę to sama się teraz zastanawiam dlaczego tak wyszło ale jedyna myśl jaka mi przychodzi to głowy to po prostu przeoczenie bo ta pracownica była u nas wcześniej zatrudniona na cały etat a od jakiegoś czasu pracuje na 1/2 , a drugie wytłumaczenie to takie że byłyśmy dogadane że tą umowę przedłużymy na kolejny rok i żeby nie nie robić roboty 2 razy zrobiłyśmy na cały macierzyński. Wiem trochę kiepsko to wygląda ale mam nadzieje że nie będę miała z tym poważnych problemów. A może wiesz czy Zus albo jakaś inna instytucja by mi powiedziała jak postąpić w takiej sytuacji no bo do Inspekcji Pracy raczej się nie dodzwonię

#15 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 08:05

no to widzisz, jak to jest "mieć dogadane". Zrób tak, jak pokazuje umowa, ZUS dalej jej wypłaci zasiłek macierzyński i będzie ok (mój post #2)

#16 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2012 - 08:32

super dzięki

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop macierzyński, zus, umowa na czas okerślony

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych